Haris Zahiragić najavio pokretanje inicijative o preimenovanju Institut za jezik u Institut za bosanski jezik Univerziteta u Sarajevu

Preporučujemo

U povodu nedavno obilježenog Međunarodnog dana maternjeg jezika, zastupnik SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Haris Zahiragić, najavio je pokretanje inicijative o preimenovanju Institut za jezik u Institut za bosanski jezik Univerziteta u Sarajevu. Protivnici ove ideje tvrde da bi to bila redukcija Instituta, dok zagovornici promjene naziva smatraju da, između ostalog, jezik koji koristi 90 posto građana Sarajeva, zaslužuje da ima odrednicu “Bosanski” u nazivu.

Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, koji se bavi obrazovanjem kadrova u ovoj oblasti, ima Odsjek za bosanski, hrvatski i srpski jezik. Također ima i Odsjek za književnost naroda Bosne i Hercegovine, kaže Zahiragić.

- -

“S druge strane, bosanski jezik ni na jednom mjestu na svijetu nema naučnu instituciju ili naučni instutu koji bi se trebao baviti borbom za bosanski jezik, etabliranjem bosanskog jezika i međunarodnom etabliranju bosanskog jezika. U tom smislu mislim da je najpozvaniji Instut za jezik UNSA, tj. mislim da on treba da bude Institut za bosanski jezik. De facto on sada i jeste institut za bosanski jezik jer se u najvećoj mjeri bavi bosanskim jezikom”, kazao je Haris Zagiragić, zastupnik u Skupštini KS.

Preimenovanjem u institut za bosanski jezik, bila bi to potpuna redukcija i pretvaranje u bošnjački institut, getoizacija Instituta na regionalnom i međunarodnom planu i pretvaranje Instituta u neku vrstu nacionalističke naučne ustanove – mišljenja je profesor Enver Kazaz.

“Gospodin Zahiragić, kao i niz drugih političara iz SDA se takvom, a i sličnim incijativama, prema kulturnim, zvaničnim, znanstvenim i drugim institucijama odriče BiH. Institut za jezik je bio svebosanska institucija koja je imala mogućnost da svojim naslovom pokriva i bosanski i srpski i hrvatski jezik i da na taj način gradi multietničnu supstancu u BiH”, istakao je prof.dr. Enver Kazaz.

“Reći da je inicijativa za bosanski jezik protiv BiH, mislim da samo za sebe govori. Iako nisu svi Bošnjaci najveća većina i nebošnjaka, dakle i Bošnjaci i Srbi i Hrvati i ostali u Sarajevu, preko 90 posto govore bosanski jezik. Tako da je bosanski jezik u KS integrativni faktor za sve narode”, kazao je Zahiragić.

- -

Pofesor Sead Šemsović s Filozofskog fakulteta ukazuje na postojanje naučno-obrazovnih adresa koje negiraju postojanje bosanskog jezika. Navodi primjer Katedre za kroatistiku u Mostaru, odnosno za srpski jezik i književnost na Palama i u Banjaluci, gdje nema mjesta ni za priznavanje bosanskog jezika.

Profesor Šemsović postavlja pitanje protivnicima ovakvih ideja: da li je ovakvo ime Odsjeka na Filozofskom fakultetu u Sarajevu ili ime Instituta za jezik – popravilo status bosanskog jezika u BiH?

 

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...