Semir Efendić, predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu, govorio je večeras u emisiji “Sedam plus” na Hayatu TV o nametnutim izmjenama u Federaciji BiH, te vlasti u ovom entitetu, ali i novim imenima za ministre.
Iako je Stranka za BiH mogla biti dio nove vlade Federacije BiH, od toga je odustala. Efendić je pojasnio zašto ova stranka nije željela biti dio nove federalne vlasti.
“ Krupni su ovo događaji koji su se desili proteklih dana. Stvari treba nazvati pravim imenom, i pošto su tako krupne stvari, krupni su i razlozi zašto mi nismo sudjelovali u tome”, kazao je Efendić, te dodao:
“Treba reći da je Dejtonskim sporazumom pola Bosne i Hercegovine prepušteno na upravljanje Beogradu, na žalost to ja manji bh.entitet Republika Srpska. Kroz zadnje dvije odluke Visokog predatvnika Christiana Schmidta ,onu koju je donio u izbornoj noći i ovu zadnju koju je donio prije nekoliko dana, 27.04.ove godine, drugo pola Bosne i Hercegovine predato je Zagrebu na upravljanje. To je jedan žalosna situacija u kojoj smo se mi zatekli. Da stvar bude gora, to je napravljeno kroz jednu historijsku prevaru koju je napravio Visoki predstavnik kroz ove svoje dvije odluke. Onog momenta kad smo vidjeli da rješenje neće biti dugoročno, nego da Visoki predstavnik priprema rješenje “ad hoc”, izašli smo iz tog procesa. Ono ne da je bilo dugoročno, nego je bila jednodnevna, važilo je samo jedan dan. Mi nismo željeli biti alibi za donošenje ovakvih odluka”, naglasio je Efendić.
Kako je pojasnio, bilo bi uredu da je odluka bila dugoročna.
” Da je Visoki predstavnik odluku po kojoj je formirana Vlada 28.04. ove godine proglasio kao važećom dugoročnom sve bi bilo uredu. Da je drugu odluku koju on navodno zove dugoročnom, koja će stupiti na snagu za godinu dana, proglasio važećom i to bi bilo dobro jer bi se vidjelo da se po njoj ne može formirati nikakva vlada. Međutim, on je zbog toga očito smislio ovu jednu prevaru sa dvije odluke, jednom koja važi samo jedan dan, po kojoj jedan predsjednik uz saglasnost jednog potpredsjednikom može poslat vladu na imenovanje Predstavničkom domu, odnosno na potvrđivanje, i drugo po kojoj ne da to ne može uraditi predsjendik uz saglasnost jednog potpredsjendika, ne može ni Predstavniči dom, ne može ni Dom naroda, Dakle, prvi put se uvodi Dom naroda direktno u odlučivanje u slučaju da nema saglasnosti jednog od potpredsjednika ali ne prostom i običnom većinom već da biste izabrali bilo koju vladu treba više od dvije petine svakog od klubova doma naroda. To je jedna vrsta embargo na demokratiju”, podcrtao je Efendić.
Podsjetio je da je Bosni i Hercegovini, patriotama ove zemlje i većinskom narodu u BiH, embargo bio uveden na oružje, na odbranu.
” Ovim odlukama Visokog predstavnika nama je uveden embargo na demokratiju. Dakle, ništa u budućnosti neće značiti u Federaciji ko će pobijediti na izborima, kome će građani dati podršku, bit će na vlasti onaj koga odrede 14 delegata u Domu naroda koje odredi HDZ. Za Stranku za Bosnu i Hercegovinu koja se zove Stranka za Bosnu i Hercegovinu učešće u jednom ovakvom procesu bila bi jedna historijska sramota. Mi nismo željeli, bez obzira na ministarstva koja smo imali priliku dobiti, u ovom procesu sudjelovati”, poručio je lider SBiH.
Od nameta nema selameta
On navodi da građani vide šta se dešava te da su zabrinuti, ali i da se sve ovo ne bi desilo da je bilo dovoljno onih koji su bili spremni ovo podržati.
” Građani dobro vide šta se dešava. Jako su zabrinuti, imamo jednu veliku podršku i razumijevanje od ogromnog broja građana za potez koji smo mi kao stranka napravili. Na žalost, stranke “Trojke” nas u tome nisu podržale. Sve pomenuto ne bi se desilo, niti bi ovo Visoki predstavnik mogao donijeti da nije bilo dovoljno onih koji su to spremni podržati. Javno su sve stranke rekle kako nisu za “ad hoc” rješenja, a na kraju su pristali na njih. Mi smo jedini, zajedno sa Narodnim evropskim savezom, koji nismo prihvatili ta “ad hoc” rješenja, nismo ni u zamjenu za veliki broj ministarstava, firm, itd. Rješenje koje je doneseno je jednokratno, jednodnevno. Svako ko kaže drugačije nije u pravu. Rješenje po kojem je ova Vlada imenovana je jednodnevno. Našim partnerima u pokušaju kada je najvažnija tema u pitanju, a to je Ustav Federacije i način formiranja vlasti, postali su bliži HDZ ’90 i neke druge stranke, nego što su to Stranka za BiH, NES. Oni su to odgovornost preuzeli, građani će to znati prepoznati”, kazao je Efendić.
