Fabrika duhana Sarajevo pod istragom Tužilaštva zbog sumnjive prodaje dionica

Preporučujemo

Tužilaštvo Kantona Sarajevo vodi istragu kada je u pitanju prodaja dionica Fabrike duhana Sarajevo (FDS). Informacija da se na predmetu radi potvrđena je za Index.ba, ali nije precizirano u kojoj fazi je predmet te protiv koliko se osoba vodi istraga.

Predmet koji se odnosi na prodaju dionica FDS-a je u radu – kazala je Azra Bavčić, portparol Tužilaštva KS.

- -

Fabrika duhana Sarajevo prestaje raditi zadnjeg dana marta ove godine. Tada će biti pokrenut proces likvidacije, čime se gasi nekadašnji gigant, a veliki broj radnika ostaje bez posla. Za propast i stavljanje ključeva u bravu ponajviše je kriva Federalna vlada na čijem se čelu nalazi premijer Fadil Novalić. U ovoj fabrici, koja je osnovana davne 1880. godine, prije rata je radilo tri hiljade ljudi, a sada je ostalo svega 150 radnika. Oni će, po svemu sudeći, na ulicu.

Mada FDS nikada u proteklim ratovima nije obustavljala rad, Novalićeva vlada dovela je do toga da se jedno od najstarijih preduzeća, duhanska industrija u Bosni i Hercegovini ugasi. Strateška firma za domaću industriju zadnjih godina bila je bankomat vladajućim strankama. Kako su svi rukovodeći politički direktori imali kontrolu nad milionima maraka FDS-a, pripremljen je teren za privatizaciju odnosno za prodaju manjinskih udjela s obzirom da je u državnom vlasništvu udio od 39,9 posto.

Ali, naglo urušavanje FDS traje od 2016., kada je sumnjivom privatizacijom tvrtka Adriatic Investments, sa sjedištem u Beču i koja je surađivala s gigantom British American Tobacco (BAT), od vlade Federacije BiH kupila kontrolni paket od 39,9 posto dionica po cijeni od oko 42 miliona maraka. Tada je od FDS-a formirana nova firma pod nazivom Badeco Adria, a uslijedio je otkup dionica u vlasništvu malih dioničara te niz zamršenih transakcija koje su dovele do urušavanja proizvodnje.

- -

Dionice ovog preduzeća, koje su predmet istrage Tužilaštva KS, prodavane su po cijeni od 83,5 KM, dok je iste te dionice u međuvremenu kupac na berzi plaćao po cijeni od 270 KM po jednoj.  Ovakvom prodajom, po Novalićevoj cijeni, Vlada i mali dioničari koji su imali dionica skoro kao Vlada oštećeni su za višemilionske iznose.

Zbog gašenja FDS od ranije postoje optužnice. Naime, još 2013. je Finansijska policija dostavila Tužilaštvu BiH izvještaj o počinjenom krivičnom djelu u FDS, a koji se odnosi na nezakonitosti u poslovanju direktora Edina Mulahasanovića i još šest osoba.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo je nakon analize izvještaja Finansijske policije iz 2014. godine i na osnovu prikupljenih dokaza za jedan dio navoda koji se odnosi na skladištenje duhana, podiglo optužnicu protiv direktora Fabrike duhana Sarajevo Edina Mulahasanovića i Hasana Nurkića, direktora firme “Agrokontrola“ iz Orašja zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlasti. U augustu 2020. godine Općinski sud u Sarajevu ih je osudio na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci i novčanu kaznu. Kazna zatvora se neće izvršiti ukoliko optuženi u roku od dvije godine ne počine novo krivično djelo. Osuđeni su jer je Edin Mulahasanović sa Hasanom Nurkićem, vlasnikom privatne firme “Agrokontrola”, od kraja 2008. do 2013. godine zaključio ugovor o skladištenju duhana, iako je Nurkić u to vrijeme bio član Nadzornog odbora i Odbora za reviziju FDS-a, te mu je tako omogućio finansijsku dobit. Dakle, ugovorni odnos između privatne firme Nurkića i FDS-a bio je zabranjen zbog kršenja odredbi o sukobu interesa. Nakon provjere ostalih navoda iz Izvještaja, postupajući tužilac donio je naredbu o neprovođenju, odnosno o obustavi istrage, koja je bila predmet preispitivanja od strane Ureda glavnog tužioca, te je tužilačka odluka prihvaćena kao pravilna i zakonita – kazala je Bavčić.

Iz ovog Tužilaštva nisu precizirali šta je sa prijavama Finasijske policije 2013. godine, koja je dostavila Izvještaj Tužilaštvu BiH i Tužilaštvu KS o počinjenom krivičnom djelu nezakonitog poslovanja u FDS a u vezi sa ulaganjem u Hotel Aura i kupovinom lanca trafika Tobaco press.

 

U (ne) izgradnju hotela u Srebrenici FDS je uložila oko 10 miliona KM, a hotel je, prema najavama, trebao biti otvoren najprije 2011., pa onda 2013., te na kraju 2016. godine. Do danas nije ni završen ni otvoren. Ovaj hotel je često bio tema i u Parlamentu Federacije, međutim za gubitak novca niko nikad nije odgovarao, iako je odmah na početku ustanovljeno da je odabran krivi izvođač radova.

Dužnost pravosuđa i raznoraznih ureda za borbu protiv korupcije je da u periodu koji slijedi licu pravde privede odgovorne za brutalnu pljačku FDS-a. Imena se već znaju, i adrese.

 

 

Najnovije

Nizozemska obavještajna služba vidi ratove u Gazi i Ukrajini i uništavanje Kur’ana kao okidač za terorističke prijetnje

Nizozemska nacionalna obavještajna agencija saopštila je u utorak da su prijetnje usmjerene na Nizozemsku sve više povezane sa svjetskim...