Kako navodi RTL, najviše oboljelih je u Primorsko-goranskoj županiji – njih 40. Slijedi Ličko-senjska sa 17 oboljelih, 11 je slučajeva u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, a tri u Karlovačkoj.

– Vjerovatno će ova godina biti epidemijska, jer sada smo već zabilježili povećani broj slučajeva. Međutim, u kojem će to biti opsegu ne možemo prognozirati – rekla je voditeljica Odjela za virološku serologiju HZJZ-a Tatjana Vilibić-Čavlek za RTL.

- -

Dodala je da je za zarazu dovoljan samo udah, a moguće je zaraziti se konzumacijom hrane ili pića koji su onečišćeni mišjim izlučevinama.

– Prijenos s čovjeka na čovjeka nije moguć – ukazala je Vilibić-Čavlek.

No jedno je ipak sigurno – ovo će biti takozvana mišja godina. Prodekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Ljubo Barbić objasnio je šta znači ovaj pojam.

– To su godine kada je izrazito brojna populacija mišolikih glodavaca, a upravo su oni rezervoari ovog uzročnika. Ne obolijevaju, ali ga izlučuju urinom, slinom i na taj način kontaminiraju okoliš – rekao je Barbić.

- -

Simptomi mišje groznice slični su gripi. Oboljeli će osjetiti visoku tjelesnu temperaturu od tri do sedam dana.

– A njoj pridruženi simptomi mogu biti glavobolja, izraziti bolovi u lumbalnom dijelu kičme, neki pacijenti imaju crveno podbuhlo lice, crvene oči – kazao je zamjenik direktorice Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Zoran Barušić za RTL.

Oporavak traje nekoliko sedmica ili mjeseci, a vrhunac epidemije očekuje se od kraja maja do avgusta.