FOTO Igre oko hotela Vis 2: Bio vlasništvo države BiH i ZOI 84′, danas njime upravlja Grad Dubrovnik i vodi se sudski spor!?

Preporučujemo

“Hotel Vis 2 predmetom je sudskog spora, odnosno BiH traži sudskim putem povrat te nekretnine u svoje vlasništvo. Dok se ne završi sudski spor hotelom Vis 2 gospodari Grad Dubrovnik”, odgovoreno je iz Gradske uprave Grada Dubrovnika na upit portala Index.ba.

No, prije dvije godine kolege iz Žurnala dobile su od Gradske uprave potpuno drugačiji odgovor. Tada je navedeno da je vlasnik hotela i zemljišta oko hotela država Bosna i Hercegovina, odnosno KJKP ZOI 84’.

- -

“Sukladno telefonskom razgovoru u nastavku vam šaljemo informacije vezane uz vlasništvo hotela „Vis 2“. Vlasnik hotelske zgrade (č.zgr. 968 k.o. Gruž) i zemljišta oko hotela (č.zem. 824/2 k.o. Gruž) je država Bosna i Hercegovina (tvrtka ZOI 84.), dok je č.zem. 824/1 k.o. Gruž pomorsko dobro””.

 Iako smo prije 10-ak dana uputili dopis Pravobranilaštvu BiH, vezano za ovaj hotel, odgovor još uvijek nismo dobili.

 Ono što se zna, jeste da se hotel i zemljište ne nalaze u registru pasivnog podbilansa niti Kantonalne, niti Federalne agencije za privatizaciju.

 Iz KJKP ZOI 84’ dobili smo odgovor da je još 2006. godine, ovo preduzeće dostavilo Komisiji za državnu imovinu pri Ministarstvu pravde FBiH podatke vezane za imovinu koja je predmetom pasivnog podbilansa.

- -

 “Hotel Vis 2 u Dubrovniku, rješenjem broj I.V.114/83 Izvršno vijeće Socijalističke Republike BiH prenijelo je na ZOI 84’ pravo na nepokretnosti, bez nakande, sa pravom upravljanja i korištenja, bez prava prodaje i davanja u zakup trećim licima. Od momenta preuzimanja, ZOI 84’ je izvršio ulaganja kojima je objekat doveden do nivoa rezidencijalnog. Dana 2. avgusta 1990. godine, Izvršno vijeće SRBIH donosi rješenje broj 03-054—50/90 o prestanku prava privremenog korištenja i upravljanja hotelom Vis2. ZOI je pokušao riješiti status ovog objekta, ali bez rezultata, jer objekat nije u našem posjedu, pojašnjava za Index.ba direktor ZOI 84’ Midhat Hubijar.

 Hubijar dodaje da zna da je Pravobranilaštvo BiH radi predaje u posjed državi BiH, hotela Vis2 uputilo u decembru 2006. godine akt Gradu Dubrovniku.

 I dok traje sudski spor, iz Gradske uprave Grada Dubrovnika su nam rekli  da hotel nije obnovljen niti služi u turističke svrhe.

-U hotelu su trenutno smještene osobe slabijeg imovinskog stanja s područja Grada Dubrovnika, a hotel se službeno vodi kao “Privremeno prihvatilište- hotel Vis 2”, kažu iz Gradske uprave.

Prije mjesec dana u Dubrovačkom vijesniku objavljena je reportaža o ljudima koji žive u ovom hoteli.

“ U hotelu Vis 2 zadnjih 20 godina u nehumanim uvjetima žive dubrovački beskućnici. Hotel, možda prije ’91., danas oronula zgrada čijim hodnicima je uistinu mučno prolaziti, dom je za 36 socijalno ugroženih osoba bez rješenog stambenog pitanja. Sablasne ‘instalacije’ od kablova, drva i koječega vise sa stropova, neuredno i zapušteno stubište i prolazi između soba više su nalik na kadrove horrora nego na privremeno prihvatilište. Uz sjaj obližnjeg visokokategornika, bijeda ovog hotelskog zdanja još više dolazi do izražaja”, napisano je u reportaži.

U hrvatskim medijima, posebno 2015. i 2016. godine objavljivani su tekstovim o ovom hotelu, i uvijek je navođeno da je u vlasništvu države Bosne i Hercegovine. Kako sada, dvije godine poslije nije vlasništvo države BiH i vodi se sudski spor?

Inače, vrijednost imovine države BiH i bh. firmi nekadašnjih giganata koja se nalazi van granica, mjeri se milijardama maraka. Hotel Vis2 i zemljište oko njega tek su mrvica u moru državne imovine. Vrijednost hotela i zemljišta oko hotelske zgrade je oko 20 miliona eura.

Niko nije kontaktirao Grad Dubrovnik

Da li su Vas vlasti iz Bosne i Hercegovine u posljednjih tri godine kontaktirale vezano za ovaj hotel, pitali smo Gradsku upravu Grada Dubrovnika.

-Niko nas nije kontaktirao po ovom pitanju. To ne čudi, budući se svi kontakti vezano uz hotel Vis 2 vode se isključivo putem odvjetnika koji zastupaju dvije strane u sudskom postupku kojim se traži povrat nekretnine te na razini dvije države, stoji u odgovoru.

(Edina Latif)

Najnovije

Da rezolucije UN išta vrijede, danas ne bi bilo potrebno usvajati rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici!

  Da rezolucije Ujedinjenih nacija išta vrijede u pravnom sistemu, danas ne bi bilo potrebe za usvajanjem rezolucije kojom se...