Evropska komisija danas će predstaviti Izvještaj o napretku BiH na na njenom evropskom putu. Osim činjenice da državne vlasti u tom procesu nisu uradile gotovo ništa od marta ove godine i da faktički stojimo na tom putu, Evropska komisija je ukazala na nastavak političkih pritisaka na medije.
Evropska komisija će još jednom pozvati našu državu da hitno provede ustavnu i izbornu reformu. Također je istaknuto da se nastavlja podrivanje institucija u režiji vladajućih struktura u entitetu RS.
Funkcionisanje demokratskih institucija podrivano je stalnim kršenjem pravnog i ustavnog poretka od strane entiteta Republika Srpska, koji i dalje ne provodi odluke Ustavnog suda, dovodeći u pitanje autoritet i integritet ovog Suda, navodi se u nacrtu izvještaja.
U dijelu koji se odnosi na slobodu izražavanja, Evropska komisija ističe da postoji određeni nivo pripreme za slobodu izražavanja.
“Nije bilo napretka u garantovanju sloboda izražavanja i medija, te zaštita novinara (Mišljenje ključni prioritet 12). Nastavljen je politički pritisak, zastrašivanje i uznemiravanje prema novinarima, uključujući fizičke i verbalne napade, bez odgovarajućeg institucionalnog praćenja. Politički uticaj na javne emitere opstaje, a njihova finansijska održivost je sve više ugrožena”, navodi se.
Što se tiče Zakona o javnom RTV sistemu, Evropska komisija konstatuje da je ostao nepromijenjen, a entitetsko zakonodavstvo još uvijek nije usklađeno sa ovim zakonom.
Krivične kazne za klevetu u entitetu Republika Srpska i dalje ozbiljno utječu na slobodu izražavanja i medija i imaju zastrašujući efekat.
“Zakonodavna inicijativa Kantona Sarajevo o sankcijama za ‘lažne vijesti’ na internetu, ako se usvoji, mogle bi se zloupotrebiti za ograničavanje slobode medija. Sve takve norme moraju se u potpunosti poštovati standarda slobode izražavanja”, navela je EK.
Preporuke Evropske komisije iz prošle godine nisu sprovedene i ostaju na snazi.
“U narednim godinama Bosna i Hercegovina treba posebno osigurati zaštitu novinara i sistematsko institucionalno praćenje prijetnji i nasilja protiv njih. Treba osigurati finansijsku održivost i političku nezavisnost javnih emitera i uskladiti entitetsko zakonodavstvo sa državnim Zakonom o javnom RTV sistemu. Treba usvojiti zakone o transparentnosti vlasništva nad medijima i kriterije za javno oglašavanje, te osigurati to kleveta je dekriminalizirana u cijeloj zemlji.”