Gaza: Palestinska djeca u dugim redovima čekaju hranu

Preporučujemo

Palestinci, većinom djeca, snimljeni su u ponedjeljak dok čekaju u dugim redovima s praznim loncima u rukama kako bi preuzeli pakete humanitarne pomoći u izbjegličkom kampu Jabalia, na sjeveru grada Gaze, javlja Anadolu.
Distribuciju hrane organiziraju humanitarne organizacije, dok prehrambena kriza u Pojasu Gaze sve više eskalira zbog potpunog zatvaranja graničnih prijelaza za humanitarnu pomoć od strane Izraela. Istovremeno, izraelske vojne operacije u tom području se nastavljaju, dodatno pogoršavajući ionako tešku humanitarnu situaciju.

Palestinski izaslanik pri Međunarodnom sudu pravde (ICJ) Ammar Hijazi optužio je u ponedjeljak Izrael za namjerno gađanje humanitarnih organizacija i vođenje “genocidne kampanje” protiv Palestinaca u Gazi, tokom javnih saslušanja o izraelskim obavezama na okupiranim palestinskim teritorijama pred ICJ-om.
“Ova ubistva su namjerna, a ne slučajna”, naglasio je, navodeći napade u kojima su izraelske snage planski ubijale humanitarne radnike, a potom ih zakopavale u masovne grobnice.

- -

– Izrael izgladnjuje, ubija i raseljava Palestince, dok istovremeno cilja i blokira humanitarne organizacije koje pokušavaju spasiti njihove živote – dodao je Hijazi.
Zamjenica generalnog sekretara UN-a za pravna pitanja Elinor Hammarskjold kazala je pred ICJ-em u ime UN-a da Izrael mora poštovati svoje obaveze prema međunarodnom pravu na okupiranim palestinskim teritorijama kako bi omogućio Ujedinjenim narodima da obavljaju svoje humanitarne mandate.

Nesmanjeni napadi traju
Izraelska vojska ubila još 57 Palestinaca u napadima širom Gaze, među njima najviše djece
Hammarskjold je upozorila da “od 2. marta nije dozvoljen ulazak humanitarne pomoći niti komercijalne robe u Gazu”, što je izazvalo “razorne humanitarne posljedice” te je navela da je od oktobra 2023. godine u Gazi poginulo 295 uposlenika UN-a.
Međunarodni sud pravde ove sedmice održava saslušanja kako bi procijenio pravne obaveze Izraela u pogledu pružanja humanitarne pomoći i prava palestinskog naroda na samoodređenje, nakon zahtjeva upućenog od strane Generalne skupštine UN-a.
Predviđeno je da usmena izlaganja iznesu predstavnici 40 država i četiri međunarodne organizacije, uključujući Tursku, Maleziju, Južnu Afriku, Kinu, Rusiju, Španiju, Irsku, Brazil, Katar, Saudijsku Arabiju i Egipat.
Ključne organizacije poput UN-a, Organizacije islamske saradnje i Arapske lige također će dati svoj doprinos.
Izrael, koji je predao pisani podnesak, neće učestvovati u usmenim saslušanjima.
Izrael se također suočava sa tužbom za genocid pred ICJ-em zbog rata u Pojasu Gaze, u kojem je od oktobra 2023. ubijeno više od 52.000 Palestinaca, a veći dio Gaze sravnjen sa zemljom.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.

Najnovije

Zakazana nova hitna sjednica Doma naroda BiH, ovog puta na dnevnom redu samo smjene Špirića, Košarca i Amidžića

Zakazana je nova hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Delegati bi 19. maja trebali, ako SNSD i/ili...