Evropsko vijeće: Hoće li Hrvatska žicom ograditi BiH?

Preporučujemo

Evropsko vijeće na kraju samita koji je završio jučer, usvojila je cijeli niz zaključaka koji se tiču migracija.

Dopisnik Večernjeg lista iz Brisela javlja da se po prvi put pojavila i jasna opcija da države Evropske unije suočene s (naglim) prilivom migranata svoju granicu mogu zaštititi i podizanjem bodljikave žice.

- -

“Novac iz europskih fondova prvi put će se moći koristiti za podizanje graničnih ograda, žica i drugih fizičkih prepreka ilegalnim migrantima nakon što su na summitu Europskog vijeća kasno preksinoć usvojeni zaključci koji donose svojevrsni zaokret u zajedničkoj migrantskoj politici”, piše Večernji list.

Ovaj medij, međutim, ističe da u ovom momentu “Hrvatskoj je u zaključcima Europskog vijeća važniji dio koji “poziva na brzo zaključenje pregovora o novim i revidiranim sporazumima” o raspoređivanju Frontexa (europske agencije granične straže) u treće države na tranzitnoj ruti”.

Večernji list prenosi i da je “austrijski kancelar Karl Nehammer otišao je sa summita zadovoljan što se – dva mjeseca nakon što je upalio alarm zbog povećanog broja migranta, što je zaustavilo Bugarsku i Rumunjsku (ali ne i Hrvatsku) na ulasku u Schengen – uspio na razini EU izboriti za rješenje strožeg čuvanja vanjskih granica, a to bi trebalo smanjiti broj migranata”.

Iako je fokus zasjedanja vrhovnog organa vlasti Evropske unije bio na Ukrajini, odmah iza toga uslijedio je dugi i detaljan dijalog o migrantskim talasima.

- -

Zapadnobalkanska ruta jedna je od akutnih.

“Nitko ne poziva Hrvatsku da podiže ograde i žicu na granici, a premijer Andrej Plenković ponavlja da Hrvatska sigurno neće činiti takvo što na granici prema Bosni i Hercegovini”, ističe dopisnik Večernjeg lista iz Brisela.

Umjesto toga, zvanični Zagreb snažno je zainteresiran za sporazum BiH sa graničnom policijom EU – Frontexom.

Zbog izmjena u samom Frontexu, pred državne institucije BiH tek je novi prijedlog sporazuma o saradnji.

Procedure njegove ratifikacije nisu ni počele. Jedan od razloga je i čekanje da se novo Vijeće ministara u cjelosti konstituira.

Ne treba se iznenaditi ako eksponenti Milorada Dodika u državnoj vladi, Nenad Nešić, kao ministar sigurnosti prije svih, pojave kao kočničari.  To tim više što će graničari EU biti raspoređeni na granici BiH i Srbije.

A iz Srbije dolazi najviše migranata kojima je cilj prelazak granice Hrvatske i odlazak u druge države EU.

Sada, kada je Hrvatska u Schengenu, migrantima je put jednostavniji do konačne destinacije.

Prema godišnjem izvještaju Frontexa, 2022. je broj neregularnih prelazaka granica na zapadnobalkanskoj ruti bio je za čak 136 posto posto veći nego u 2021.

Istina, u Godišnjem izvještaju o napretku Evropske komisije, Bosna i Hercegovina je dobila dobru ocjenu. To je jedan od rijetkih dijelova iz ovog dokumenta iz Brisela u kojem je nešto fino napisano o našoj zemlji.

Ipak, problemi postoje i potencira ih i Evropsko vijeće.

Od “trećih zemalja”, a tu je i BiH, traži se saradnja s EUROPOL-om, EUROJUST-om, te usklađivanje vizne politike s EU.

Trakavica oko EUROPOL-a se nastavlja.

Iako je čak i oficir za vezu BiH i ove policijske agencije EU poslat u Hag, Dodik i njegovi sljedbenici opstruiraju konstituiranje kontrolne tačke u BiH. Njihov odgovor je da nema novih ovlasti za BiH. Suštinski, nastoji se osigurati da BiH nema efektivni nadzor nad granicom sa Srbijom i da migranti postanu istinska sigurnosna prijetnja oko koje će se gložiti stranke koje politički gravitiraju Sarajevu. A njima ne nedostaje volje da se međusobno glože…

Najnovije

Licemjerje Evrope nikada nije bilo jače: Švedska strahuje od nemira tokom Eurosonga, Izraelu sve dopušteno

  Početak Eurosonga očekuje nas za dva dana, takmičenje za pjesmu Eurovizije 2024. održat će se u Malmeu, gradu na...