Fotografije Arkanovih zločina u BiH osvanule u metrou u Kijevu: Ukrajinci plaču

Preporučujemo

Advokat Danilo Gregović koji je u Zagrebu prije četiri godine otvorio privatni Muzej ratne fotografije nazvan “Images of War” izjavio je da su ga pozvali da bude jedan od govornika na otvaranju izložbe posvećene ratnoj fotografiji koja je postavljena u metrou u Kijevu.

– Na fotografijama su prizori s ratišta u Hrvatskoj, Bosni, Siriji te u Iraku. Izloženo je 70-ak fotografija. Pomislio sam kako je neobično vidjeti izložbu o ratu u zemlji u kojoj bjesni rat, nisam znao kakav će imati učinak – prenosi Jutarnji list svjedočenje svog reportera.

- -

– Međutim, svjedočio sam Ukrajincima kako gledaju izložene fotografije u suzama. Izložba je radi sigurnosti otvorena u podzemnoj željeznici. Nakon Kijeva odlazi u druge gradove u Ukrajini, među kojima su Dnjepar i Herson, a potom nastavlja dalje Evropom. Na otvaranju je bilo mnoštvo zvanica, novinara, njemačka ambasadorica u Ukrajini Anka Feldhusen i ambasadorica Htvatske Anica Djamić te zamjenici gradonačelnika Vitalija Klička. Budući da je riječ o glavnoj i vrlo frekventnoj stanici, mnogo ljudi prolazi onuda i mnogi se zaustavljaju – izjavio je Gregović.

Na put u Kijev krenuo je, doslovno, preko noći.

– Nazvala me novinarka njemačke radiostanice ADR. Ne znam, zapravo, kako su došli do mene. Pitala me mogu li im snimiti i poslati izjavu u vezi s izložbom ratne fotografije koju otvaraju. Snimio sam izjavu i nakon toga su me nazvali s pitanjem hoću li doći u Kijev. Trebalo mi je, doslovno, petnaest minuta da odlučim da ću ići, bio sam počašćen. Sa mnom je u Kijev išao i kreativni direktor Muzeja ratne fotografije, moj sin Marko, koji živi u Berlinu. I on je bez razmišljanja prihvatio poziv. Izložbu je organizirao lokalni sindikat ukrajinskih novinara, a finansirala zaklada Friedrich Ebert – rekao je on.

 

- -

– Jednostavno, putuje se kroz Evropu s dva presjedanja. Potom dođete u Žežov uz poljsko-ukrajinsku granicu. Vozi se dvanaest sati. Oni su ponosni na stroge granične kontrole, pojačano provjeravaju ko im ulazi u zemlju, no i jako su ljubazni – kazao je on.

Ipak, nije mu bilo baš ugodno.

– Bili smo u noćnim kolima, voz je jurio kao lud i treskao se, bila je to užasna noć, od spavanja nije bilo ništa. Ali, došao sam na odredište tačno u minutu, u 9:01. Povratak je bio nešto drukčiji. Kad se vozite vozom, čini se kao da ste bilo gdje na svijetu, ali prizori koje gledate kroz prozor posve su drukčiji – kazao je.

Boravak u hotelu bio im je ugodan.

– Grad je zamračen, ali, imaju generatore, ima svjetla i rade liftovi. Uzbune su česte, ali tokom našeg boravka bila je samo jedna. Sirene nisu toliko glasne kao što su bile u Zagrebu i kraće traju, barem kako mi se činilo. Uokolo vlada napetost, ali hotel je svojevrsna oaza. Svi imaju generatore i skloništa, što navode i na svojim stranicama. Sve pomalo podsjeća na opsadu Sarajeva. U hotelu se opuštaju vojnici u civilu, ali lako ih je prepoznati. Ima puno i humanitarnih djelatnika – priča Danilo.

 

  • Brutalni zločin u Bijeljini

    Brutalni zločin u Bijeljini

    FOTO: DANILO GREGOVIĆ

Vraćamo se na samu izložbu. Danilo Gregović kaže o čemu je govorio na otvaranju izložbe.

– Ono za što se zauzimamo u našem muzeju jest da rat pripada muzeju. Ali, tamo je sada crno-bijela situacija kakva je svojevremeno bila i kod nas. Jedna je od teza da bi im trebao biti bliži ruski pacifist od huškača iz vlastitog dvorišta. Ali, trenutno nije situacija takva da bi se to moglo reći. Rat je tragedija, mizerija, a onima koji su pokopali djecu svejedno je jesu li im djeca žrtve pravednog ili nepravednog rata – ističe dalje.

Na izložbi su pokazane, među ostalim, i fotografije znamenitog ratnog fotografa Rona Haviva koje su i u fundusu zagrebačkog Muzeja rata.

– Poznajemo se još iz Sarajeva. Kako su izložene u podzemnoj željeznici i njegove fotografije, organizator mi je rekao da postoji mogućnost da on dođe. Bio je u gradiću koji je na samoj granici, poslao sam mu poruku i našli smo se. Došao je na izložbu i održao sjajan govor. Rekao mi je da je jako sretan što se glas raširio i što smo mi pokrovitelji te izložbe. On smatra da je zadatak fotografije ne da te zabavi, nego da te poduči, da ti se rat smuči. To je poruka njegovih fotografija – kazao je.

  •  Ron Haviv

    Ron Haviv

    FOTO: DANILO GREGOVIĆ

Emocionalno je suzdržan čovjek, ali nakon otvaranja je došao do mene i zagrlio me. Potpuno je posvećen tome što radi. Njegove su fotografije odredile sudbine. Ona s predsjedničkim kandidatom u Panami koji je ubijen, razrezan pred njegovim očima bila je, mislim, među faktorima koji su odlučili da Amerika pošalje ondje svoje trupe. Druga je fotografija iz Bijeljine, gdje arkanovac, dok mu visi puška, cipelari ljude koji leže na cesti pokrivenih glava. Ta fotografija, doduše, nije tada imala efekta. Nemam iluziju da može promijeniti svijet bolje to nego apatija, cinizam još i gore. Uz Bijeljinu, izložene su fotografije Vukovara – priča Gregović.

 

Najnovije

U Hadžićima uhapšene tri osobe zbog tvrdnji da znaju gdje je nestala Danka (2) iz Srbije

Pripadnici FUP-a su uhapsili tri osobe u Hadžićima jer su tvrdili da su povezani sa nestankom dvogodišnje Danke Ilić...