Sjedinjene Američke Države i Iran pregovaraju ovog vikenda u Omanu, a američki predsjednik Donald Trump ove sedmice ponovio je prijetnje vojnim napadom na Teheran ukoliko se Iran ne složi s ograničenjima svog nuklearnog programa. Kako piše Reuters, SAD već desetljećima upravlja bazama širom Bliskog istoka, a najveća je Al Udeid zračna baza u Kataru, izgrađena 1996. godine, prema broju osoblja.
Ostale zemlje u kojima SAD imaju trupe uključuju Bahrein, Kuvajt, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Obično se u regiji nalazi oko 30.000 američkih vojnika, što je značajan pad u odnosu na vrijeme kada su američke snage bile uključene u velike operacije. U Afganistanu je 2011. godine bilo više od 100.000 američkih vojnika, a u Iraku preko 160.000 2007. godine.
SAD ima otprilike 2.000 vojnika u Siriji, smještenih na malim bazama uglavnom u sjeveroistočnom dijelu. U Iraku je stacionirano oko 2.500 američkih pripadnika, uključujući i na lokaciji SAD Union III u Bagdadu.
Koja pojačanja je Trump poslao?
Pentagon je izjavio da je u proteklih nekoliko sedmica pojačao snage na Bliskom istoku.
Također je u martu premjestio čak šest B-2 bombovaca na američko-britansku vojnu bazu na otoku Diego Garcia u Indijskom oceanu, što bi, prema stručnjacima, stavilo te avione u idealnu poziciju za brzu intervenciju na Bliskom istoku.
Američki ministar obrane Pete Hegseth rekao je da je na Iranu da odluči hoće li to protumačiti kao poruku Teheranu.
Pentagon je također poslao druge avione i dodatne zračne obrambene resurse, uključujući bataljon Patriot sistema.
Dva američka nosača aviona nalaze se na Bliskom istoku, a svaka od njih nosi holjade vojnika i desetine aviona.
Zašto su američke trupe stacionirane u regiji?
Američke trupe su smještene na Bliskom istoku iz raznih razloga. U nekim zemljama, poput Iraka, američke snage se bore protiv militantnih snaga ISIL-a i lokalnih snaga. Međutim, proteklih nekoliko godina borci podržani od Irana napadali su američke pripadnike na koje su se oni uzvratili.
Jordan, ključni američki saveznik u regiji, ima stotine američkih trenera koji provode opsežne vježbe tijekom cijele godine.
Američke trupe se nalaze i u drugim zemljama kao što su Katar i UAE kao sigurnosna garancija, za obuku i pomoć u regionalnim vojnim akcijama po potrebi.
Sjedinjene Države provode bombardirsku kampanju protiv houthi snaga podržanih od Irana u Jemenu.
Da li su američke trupe često meta napada?
Američke baze su vrlo čuvane objekte, opremljene sistemima zračne obrane koji štite od projektila ili dronova.
Objekti u zemljama poput Katara, Bahreina, Saudijske Arabije i Kuvajta obično nisu meta napada.
Međutim, američke trupe u Iraku i Siriji bile su u posljednjih nekoliko godina često napadane.
Od 2023. godine, Huti pokret je pokrenuo više od 100 napada na brodove ispred obale Jemena, koje navode kao pokazivanje solidarnosti s Palestincima zbog rata Izraela u Gazi s militantima Hamas-a podržanim od Irana.
Ti napadi uključuju udare dronovima i projektilima na brodove američke mornarice u regiji.