Naglasio je da je ovakvim odlukama Federacija BiH prepuštena na upravljanje Zagrebu.
” Ne treba se ništa više umotavati. Stvari treba zvati pravim imenom. Ne može se formirati ni jedna vlast kojoj ubuduće Zagreb putem svojih predstavnika, kako to sada radi Beograd u Republici Srpskoj, ne odobri da se formira u Federaciji BiH. Sada smo došli u situaciju da demokratija više ne važi. Ova stvar ne može dobro završiti ni po one koji su pristali na jednu ovakvu ulogu. Vrijeme će pokazati, možda će ovo pomoći da se neke stvari iskristalizuju u BiH”, istakao je Efendić.
Upitan hoće li se ovakva odluke SBiH odraziti na vlast u KS Efendić je kazao “da to nije važno”.
” Ne možemo mi pretpostaviti Kanton Sarajevo interesima države, Ustava i svega ostalog. Bilo je pitanja: “Kako je moguće da se odreknemo toliko pozicija zbog naših principa?”. Valjda bi pitanje trebalo biti: “Kako je moguće da vi zbog pozicija u vlasti se odreknete budućnosti, Ustava, države, prava naših gražana?” Mi nismo bili spremni na to. Početkom ove godine rekli da mi nećemo da budemo nametnuta vlada, ostali smo dosljedni tome, dosljedni svemu što smo govorili. Pokušali smo u zadnji čas spasiti da ne dođe do ovakvih odluka koje je donio Visoki predstavnik”, naveo je Efendić.
Podsjetio je da je odluka čak bila prolongirana.
” Dok nije bilo dovoljno Isaka, Uzunovića, odluka nije bila donesena. Ta druga odluka je jako štetna, uvodi se Dom narod direktno u proces – dodao je on.
” Naš narod je rekao da od nameta nema selameta, a oni koji su ih doveli na vlast imat će svoje zahtjeve- naveo je Efendić.
Hrvatska politika zadnjih godina govorila samo o BiH
Kada je riječ o novoformiranoj Vladi FBiH, te premijeru Nerminu Nikšiću (SDP BiH), predsjednik SBiH poručio je da ne vjeruje da će članovi uprava javnih kompanija prihvatiti poziv da se povuku s pozicija bez procedura.
” Postoji prirodnost da je vlast dio javne uprave, ali nisam vidio na ovakav način- naveo je Efendić te podsjetio na sličnu stvar u Kantonu Sarajevo, kada je provođen moratorij na zapošljavanje, te je to uzrokovalo, kako je naveo, ovakvu situaciju u zdrastvu.
” To je kao lanac ishrane, takvim potezima je uzrokovano mnogo problema. Neka izvoli nova vlada i provodi zamjene uprava. Možda ima ljudi koji rade dobro, barem 10 posto postoji i po tome se razlikujemo od naših partnera- napomenuo je Efendić.
Na pitanje o novim imenima u Vladi FBiH, odgovorio je da ne vidi nikakav kvalitet, ništa obećavajuće.
” Zadnjih godina, hrvatska politika nije radila ništa drugo nego govorila o BiH. Hrvatska diplomatija u EU ostala je bez ikakve teme, osim BiH – podcrtao je Efendić.
Sluga narodu ili sluga ambasadama
On smatra i kako je nemoguće biti na dvije strane, te da se mora izabrati da li biti sluga narodu ili sluga ambasadama.
Christian Schmidt je imenovan sa specijalnim zadatkom u našoj zemlji – rekao je Efendić.
” Isključivo se djeluje po pitanju Hrvata u FBiH. Kada je tek stigao, prvi put je sletio u Dubrovnik te je preko Mostara došao u Sarajevo, dakle, način i put kako je došao, bio je preko Mostara- napomenuo je on te dodao da je i to poruka.
Na pitanje zašto se slične odluke visokog predstavnika ne sprovode u bh. entitetu RS, Efendić je odgovorio da postoji prevelika popustljivost prema Dodiku, te je podsjetio da su SBiH i NES tražili da se prekine koalicija s njim zbog pitanja državne imovine, što se nije desilo.
” Vidjet ćemo, oni su već ušli u krizu, što je i bilo očekivano. Naš pogled na vlast je drugačiji, ne mislim da je dobro da obitavamo u vlasti i ne moramo ništa-zaključuje Efendić.
Video pogledajte OVDJE.