GIKIL trebao uložiti 112 miliona maraka za modernizaciju što nije učinio

Preporučujemo

U Sarajevu je održan sastanak o radu GIKIL-a, koksare u Lukavcu.

Edita Đapo, ministrica okoliša i turizma FBiH, istakla je da razumije strah uposlenika za radna mjesta, ali da se ova kompanija ponašala neodgovorno. Učesnici sastanka su saglasni da GIKIL mora poštovati zakone i Ustav BiH.

- -

“Kod radnika postoji strah od promjene radnoh mjesta, a on je i veći kada postoji mogućnost gubitka radnog mjesta. Mi njih razumijemo i saosjećamo se s njima. Ali, imamo investitora koji je neodgovoran. 51 posto GIKIL-a je čudnom privatizacijom pripalo stranom ulagaču. On je izbjegavao ulaganja u zaštitu okoliša. U Lukavcu imamo i odlične investitore koji moderniziraju tehnologiju”, ukazala je Đapo.

Jakub Suljkanović, premijer TK, je također naglasio neozbiljnost ove kompanije u zaštiti okoliša i izrazio je nadu da će GIKIL ipak biti u mogućnosti da i dalje posluje.

“Najbitnije je da smo saglasni da treba sačuvati hiljadu radnih mjesta, ali i da treba poštovati zakone BiH. GIKIL mora ispoštovati zahtjeve vlasti. Ali isto tako mora podnijeti zahtjev za izdavanje okolinske dozvole kako bi poslovali na zakonit način. Od uprave GIKIL-a samo dobili uvjerenja da će investirati u zašititu okoliša i rada”, rekao je Suljkanović i uvjerenja predstavnika ovog preduzeća okarakterisao kao nedovoljno ozbiljno prezentirana.

Anis Ajdinović, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove, je rad GIKIL-a ocijenio kao “nedisciplinovanim”, a potom je objasnio probleme koje se odnose na kompaniju, piše N1.

- -

“Problem je i vodna dozvola. Žao mi je što se GIKIL nalazi u situaciji u koju je sam sebe doveo. Inspekcija je iscrpila sve zakonske mogućnosti u postupanju prema kompaniji. Svako rješenje je naišlo na neodgovornost uprave GIKIL-a. Tako da su pokazali neodgovornost i neozbiljnost”, kazao je Ajdinović i podcrtao da je riječ o preduzeću koje sedmično ostvari nekoliko miliona maraka prometa.

Naglasio je i sljedeće:

“GIKIL je bio vrlo ažuran kada je trebalo slati žalbe na rješenja Uprave. Trebali su uložiti 112 milion maraka za modernizaciju proizvodnje, a to uopšte nisu učinili”, zaključio je Ajdinović.

Najnovije

Da li bi Vladimir Putin napao NATO?

Na papiru, Rusija ima velike planove. Cilj joj je proširiti svoje oružane snage na 1,5 miliona aktivnih vojnika, u...