Frontex i granice BiH: Jesu li iz sporazuma uklonjena antiustavna ovlaštenja za MUP Rs?

Preporučujemo

Insistiranje Evropske unije na potpisivanju sporazuma Bosne i Hercegovine s Agencijom za evropsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX) neće stati. Ovo je uslov koji BiH mora ispuniti na svom eurointegracijskom

i i roba kroz prostor jugoistočne Evrope. Tako bi to trebalo biti, ali Nacrt sporazuma krio je veliku zamku za Predsjedništvo BiH, a odnosi se na činjenicu da je Vijeće ministara BiH u Nacrtu dala poveliku ulogu entiteskim policijama.

- -

“Biće potrebno razumijevanje EU da sporazum mora biti dorađen elementima koji uvažavaju specifičnosti. Tu prije svega mislim na strukturu raspoređivanja snaga Frontexa. Radi postizanja unutrašnjeg političkog kompromisa u BiH, nama je važno da pored Granične policije uz pripadnike Frontexa budu uključeni i pripadnici entitetskih i kantonalnih MUP-ova”, govorio je bivši ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, koji je trenutno u pritvoru u Vojkovićima.

A, takav je Nacrt i usvojen, dakle ‘trojka’ je podržala takve zahtjeve, a onda je Nacrt otišao u Predsjedništvo BiH.

Predsjedništvo BiH dalo je zeleno svjetlo za otvaranje sporazuma, ali uz Zaključak koji je Predsjedništvo BiH usvojilo, upravo zbog navođenja entitetskih policija u Nacrtu sporazuma.

Tako osim dozvole za pokretanje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Europske unije o operativnim aktivnostima koje provodi Agencija za evropsku graničnu i obalnu stražu u BiH, Predsjedništvo BiH traži da se strogo drže Ustava Bosne i Hercegovine.

- -

Navodno je tako i stavljeno u sporazum, te je i Brisel obaviješten o nastojanjim entiteta, ali i kantona gdje HDZ ima vlast, pa će se konačna dilema razriješiti tek kada dokument stigne na Predsjedništvo BiH gdje ćemo vidjeti je li sve precizirano u skaldu sa Ustavom BiH, ili je pak ostavljena šira forma u kojoj će ustav tumačiti svako na svoj način.

Podsjećamo, zakoni kažu da je Granična policija BiH isključivo nadležna za kontrolu državnih granica i ne postoji opcija da se može dodjeljivati nadležnost entitetskim i kantonalnim MUP-ovima za poslove koji su zakonom propisani i dodjeljeni Graničnoj policiji BiH.

Član 4. Zakona o graničnoj kontroli kaže da vršenje granične kontrole je pod mjerodavnošću GP BiH i da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici GP BiH.

„GP BiH u obavljanju poslova granične kontrole surađuje s drugim državnim tijelima u BiH“, navodi se u Članu 4. Zakona.

Suprotno Zakonu o graničnoj kontroli, u Nacrtu sporazuma koji je usvojilo Vijeće ministara, a po željama iz Rs, mada ne manje i iz HDZ-a, navodi se: “Operativni plan i sve izmjene podliježu saglasnosti Agencije, Bosne i Hercegovine i država članica koje se graniče sa Bosnom i Hercegovinom. Obaveza dobijanja saglasnosti definiše se u skladu s ustavnim nadležnostima entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine na čijem prostoru se sprovode aktivnost Operativnog plana”.

Dakle, da bi Granična policija BiH provela Operativni plan na granici prema Srbiji, MUP Rs prema ranijem Nacrtu sporazuma mora odobriti taj plan, a da bi GP BiH provelo OP prema Hrvatskoj saglasnost daju MUP-ovi kantona. Što je derogiranje ovlasti države, odnosno antiustavno.

Zbog toga je u konačnici Predsjedništvo BiH Zaključkom stavilo do znanja da neće moći proći nikakav sporazum koji se kosi sa Ustavom i zakonima BiH, a ukoliko predloženi Nacrt bude i konačni sporazum BiH i FRONTEX-a očekivati je da Predsjedništvo BiH ne dozvoli ratifikaciju postignutog sporazuma.

 

Najnovije

Potukli se osuđenici u KPZ Zenica, jedan završio u bolnici

U kazenno popravnom zavodu Zenica došlo je do tučnjave jučer, 24. marta, oko 6.30 sati. U tučnjavi su učestvovala dva...