Engleska nakon 28 godina uspjela ostvariti plasman u polufinale SP-a

Reprezentacija Engleske novi je polufinalista Svjetskog prvenstva u Rusiji. Englezi su prvi put nakon SP u Italiji 1990. godine uspjeli ostvariti plasman među četiri najbolje svjetske reprezentacije.

Englezi su u četvrtfinalnoj utakmici na Samara Areni slavili protiv Švedske s 2:0, te sada čekaju svog protivnika u polufinalu. To će biti bolji iz večerašnjeg duela Hrvatske i Rusije.

- -

Od početka utakmice Engleska je kontrolisala utakmicu, a Švedska se branila, bez većih ambicija za prelaskom centra terena. U prvih 20 minuta nismo vidjeli ništa.

U 21. minuti prvi šut Engleske. Sterling je dodao do Kanea, koji šutira metar od desne stative Olsena.

Nakon pola sata igre Engleska dolazi do vodstva. Ashley Young centrirao je iz kornera, a Maguire skočio više od Forsberga, te s 11 metara poslao loptu glavom u donji desni ugao Olsenove mreže.

Šveđani su se nakon toga otvorili, a to je mogao kazniti Sterling u finišu poluvremena. On je izašao sam pred Olsena, zaobišao ga, ali zakomplikovao situaciju i nije uspio udvostručiti prednost Gordi Albiona.

- -

Na otvaranju drugog poluvremena velika prilika za Švedsku. Augustinsson je ubacio s lijeve strane, Berg šutira glavom, a Pickford sjajno brani.

U 59. minuti Englezi dolaze do drugog pogotka. Strijelac je ovaj put bio Dele Alli, na centaršut Lingaarda. Odmah nakon toga nova velika prilika za Švedsku, ali Pickford ponovo spašava svoj tim.

U 66. minuti nova prilika za Gordi Albion. Loptu iz kornera Henderson glavom prebacuje na drugu stativu, gdje Maguire nalijeće, ali nogom šalje loptu visoko iznad gola. Nedugo zatim, Pickford ponovo sjajno brani i ostavlja svoju mrežu netaknutom. Zaista odlična partija za mladog golmana Evertona.

Do kraja nije bilo promjene rezultata, Engleska je slavila s 2:0 i plasirala se u polufinale. Sada preostaje da vidimo ko će im biti protivnik – Hrvatska ili Rusija. Ovaj polufinalni meč će se odigrati 11. jula u 20 sati.

Švedska – Engleska 0:2 (Maguire 30’, Alli 59’)

Načelnik Sokoca priznao: Pozvan sam iz banke na razgovor i prošle sedmice je moj račun ugašen…

-Srpska demokratska stranka preživjela je mnoge krize u proteklom periodu pa će i ove najnovije udare o pitanju gašenja...