Historičar Jakovina: Turska bi mogla poslati svoje vojnike u Izrael, a to nije uobičajen protivnik

Preporučujemo

Jordan i Sirija osudili su ubistvo lidera Hamasa Ismaila Haniyea u Teheranu. Predsjednik Irana Masoud Pezeshkian poručio da će “zažaliti teroristi koji su ubili političkog lidera Hamasa”. Zanimalo nas je može li ubistvo političkog lidera Hamasa eskalirati situaciju na Bliskom istoku i kako će to utjecati na pregovore između Izraela i Palestine pa smo odgovore potražili od historičara Tvrtka Jakovine. On je, između ostalog, poručio da bi Turska mogla poslati svoje vojnike u Izrael poručujući da ona nije uobičajen protivnik.

Jakovina naglašava da je gotovo izvjesno da će Iran reagovati budući da je tako bilo i onda kada se desio napad na zgradu konzulata u Damasku.

- -

“I obećavao je reakcije na ona ranija politički puno važnija ubistva. Međutim, situacija je po više stvari delikatna. Iran je dobio novog predsjednika koji je trebao zastupati više liberalni pogled unutar iranskog sistema. Tek je došao na vlast i sada postoji ovakva situacija bez presedana da gost na inauguraciji u glavnom gradu druge države doživi ovakvu sudbinu. Doduše Izrael još nije preuzeo odgovornost za to što se dogodilo, ali ovakav spektakularan čin vjerovatno nije djelo slučajne ili loše organizacije. Tenzije rastu posljednjih nekoliko dana s izjavom predsjednika Turske, s ovim događajem u Teheranu, sa likvidacijom Shukra u Bejrutu što je isto bio napad na vojnog vođu Hezbollaha uprkos tome što su SAD tražile da do intervencije na glavni libanonski grad ne dođu. I imate trajnu dnevnu situaciju sa Gazom gdje je broj žrtava danas blizu ili će prijeći 40.000”, ispričao je Jakovina.

Istakao je da to sve stvara potencijalno ekplozivnu smjesu.

“Sada koliko će to trajati i koliko će svjetska zbivanja uključujući predstojeće američke izbore koje mnogi iščekuju i to zbog različitih razlika u tu smjesu doliti još jedan sastojak. To može značiti sljedeće – da će situacija ostati kakva je bila jer očito nema velike želje za odgovorom koji bi vodio ka velikom ratu tako da će možda Iran djelovati na način kako je djelovao i prije nekoliko mjeseci kada je Iran najavio i ispalio raketa prema Izraelu i nije se ništa mnogo učinilo, ali je Teheran mogao djelovati. Ili će crta zaoštravanja biti pomjerena u svjetskom trenutku kada se čini da se cijeli svijet prekomponuje i kada se karte iznova dijele”, dodao je naš sagovornik.

Izrael saopštio da je potvrđena smrt vojnog vođe Hamasa Mohammeda Deifa

- -

Dalje Jakovina navodi da Arapske zemlje i one koje ih podržavaju nisu kao ni njihovo stanovništvo reagovale na vidljiv ili bilo koji način.

“Prema tome čini se da Izrael nema direktnih razloga da prestane s politikom za koju premijer vlade Benjamin Netanyahu misli da je put do konačnog rješenja pitanja Hamasa. Ne bih rekao da je Izrael u dramatično teškoj situaciji iako je stalno na ivici. Rekao bih da je dodatna eskalacija problema u Libanonu nešto što će puno više dirati Tursku koja je poput Irana ozbiljan igrač na bliskoistočnom prostoru. Ako pogledate jednu od starih formula koju imaju oni koji se bave Bliskim Istokom, a to je da je na tom prostoru važno gledati tri civilizacije, a to su tri – egipatska, iranska i turska onda se vidi da ponovo govorimo u ovom slučaju barem o dvije neprestano – one koje su rješavatelji ili one koje komplikuju odnose. I sada smo u ovoj sedmici i uz ta dva atentata u Bejrutu i Teheranu te uz rat u Gazi, dobili uključenje i Turske koja je najavila u jednoj gesti bez presedana da bi mogla poslati svoje vojnike u Izrael što je pitanje hoće li se dogoditi. Međutim, to nije uobičajen protivnik”, pojasnio je.

Hiljade Iranaca na posljednjem ispraćaju Ismaila Haniyeha u Teheranu

Amerika čje, s druge strane, rekla da se nada diplomatskom rješenju ove situacije. Pitali smo našeg sagovornika na koji način on ocjenjuje te njihove diplomatske napore?

“Prije puno godina sam slušao gospođu Hanan Ashrawi u ime palestinsko-oslobodilačke organizacije kada se prije 25 godina i više činilo da se između Palestinaca i Izraela odvijaju pozitivni tokovi i ona je tada rekla da su i jedna i druga strana imale ogroman problem kada su pregovarale posredstvom Amerikanaca da bi uopšte dokazali da je nešto što njima djeluje marginalno i nevažno za njih silno bitno te da se te stvari moraju riješiti bez obzira na to šta o tome mislili u Washingtonu. Međutim, sada je ova kriza koja traje toliko dugo još i od kraja drugog svjetskog rata, još komplikovanija i bilo bi naivno misliti da će tu situaciju na Bliskom Istoku tek tako riješiti bilo ko iz bilo koje zemlje. I mi smo ponovo u istoj situaciji sada i nakon ovog rata to stanje će biti komplikovanije. SAD tu nisu uspjele i pitanje je jesu li imale i dobre sagovornike u Jerusalemu i među Arapima”, poručio je, između ostalog, Jakovina.

Na kraju je poručio da je na Bliskom Istoku najosjetljivija zemlja Libanon.

“To je zemlja u kojoj je nemoguće očito riješiti krizu nego će se ona kontinuirano rješavati i ako se to bude radilo to bi značilo da prestane rat pa da se onda nastoji nešto popraviti i to tako da se proba razmišljati barem o malim koracima ako za to više nakon ovakvih stradanja ima strpljenja. I trebalo bi se probati stvoriti lidere koji će biti spremni za razgovor i na to da odustanu od nasilja”, zaključio je Jakovina.

Najnovije

SIPA o Kasumovićevoj prijavi: Obavili smo provjere, lažni su navodi iz prijave protiv humanitarne organizacije

Navodi koje je Agenciji za istrage i zaštitu u BiH (SIPA) uputio gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović o radu humanitarne...