Ko je jamio, jamio: Novalić radnike Energopetrola iz Hercegovine uputio Čoviću, sve što je na teritoriji koju kontroliše HDZ je hrvatsko!

Preporučujemo

“Ja vam ne mogu pomoći ništa. Ruke su mi vezane. Za sve što je na teritoriji koju kontroliše HDZ BiH morate se obratiti gospodinu Čoviću. Ja nemam ništa sa tim firmama.”

Bile su to riječi federalnog premijera Fadila Novalića radnicima na Energopetrolovim pumpama u Hercegovini, koji su mu se prošle godine obratili molbom za pomoć.

- -

Mjesecima su imali neredovna primanja, doprinosi im nisu uplaćivani, položaj im je bio izuzetno težak, te su zatražili prijem kod federalnog premijera. Kanili su krenuti i u štrajk, ukoliko ih ne primi.

Nakon podužeg čekanja, Novalić ih je primio, saslušao i onda uputio na lidera HDZ BiH Dragana Čovića koji je „šef svih hercegovačkih hrvatskih firmi“. Primio je ojađene radnike i Čović. Kažu da je tokom razgovora izvrdavao konkretne odgovore. I vratili su se u Hercegovinu svojim kućama. Rekao im je da će „brigu o njima prezeti Sušak“. I tako je i bilo.

I tako, na primjeru Energopetrola i Novalićeve iskrenosti prema radnicima jasno je da je pitanje konačne prodaje Energopetrola, koje je najvaljeno početkom godine, već gotova stvar.

Hrvatska INA će sada za siću kupiti i preostali udio koji je u ovom naftnom gigantu imala Vlada Federacije BiH. I pokazalo je ovo još jednu istinu pred kojom svi zatvaramo oči-sve je definitvno u Federaciji BiH podijeljeno na bošnjačko i hrvatsko (zemlja, administracija, kompanije u državnom vlasništvu…), samo se još čeka zvanični muhur na tapiju. Novalić je bošnjački, a ne federalni premijer.

- -

Federacija BiH, odnosno Vlada i mali dioničari, izgubili su preko noći veći dio svog udjela u Energopetrolu, a da zauzvrat nisu dobili ni 1 KM. Osim toga, mali dioničari bi uskoro mogli ostati bez svih dionica, prije desetak dana objavio je portal biznisinfo.

To je posljedica takozvanog procesa dokapitalizacije emisijom novih dionica kojeg je provelo rukovodstvo Energopetrola koje kontroliše hrvatska INA, a koji je okončan 1. februara.

Udio Vlade FBiH spao je sa 22 na oko 8 posto, a malih dioničara sa 11 na svega 4 posto. S druge strane, udio hrvatske INA-e je povećan sa 67 na 88 posto.

Enegropetrol je, naime, emitovao 10.480.000 novih dionica koje je kupila INA za 131 milion KM, i time je povećala svoj udio u kompaniji.

Kada je riječ o Vladinom udjelu, iako ona ima isti broj dionica kao i ranije, teško je vjerovati da se prilikom privatizacija može postići cijena koja se mogla dobiti prije dokapitalizacije, upravo iz razloga velikog procentualnog smanjenja vlasničkog udjela.

SAD protiv prodaje INA-e Rusima 

Novi američki ambasador u Hrvatskoj Robert Kohorst izjavio je početkom ovog mjeseca da Sjedinjene Američke Države ne žele da INA-u kupi ruska kompanija, ocijenivši da bi to bila “pogreška”.

Kupovinom INA-e Rusi bi praktično dobili i sarajevski Energopetrol, u kojem hrvatska firma ima 88,7 posto vlasništva.

– Na Hrvatskoj je da odluči kome će prodati kompaniju, ali mi mislimo da bi to bila pogreška,kazao je on u razgovoru s novinarima.

Prema njegovim riječima, Rusija je “remetilački” faktor u regiji, a SAD bi “kao partnera htio vidjeti zemlju kojoj je u snažnom interesu da Hrvatska bude uspješna”.

(Edina Latif)

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...