Džanan Musa za Index.ba: Uz kvalitetan rad do druge runde kvalifikacija, o NBA još ne razmišljam

Košarkaška reprezentacija BiH ostvarila je polovičan učinak nakon četiri utakmice kvalifikacija za plasman na Svjetsko prvenstvo 2019. godine u Kini.

Izabranici Duška Vujoševića su na trećem mjestu grupe E sa velikim izgledima da u posljednje dvije utakmice izbore narednu rudnu kvalifikacija. Podsjetimo, prema sistemu takmičenja po tri reprezentacije iz svake od osam grupa plasirat će se u sljedeću rundu gdje će biti formirane četiri grupe sa po šest selekcija. Odlazak na SP izborit će po tri prvoplasirane selekcije iz svake od grupa.

- -

Džanan Musa smatra da je BiH ostvarila dobar rezultat i da će konačan ishod zavisiti od nekoliko faktora.

“Svakako da je bilo dosta tenzija. Pogotovo u prvoj utakmici. Ovo je sve samo ne loš rezultat. Nastavljamo sa dobrim radom i filozofijom koju je selektor donio sa sobom i siguran sam da će na kraju stvari biti povoljne po nas”, kaže na početku razgovora za Index.ba Musa.

Belgija je u Skenderiji pala u zadnjim sekundama. Dva slobodna bacanja tri sekunde prije kraja uspješno je realizirao Nemanja Gordić, na semaforu je pisalo 72:70, a u preostalom vremenu Belgijanci nisu uspjeli šutirati. Bila je to, uz pobjedu protiv Rusije u prvom kolu, vjerovatno ključna utakmica koja će BiH donijeti plasman u narednu rundu.

FIBA

Dva dana kasnije u Permu sve je dobro izgledalo u prvom poluvremenu. Egal utakmica koju smo uglavnom kontrolisali počela je izmicati iz ruku u trećoj četvrtini. Samo šest koševa za deset minuta bilo je premalo da bi se pariralo Rusima.

- -

“Mi smo protiv njih slavili u Sarajevu. Ta utakmica je otišla na našu stranu i to je ono što je bitno. Ovaj put nas je stigao umor i desio se poraz. Razlika je u realnim okvirima manja, ali se nismo uspjeli prilagoditi situaciji”, kaže Musa koji je eksplodirao u drugom poluvremenu i susret završio kao najefikasniji na utakmici sa 26 poena, od čega je pet trojki iz devet pokušaja.

“Puno su nam nedostajali Kikanović i Milošević. Siguran sam da bi prije prelomili meč protiv Belgije u Sarajevu, a u Permu bili u igri do samog kraja” kaže Musa.

Ono što Zmajeve očekuje na ljeto su dueli sa Belgijom u gostima i Francuskom na domaćem terenu. Kako vidi rasplet kvalifikacija i šta bi moglo prevagnuti u korist BiH? Musa kaže da će ključan biti sastav sa kojim ćemo se suprotstaviti rivalima, te dužina sezone i vrijeme za odmor igrača u tom periodu.

Utakmice druge runde su na programu u septembru i novembru 2018, te februaru 2019. godine.

FIBA

Musa ove sezone igra veoma zapaženu ulogu u Cedeviti i mnogi ga vide kao jednog od najtalentovanijih igrača sa ovih prostora. Selektor Vujošević je nakon Belgije rekao da Musa ima sve preduslove da postane veliki igrač.

Svako malo povezuju ga i sa NBA klubovima, ali 18-godišnjak se time za sada ne želi zamarati. Ulogom koju ima u Cedeviti trenuto je zadovoljan, a dobrim radom rezultat kad-tad ispliva na površinu:

“Trenutno ne bih o ponudama. Smatram da uvijek može bolje i tim se vodim svakim danom. Naravno da imam ambiciju da jednom zaigram u NBA, ali se trenutno time ne zamaram, nemam puno vremena da pratim sva dešavanja. Fokusiran sam na rad, a sve odluke po pitanju eventualnog novog kluba će se donositi polovinom godine”, kaže Musa.

Ono što ga sada očekuje su obaveze u ABA ligi. Dva kola prije raja regularne sezone poznate su ekipe koje će igrati polufinale. Cedevita će na dvije pobjede igrati vjherovatno protiv Budućnosti. Na pitanje mogu li Zagrepčani nakon četiri izgubljena finala u zadnjih šest godina konačno osvojiti titulu, Musa kaže: “Moramo biti pravi i vjerovati da možemo otići do kraja. Sezona je do sada bila dosta naporna, puno je utakmica i potrebno je da nađemo prostora za odmor. Sve u svemu, spremni spo da se borimo do kraja, pa ćemo vidjeti”, reako je na kraju razgovora za Index.ba Džanan Musa.