FOTO Dvije godine pratili suđenje Radončiću: Ministri i direktori SBB-a radno vrijeme provodili u sudnici i uredno naplatili (ne)rad

Preporučujemo

Od 30. marta 2016. godine, kada je počelo suđenje lideru SBB Frahrudinu Radončiću i drugima, pa do zadnjeg ročišta održanog 25. aprila ove godine,  u Sudu BiH svake srijede bili su prisutni članovi SBB-a.

Najredovniji su bili kantonalni i federalni ministri, a našlo bi se među njima direktora poput Fuada Čibukčića (Fond za zaštitu okoliša), ili “najodanijeg” savjetnika Remzije Kadrića, koji su u vrijeme kada bi trebali biti na poslu ( od 13 do 16 sati) usred radne sedmice, radije sjedili u sudnici.

- -

– Svaki građanin a pogotovo pripadnik SBB-a ima pravo da se vlastitim očima i ušima uvjeri da li je njihov predsjednik učinio nešto loše ili ne. To su ljudi koji rade, politika je takvo zanimanje, ministarsko ili direktorsko, znate i po vašem poslu, po 16 sati dnevno. Hoće li doći ili neće, ja zaista ne utičem na to – rekao je jedne prilike Fahrudin Radončić novinarima ispred Suda BiH.

Umjesto da rade svoj posao za što su plaćeni iz džepova građana, a ne stranke, SBB-ovi zvaničnici pune dvije godine nisu propuštali ročišta.

Najredovniji su bili kantonalni ministri Zilha Ademaj i Mirvad Kurić, ponekad Ismir Jusko i Vedran Mulabdić, te federalni Edita Đapo i Vesko Drljača. Nerijetko, dolazio je i zamjenik ministrice odbrane Sead Jusić, te federalni i državni zastupnici, Mirsad Đonlagić, Fehim Škaljić, Munib Jusufović, a i nedavno uhapšena i pritvorena dopredsjedavajuća Parlamenta FBiH Vesna Švancer.

Ovo dvoje federalaca (Đapo i Drljača) bili su na skoro svakom ročištu, i da se vodila šihterica vidjelo bi se da nisu dolazili sjediti u sudnici samo onda kada su imali obaveze van Sarajeva.

- -

Da li su uzimali neplaćene sate da bi pružali podršku stranačkom šefu, ostala je nepoznanica. Ono što se zasigurno zna jeste da srijedom, u periodu od 13 do 16 sati, dvije godine nije bilo moguće stupiti s njima u kontakt, jer su umjesto na poslu bili u galeriji sudnice.

Kada se saberu mjesečno sati, svako od njih je odsustvovao sa posla jedan dan mjesečno, odnosno 12 dana godišnje, što je pola godišnjeg odmora.

Očigledno da su visoki zvaničnici SBB-a sjedenjem u sudnici pokazali da im interesi građana (u što se zaklinju), nisu ni u snu na prvom  mjestu, ali da im je zato prioritet dodvoravanje stranačkom šefu.

Na jednom od ročišta, čak je izbila i svađa između nekih članova SBB-a sa novinarima koji su izvještavali sa suđenja, a nisu imali mjesta u galeriji sudnice. Očigledno su ministri, direktori i zastupnici ove stranke pogrešno shvatili da je njihovo radno mjesto u Sudu BiH, a ne tamo gdje su imenovani da obavljaju svoj posao u ime i za interes građana.

(E.L.)

Najnovije

Topić o najavama zvaničnika iz RS: Ponavljanje scenarija iz 2007. kada je visoki predstavnik bio Lajčak

Novinarka i politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, danas je za N1 u emisiji Dan uživo komentarisala aktuelnu posebnu...