FOTO Političari se bave izborima: 400 migranata živi u parku kod Vijećnice u nehumanim uslovima

Preporučujemo

Sve je manje kapaciteta za smještaj migranata u BiH, kojih u našu zemlju dnevno uđe oko 100. Prema riječima Slobodana Ujića, direktora Službe za poslove sa strancima, oni i prođu mimo granične policije i nijedna agencija ih ne registruje do dolaska u Službu za poslove sa strancima.

Park kod Vijećnice u centru Sarajeva pun je migranata, gdje se u 30-ak šatora nalazi skoro 400 ljudi.

- -

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić izjavio je da BiH nema načina da se nosi sa sve većim prilivom migranata kojih između grčkih otoka i naše zemlje ima oko 50 hiljada. Dodao je da će do kraja sedmice biti urađen plan hitnih mjera.

Pomoćnik ministra sigurnosti BiH Marijan Baotić kaže da, iako BiH ima zakone o postupanju s ilegalnim migrantima, on je suštinski neprovodiv.

“To je rješenje o protjerivanju i stavljanje u centar za readmisiju. Ako nemate taj centar, onda možete donijeti rješenje o protjerivanju i ograničiti ga na određenu lokaciju. Ali, ono što je gore i što bi trebalo ići iza toga – mi ga ne možemo vratiti u zemlju porijekla zato što nemamo nikakvih sporazuma sa zemljama iz kojih oni dolaze. I ono što je neprovodivo – to je što suprotna strana, iz zemlja iz kojih su nama prešli, ne žele da poštuju sporazum o readmisiji. Crna Gora, Srbija skoro u nikakvoj mjeri ne žele da prihvate te ilegalne migrante, da ih po sporazumu o readmisiji vratimo nazad”, kaže Baotić za Radio Slobodna Evropa.

Rješenja se ne naziru, a stanje na terenu sve je teže. Velika grupa izbjeglica slila se u Sarajevo, gdje uglavnom pod otvorenim nebom sanjaju o boljem životu. Njih nekoliko stotina smjestilo se u park kod Vijećnice, gdje su razapeli šatore.
U parku živi 50 djece 
Kako nam je rekao Sofijan, predstavio se kao volonter iz Tunisa, koji živi u Americi, u parku ispred Vijećnice boravi oko 300 ljudi, od kojih je 50 djece, a u vrijeme ručka bude i 400 ljudi. Neke od izbjeglica odsjedaju u iznajmljenim sobama i motelima.
Uglavnom se radi o osobama iz Afganistana, Iraka, Kurdistana, Pakistana, Irana, Alžira i Sirije.

“Uslovi su vrlo loši, posebno za djecu i žene. Osnovna higijena nedostaje, poput toalet papira, hrane nikad nema dovoljno, a neki od njih čak nemaju ni obuću. Oni sada treba da vide šta dalje, neće ostati u BiH, ovo im je samo tranzitna ruta prema Evropi, ali kako su sada ovdje treba im svaka vrsta pomoći”, kaže Sofijan.

- -

Ahmad iz Afganistana došao je sa porodicom prije pet dana. Živi i spava u parku, a građani Sarajeva pomažu im sa hranom i vodom.

“Ne znam, možda ostanem ovdje, možda odem u Veliku Britaniju, ali nije lako preći granicu”, kaže Ahmed.

Na jednoj od klupa zatekli smo i Zahru, djevojčicu iz Afganistana koja je tu sa roditeljima.

Abdulah iz Afganistana u Sarajevu je sa dvojicom braće. Nakon hiljada pređenih kilometara, u BiH su noću stigli prije 15 dana preko Crne Gore.

“Nedostaje nam svega. Posebno smještaj, odjeća…Ispočetka je bilo puno bolje. Nadamo se da ćemo uskoro otići u neku od zapadnih zemalja”, govori Abdulah.

Iz Sirije je prije tri dana došao Muhamad. Nada se da će se uskoro skrasiti u Sloveniji, Italiji ili Švedskoj. Ne žele govoriti o tome na koji način ulaze u BiH. Ko ih usmjerava prema Sarajevu i parku kod Vijećnice.

Država za sada nema odgovor kako ovim ljudima pomoći. U planu hitnih mjera 2015. je, između ostalog, predloženo da Ministarstvo odbrane dostavi spisak lokacija vojne imovine koja može poslužiti za smještaj migranata. Neke od tih lokacija imaju vodu, struju i komununalnu infrastrukturu i potrebna su minimalna ulaganja.

Od početka godine procesuirano 3.500 migranata u BiH

Ombudsmen za ljudska prava Bosne i Hercegovine Jasminka Džumhur sa saradnicima posjetila je Službu za poslove sa strancima gdje je razgovarala sa direktorom Slobodanom Ujićem i njegovim zamjenikom Mirsadom Buzarom o aktuelnoj problematici povećanog priliva migranata u BiH.

Ujić je Džumhur upoznao sa trenutnom situacijom povećanog priliva migranata u BiH te istakao da je samo od januara do danas procesuirano blizu 3.500 migranata što je trostruko više od ukupnog broja migranata u 2017. godini.

Ujić je istakao da Služba za poslove sa strancima vrši registraciju migranata, te uzima biometrijske podatke, nastojeći da zajedno sa drugim nadležnim institucijama i pored otežanih okolnosti, upravlja migracijama u BiH.

Džumhur je naglasila da je potrebno ostvariti što bolju saradnju između nadležnih institucija u cilju zaštite ljudskih prava migranata koji BiH koriste samo kao tranzitno područje za prelazak u zemlje Evropske unije, ali i da se mora voditi računa i o sigurnosti građana. Dodala je i da je od ključne važnosti osnaživanje kapaciteta nadležnih institucija kako bi se adekvatno odgovorilo složenoj situaciji povećanog priliva migranata.

U narednim danima nadležne institucije, zajedničkim djelovanjem i u koordinaciji sa najvišim državnim instancama trebale bi iznaći rješenja za dodatne smještajne kapacitete koji bi bili izvan urbanih dijelova gradova (Sarajevo, Bihać, Velika Kladuša) i izmjestiti migrante na navedene lokacije.

(Mirza Islamović)

Najnovije

Hezbolah napao sjever Izraela

Libanski pokret Hezbolah saopštio je da je danas gađao dva vojna položaja u sjevernom dijelu Izraela, kao odgovor na...