Efendić: Trojka zakon o graničnoj kontroli predstavlja kao uspjeh, a on je korak ka razgradnji BiH

Preporučujemo

Predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) Semir Efendić reagovao je na usvojeni Prijedlog zakona o graničnoj kontroli.

“Onaj ko ne razumije zašto na granicama Bosne i Hercegovine ne treba stajati tabla: ‘Dobro došli u Republiku Srpsku taj ne zaslužuje da ima državu”, poručio je Efendić na početku.

- -

Istakao je da table na graničnim prijelazima države i table unutar države na administrativnoj liniji između entiteta nisu isto.

Podsjetio je da je delegat SBiH-a u Domu naroda Parlamenta BiH Džemal Smajić u aprilu 2023. zatražio od Edina Forte kao nadležnog državnog ministra uklanjanje nezakonito postavljenih tabli i zastava entiteta iz zaštitnog graničnog pojasa.

“Umjesto toga Forto, Konaković i Helez uklanjaju zakon! Iako sam prije osam dana javno upozorio na opasne odredbe novog zakona o graničnoj kontroli, pored članova Trojke u Vijeću ministara, za ovaj zakon nakon toga glasali su i svi članovi Trojke u predstavničkom domu Parlamenta BiH. Ko će činiti Vijeće ministara BiH u naredne dvije godine manje je važno i to će svakako brzo proći, ali legalizacija entitetskih tabli u graničnom pojasu države znači da će te table ostati narednih 50, 100. godina, i biće ih mnogo više nego sada, jer sada su nezakonite. Kada je donesen Zakon o indirektnom oporezivanju BiH, zamisao je bila da osigura finansiranje države u iznosu koji joj je potreban, a ostatak sredstava da se prebacuje entitetima. Međutim predsjednik jedne stranke tada je žarko želio da bude ministar vanjskih poslova, i politika entiteta RS-a to je iskoristila”, navodi Efendić.

Kaže i da je država zauzvrat dobila mali fiksni dio poreza, a sve ostalo da pripada entitetima.

- -

“Zato su vojnici Oružanih snaga BiH sirotinja, policajci na državnom nivou najmanje plaćeni… Ko to ne razumije ne zaslužuje da ima državu. Dejtonski sporazum garantovao je pravo svima da glasaju u mjestu svog prijeratnog prebivališta. U Skupštini RS poslije rata bilo je skoro 30 zastupnika Bošnjaka i mogli su znsčajno uticati na politički život u tom entitetu, ali jedna generacija ministara i parlamentaraca pristala je da se donese zakon o pasivnoj registraciji birača po mjestu prebivališta i tako ukinula mogućnost za više od 150 hiljada glasača da glasaju u Entitetu RS iz kojeg su protjerani. Danas u Skupštini RS-a ima samo Ramiz Salkić”; objašnjava Efendić.

Slično je, dodaje, bilo i sa Zakonom o prebivalištu na nivou BiH koji je MUP-u entiteta RS dao mogućnost da poništi bilo čiju prijavu prebivališta jer ga u vrijeme obilaska adrese (kada je on bio na putu ili na poslu) nije zatekao na adresi.

“Posljedice su kobne. U četvrtak je sjednica Doma naroda Parlamenta BiH. Najapsurdnije od svega je što ublehaši iz Trojke, partneri SNSD-a na državnom nivou s kojim su usaglasili sadržaj, usvajanje Zakona o graničnoj kontroli predstavljaju kao svoj uspjeh i korak na evropskom putu iako sporne odredbe zakona nemaju nikakve veze sa EU legislativom, nego sa razgradnjom Bosne i Hercegovine”, zaključio je Efendić.

Najnovije

Danas protesti radnika u trgovini protiv ukidanja neradne nedjelje

Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBiH) najavio je za danas velike proteste ispred zgrade Doma...