Emir Suljagić održao emotivan govor u Vijećnici: Da smo nestali to bi danas bila samo fusnota u historiji, niko ne bi ni primijetio

Preporučujemo

Danas se u Vijećnici obilježava 30 godina od početka opsade Sarajeva, a među brojnim govornicima bio je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Potočari.

Suljagić je na početku obraćanja kazao je kako je imao 17 godina, kada je na današnji dan prije 30 godina gledao kako počinje rat u Sarajevu.

- -

– Da mi je neko rekao prije 30 godina da ću 30 godina kasnije, najdužu opsadu nekog grada u historiji, kasnije, jedana cijeli genocid kasnije, biti ovdje i komemorirati tu opsadu, ne bih mu vjerovao. Ne bih mu vjerovao jer nisam vjerovao da ću ja ostati živ.

Opsada Srajeva je najpodcjenjeniji događaj u raspadu bivše Jugoslavije. Odbrana Sarajeva je najpodcjenjeniji događaja raspada bivše Jugoslavije. Sarajevu niko nije davao nikakve izglede. Ali u Sarajevu nema historijskih monografija o njegovim braniteljima, nema historijskih monografija kakvih ima o Ljeningradu i Staljingradu.

Da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo genocida u Srebrenici, da nije bilo opsade Sarajeva ne bi bilo logara u bosanskoj Krajini. Da nije bilo opsade Sarajeva ne bi bilo HVO pokolja po centralnoj Bosni. Da nije bilo opsade Sarajeva ovaj rat ne bi završio onako kako je završio i ne bi imao tok kakav je imao. Opsada Sarajeva je ključni događaj, ključni proces napada na BiH. Da nije bilo opsade Sarajeva i da je u bilo kojem trenutku između 1992. i 1995., sav bi ljudski, materijalni i kreativnih potencijal Sarajeva, u bilo kom trenutku između 1992. i 1995., da je bio oslobođen ovaj rat bi završio mnogo drugačije. Ne bi bilo Srebrenice, ne bi bilo Kapije, mnogo ljudi bi bilo živo, kazao je Suljagić.

Prisutne je podsjetio i na francuskog predsjednika koji je pokušavao da ostatku svijeta objasni kako se u Bosni  dešava humanitarna kriza.

- -

– Ako sam ja u Bratuncu mogao gledati na televiziji početak opsade Sarajeva onda se ona vidjela iz Beča i Berlina, Pariza…

Nemojte da se zavaravamo. Tadašnji francuski predsjednik je sletio u Sarajevo u maju 92. godine da spriječi robusniju intervenciju međunarodne zajednice i da objasni ostatku svijeta da ovo nije političko nego humanitarno pitanje. Nemojte da se zavaramo, tadašnji francuski predsjednik je govorio kako Bosna ne pripada Evropi i kako ne može svako selo biti suverena država, kazao je Suljagić.

Suljagić je kazao i to da “smo nestali to bi danas bila samo fusnota u historiji. Niko ne bi ni primijetio da smo nestali.”

– Zato je ovo danas dan našeg trijumfa, naše pobjede, jer poraz je značio nestanak svega što znamo i što smo poznavali i svega što vidimo oko sebe, zaključio je Suljagić.

Najnovije

Stolac: Radnik poginuo prilikom pada s električnog stuba

Tridesetdevetogodišnji S. S. iz Nevesinja poginuo je jučer u Stocu, prilikom pada sa električnog stuba, potvrđeno je iz MUP-a...