Hoće li NATO čuvati BiH u predizborni vakat i čega se boji Dodik?

Preporučujemo

Dvije naizgled nepovezane informacije objavljene danas iz Dublina i Banja Luke ukazuju na činjenicu da NATO nikada ozbiljnije nije shvatao sigurnosnu situaciju u Bosni i Hercegovini i da je ona pod konstantnom prismotrom. Iz tih informacija dalo bi se naslutiti da uskoro možemo očekivati neke nove poteze Sjevernoatlantskog saveza na očuvanju Dejtona i mira u Bosni i Hercegovini.

Naime, najprije se na Twitteru oglasila aktivistica i prijateljica Bosne i Hercegovine iz Irske Valerie Hughes, koja kaže da je tokom jučerašnjeg sastanka think thank Instituta za međunarodna i europska pitanja postavljeno pitanje pomoćniku generalnog sekretara NATO-a za nove sigurnosne izazove Davidu van Weelu o tome šta se planira kako bi se osigurale dovoljne snage NATO-a u Bosni i Hercegovini prije oktobarskih izbora i vjerovatnog ruskog veta u Vijeću sigurnosti na produženje mandata EUFOR-a.

- -

Drugi dio pitanja ticao se priprema da snage budu pod komandom NATO-a (prema Aneksu 1A Dejtonskog mirovnog sporazuma)’ – a zbog zabrinutosti koju su analitičari Vijeća za demokratizaciju politike (DPC) isticali više puta.

Van Weel je Hughes odgovorio da “ne znam kakvo vojno planiranje postoji u ovom trenutku, jer se ono tiče komandovanja i upravljanja koji bi bili potrebni u nekom trenutku…”.

-Ono što mogu reći je da u pozadini sukoba koji sada vidimo u Ukrajini koji je potaknula Rusija, mi zaista pažljivo gledamo na neke od naših najranjivijih partnera poput Moldavije, Gruzije, ali i Bosne i Hercegovine. Nemam trenutno uvid o tome šta možemo pružiti kao dodatnu pomoć na njihov zahtjev kako bismo ojačali njihovu otpornost na npr. dezinformacije, sajber napade, energetske ucjene, kao rezultat trenutnog sukoba ali definitivno je Bosna i Hercegovina visoko na našem dnevnom redu i mi smo u bliskom kontaktu sa njima- odgovorio je Van Weel.

Da se nešto iz Brisela valja i da je bojazan za sigurnost u BiH sve veća potvrdio je nekoliko sati poslije Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a, koji sa konferencije za novinare iz Banja Luke poručuje da se ovih dana priča da ponovo treba da se jačaju snage NATO-a.

- -

-Mi to ne prihvatamo i za takvo nešto je potrebno da donesemo adekvatne odluke kojih u ovom trenutku nema- poručio je Dodik. Isticao je Dodik i kako pojačano prisustvo EUFOR-a plaši građane.

No, današnji događaji iz Crne Gore u potpunosti opravdavaju strah i zabrinutost na Zapadu i potpuno demantuju Milorada Dodika. Roditelji su u Crnoj Gori danas u panici jer je neko odlučio zaprijetiti bombaškim napadima školama, glavnom gradu, MUP-u i Vladi te zemlje. A Crna Gora je NATO članica, pa kada se njoj dešavaju takve stvari, šta se tek može očekivati u BiH.

Stoga je kontinuirano djelovanje NATO-a osim one dejtonske obaveze i nužnost u potrebi očuvanja mira. Jer, separatizam i lažna neutralnost a stvarna naklonjenost Milorada Dodika Rusiji ozbiljna su prijetnja ne samo unutrašnjem miru BiH, već stabilnosti regije i same Evrope.

I baš zato, kako to u Twitter odgovoru Hughes navede Kurt Bassuener, analitičar DPC-a, NATO svoje djelovanje ne bi trebao bazirati na zahtjevima iz Bosne i Hercegovine jer ih destruktivni Dodik može blokirati. Umjesto toga Sjevernoatlantski savez bi morao poduzimati dodatne i odlučnije korake, jer svako labavo tretiranje sigurnosnih problema unutar BiH može ponoviti ukrajinsku grešku, a ona bi na Zapadnom Balkanu bila fatalnija i pogubnija po cijelu Evropsku uniju i sam NATO.

Ipak, ohrabruju informacije da se u centrima moći i samom Briselu razmatraju potezi koji bi kroz NATO prisustvo osiguravali mir. Jasno je da ti planovi bez konkretne akcije neće zaustaviti i uplašiti prorusko, separatističko djelovanje Milorada Dodika, već će se sa riječi morati preći na djela. Istovremeno i situacija s drugim među vodećim bh. rusofilima Draganom Čovićem dodatni je argument za pojačano jačanje NATO-a u BiH. Jer, najave su jasne da se Čović neće okaniti svojih planova u slučaju održavanja izbora, a u takvoj situaciji njegov partner Milorad Dodik mogao bi pokušati iskoristiti priliku za konačno provođenje svojih planova.

Na Briselu je da konačno pokaže odlučnost najveće svjetske vojne organizacije i da sačuva mir u zemlji u kojoj rat nikada nije počeo ni završio a da nije uticao na mnogo šira polja, piše Patria.

Najnovije

Topić o najavama zvaničnika iz RS: Ponavljanje scenarija iz 2007. kada je visoki predstavnik bio Lajčak

Novinarka i politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, danas je za N1 u emisiji Dan uživo komentarisala aktuelnu posebnu...