Gutteres: Gledali smo ovu predstavu od Ruande do Bosne…

Preporučujemo

Širom svijeta 18. juni se obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje.

Tim povodom se oglasio generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres.

- -

Njegovu poruku prenosimo u cijelosti.

“Govor mržnje je znak diskriminacije, zlostavljanja, nasilja, sukoba pa čak i zločina protiv čovječnosti. Vidjeli smo ovu igru ​​od nacističke Njemačke do Ruande, Bosne i šire. Ne postoji prihvatljiv nivo govora mržnje; svi moramo raditi na tome da ga potpuno iskorijenimo.

Govor mržnje danas je usmjeren na širok spektar grupa, često na osnovu rase, etničke pripadnosti, vjere, uvjerenja ili političke pripadnosti. Posljednjih mjeseci došlo je do porasta i antisemitskog i antimuslimanskog govora mržnje na internetu i javnih komentara utjecajnih lidera.

Govor mržnje može se koristiti protiv žena, izbjeglica, migranata, rodno raznolikih i trans osoba i manjina.

- -

Masovno je pojačan snagom digitalnih platformi i alata koji mu omogućavaju širenje preko granica i kultura.

Države imaju obavezu prema međunarodnom pravu da spriječavaju i bore se protiv izazivanja mržnje i da promovišu različitost, međusobno razumijevanje i solidarnost.

Oni moraju pojačati i implementirati ove obaveze, istovremeno osiguravajući da mjere koje preduzimaju očuvaju slobodu govora i štite manjine i druge zajednice.

Strategija Ujedinjenih nacija i plan akcije protiv govora mržnje pružaju okvir za rješavanje kako uzroka tako i posljedica ove pošasti.

Ujedinjene nacije trenutno pripremaju globalne principe za integritet informacija kako bi donosioce odluka usmjerili oko ovih pitanja.

Kako su mladi često najviše pogođeni govorom mržnje, posebno na internetu, mladi moraju biti dio rješenja. Učešće mladih, posebno djevojaka i mladih žena, starosjedilačke omladine, mladih iz manjinskih zajednica, LGBTIQ mladih i mladih sa invaliditetom, ključno je za stvaranje javnih i online prostora bez govora mržnje.

Vlade, lokalne vlasti, vjerski, korporativni i lideri zajednica dužni su ulagati u mjere za promicanje tolerancije, različitosti i inkluzivnosti te izazivanje govora mržnje u svim njegovim oblicima.

Dok obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, hajde da svi radimo na promoviranju obrazovanja o ljudskim pravima, dovođenju mladih ljudi u demokratsko donošenje odluka i suzbijanju netolerancije, diskriminacije, predrasuda i stereotipa, gdje god se oni nalaze.”

Najnovije

Samopromocija ministra: Delić se “ukazao” na videoprezentaciji Nacrta zakona o socijalnim uslugama

Tokom današnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevo zastupnicima je predstavljena videoprezentacija Nacrta zakon o...