Dokumentarni film o heroju Safetu Hadžiću: “Za nju vrijedi umrijeti” ispunio srca gledalaca

Preporučujemo

Povodom obilježavanja 30. godišnjice od pogibije heroja Safeta Hadžića u punoj dvorani multimedijalne sale Općine Novi Grad večeras je premijerno prikazan dokumentarni film “Za nju vrijedi umrijeti” režiserke Lejle Zvizdić.

Safet Hadžić je poginuo 18. aprila 1992. godine u akciji ‘Pretis’ u Vogošći, prilikom izvlačenja materijalno-tehničkih sredstava, koja su bila prijeko potrebna za odbranu Sarajeva. U akciji su živote izgubili i njegovi saborci Sead Velić, Nermin Zeljković, Fahrudin Čavčić, Almir Islamović i Senad Čirić.

- -

Ova duboko emotiva priča, u kojoj centralnu poziciju ima lik i djelo generala Hadžića, dirnula je sve koji su došli pogledati film. Među prisutnima koji su došli pogledati film o nemjerljivom značaj i doprinosu koji je ostavio rahmetli Safet Hadžić, heroj odbrambeno oslobodilačkog rata 92 – 95. i dobitnik najvećeg ratnog priznanja Zlatni ljiljan, bili su članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović, predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu i načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić, koji se obratio prisutnima.

Istakao je da je Hadžić, jedan od devet heroja odbrambeno – oslobodilačkog rata.

– Od devet heroja odbrambenog rata Općina Novi Grad ima dvojicu, to su Safet Hadžić i Safet Zajko. Mi smo općina koja, vjerovatno, najviše pažnje posvećuje bliskoj prošlosti vezanoj za odbrambeno – oslobodilački rat i odbranu od agresije kroz brojne programe, izgradnju spomenika, imenovanje ulica po herojima i sl. Također, Zlatna plaketa Općine Novi Grad nosi naziv po rahmetli Safetu Hadžiću, kolektivna i pojedinačna, dodjeljuju se svake godine, već blizu trideset godina, od dana kada je ustanovljena kao najveće priznanje naše Općine – kazao je Efendić.

Dodao je da je uz brojne načine na koje Općina obilježava sve ono što je važno za period agresije i odbrane, posebno važna filmska produkcija, naročito za one koji nisu svjedočili tom vremenu. Govoreći o rahmetli Safetu Hadžiću, načelnik Efendić je kazao da je on među prvima shvatio šta se dešava i šta će se dešavati devedesetih godina prošlog vijeka u BiH.

- -

Možda je najvažnija njegova uloga bila u tome što je doprinio da se organizira narod na prostoru Novog  Grada i Sarajeva, kroz teritorijalnu odbranu, ali i na druge načine kako bi se pripremili za odbranu od agresora – naglasio je  Efendić.

Prema riječima rediteljice i scenaristice Lejle Zvizdić, film je važan dokument i svjedok jednog vremena, kojim uz njene ranije dokumentarne filmove nastoji od zaborava otrgnuti historijske činjenice, događaje i heroje, te njegovati kulturu sjećanja.

Zbog položenih života za ovu zemlju mi danas nemamo pravo na šutnju i zaborav, a nove generacije na neznanje, a i to je naša odgovornost – istakla je Zvizdić.

Aida Šehić sa suzama u očima gledala je film, kazavši da ovakve stvari služe za historiju.

– Samo Bosna ima takve junake. To su sinovi Bosne. Nikada sjećanje na njih ne smije izblijediti. Dužni smo dok postoji svijet pričati o hrabrosti heroja koji nisu žalili dati život za odbranu svoje zemlje. Oni su naš uzor, naš ponos i hvala im, jer da nije bilo njih ne bi bilo ni nas – kazala je Šehić za Index.ba.

 

Najnovije

Wizz Air povećao broj letova iz Tuzle: Hoće li doći do ponovnog otvaranja ukinutih linija?

Wizz Air je u ljetnom redu letenja povećao broj sedmičnih operacija na liniji Tuzla - Dortmund sa dvije na...