Sjedinjene Američke Države prethodnih godina su finansirale budžet OHR-a sa blizu 25 posto od ukupnog iznosa budžeta. Sada je taj novac upitan s obzirom da američka administracija reže brojne troškove.
Sredstva za finansiranje Ureda visokog predstavnika (OHR) dodjeljuju članice Vijeće za provedbu mira, a budžet OHR-a za 2024/2025. godinu iznosio je 5,8 miliona eura.
Finansiranje OHR-a je osigurano do kraja njihove budžetske godine odnosno do 1. jula 2025. godine, a kako Klix.ba saznaje postoje određeni problemi u osiguravanju sredstava za novi budžet.
Naime, sredstva u najvećoj mjeri osigurava Evropska unija, ali značajan dio novca – skoro četvrtina – stiže i iz Washingtona. No, sada je upitno da li će američka administracija na vrijeme osigurati novac za funkcionisanje Ureda visokog predstavnika u BiH.
Ipak, ukoliko Amerikanci na kraju zaista i uskrate finansijsku podršku, to ne treba čitati direktno kao slabljenje podrške prema radu OHR-a već kao rezanje troškova koje Trumpova administracija aktivno sprovodi na mnogim poljima od samog početka mandata.
Dolaskom nove administracije na čelu s Donaldom Trumpom osjetno se promijenio i odnos SAD-a prema unutrašnjim političkim pitanjima u Bosni i Hercegovini, kao i način učešća američkih diplomata na sjednicama PIC-a. Tome je doprinio i odlazak vrlo aktivnog ambasadora Michaela Murphyja iz Bidenove administracije i neimenovanje njegovog nasljednika. Otpravnik poslova Daniel Koski nema ni približno aktivnu ulogu kakvu je imao Murphy.
Kada govorimo o finansiranju, kao što je već poznato, Ruska Federacija od 2022. godine ne uplaćuje svoj dio obaveza za finansiranje rada OHR-a.