Evropsko Vijeće produžilo restriktivne mjere zbog situacije u BiH do marta 2026.

Preporučujemo

Evropsko vijeće odlučilo je danas produžiti okvir restriktivnih mjera s obzirom na situaciju u Bosni i Hercegovini za još dvije godine, do 31. marta 2026. godine.

Evropska unija će stoga zadržati svoju sposobnost da nametne ciljane restriktivne mjere pojedincima ili entitetima koji narušavaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni identitet Bosne i Hercegovine, navodi se na stranici Evropskog vijeća.

- -

Restriktivne mjere mogu se uvesti i protiv onih koji ozbiljno ugrožavaju sigurnosnu situaciju u zemlji ili potkopavaju Dejtonski/Pariški opći okvirni sporazum za mir.

Restriktivne mjere u okviru ovog okvira sastoje se od zamrzavanja imovine, zabrane stavljanja sredstava na raspolaganje i zabrane putovanja u EU za fizička lica.

Inače, Vijeće svake godine usvaja zaključke o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja, u kojima se sagledava napredak koji je svaki od kandidata i partnera u EU na njihovom evropskom putu.

U posljednjim zaključcima, koji su usvojeni u decembru 2023. godine, Vijeće je pozdravilo reformske napore preduzete otkako je Bosna i Hercegovina dobila status kandidata u decembru 2022. godine, ali je navela da je ukupni napredak ograničen i da je potrebno više napora kako bi se ispunilo 14 ključnih prioriteta.

- -

U tom kontekstu, Bosna i Hercegovina mora poduzeti dalje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala ravnopravnost i nediskriminaciju svih građana.

Svi politički akteri moraju se suzdržati i odreći provokativne retorike i akcija koje izazivaju podjele. Suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni karakter zemlje moraju se poštovati: svaka akcija protiv ovih principa će dovesti do ozbiljnih posljedica.

Vijeće je dalje podvuklo potrebu za jačanjem vladavine prava i naglasilo da Bosna i Hercegovina mora pojačati napore u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala i uspostaviti rezultate istraga i osuda, uključujući i na visokom nivou. Vijeće je pozvalo zemlju da intenzivira reformske napore u oblasti ljudskih prava i da osigura sigurnost novinara.

Vijeće je pohvalilo usklađivanje Bosne i Hercegovine sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, ali je pozvalo na punu implementaciju restriktivnih mjera, uključujući i Rusiju i Bjelorusiju.

Najnovije

Oglasio se EUFOR: Pratimo sigurnosnu situaciju

Proteklih dana neke neodgovorne i neodmjerene izjave pojedinih bh. političara izazvale su zabrinutost među građanima. Danas su se oglasili iz...