Ove godine, prema saznanjima portala Klix.ba, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH uspješno je realizovala više od 130 osiguranja štićenih ličnosti i događaja.
U BiH su u proteklih 11 mjeseci dolazili visoki zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije kao i predsjednici i premijeri nekoliko zemalja i međunarodnih organizacija.
Sve posjete VIP ličnosti protekle su bez ijednog incidenta, a visoki funkcioneri putovali su kroz cijelu Bosnu i Hercegovinu.
Sve ovo je važno u kontekstu najavljene pa otkazane posjete predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića koji je naprasno odlučio ne doći u BiH, tačnije Travnik i Novu Bilu, zbog “sigurnosnih razloga”.
Interesantno, početkom ovog mjeseca održan je sastanak ambasadora Hrvatske Ivana Sabolića sa direktorom DKPT-a Mirsadom Vilićem i komandirom Jedinice za osiguranje VIP delegacija Đorđem Blagojevićem.
Tom prilikom hrvatski ambasador Sabolić je Blagojeviću uručio zahvalnicu Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i prigodnu plaketu za značajan doprinos visokom stepenu sigurnosti najviših državnih dužnosnika Republike Hrvatske tokom boravka na području Bosne i Hercegovine.
“Ambasador Sabolić zahvalio je direktoru Viliću na uspješnoj saradnji i komunikaciji koju Direkcija svakodnevno uspješno razvija sa svim diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini. Zahvalnica i plaketa predstavljaju priznanje policijskom službeniku, a i cijeloj Direkciji, te je pokazatelj dobre i uspješne dugogodišnje saradnje”, saopćeno je.