IGK: Negiranje genocida nije sloboda govora, nego govor mržnje

Preporučujemo

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) smatra da negiranje genocida nije sloboda govora, nego govor mržnje koji uvećava patnje žrtava i preživjelih.

“Zato je pozitivna reakcija Tvitera i Youtubea da zabrane negiranje genocida u Srebrenici na svojim platformama na zahtjev IGK-a veoma bitna jer stavlja tačku na nekažnjivost korištenja socijalnih mreža u procesu negiranja genocida, negiranja historijskih, sudskih i naučnih činjenica o genocidu i glorifikovanja presuđenih ratnih zločinaca”, ističu u IGK-u.

- -

Upravo zbog toga, dodaje se u saopćenju, zabrane negiranja genocida od strane socijalnih mreža, genocida potvrđenog presudama najviših međunarodnih sudova, jeste opravdano i ne predstavlja suzbijanje slobode govora.

Zabrana negiranja genocida i ratnih zločina kod nas ušla je u posve novu fazu nakon odluke Valentina Inzka, bivšeg visokog predstavnika.

Najnovije

U toku hapšenje grupe studenata u Srbiji: Terete ih za napade na institucije

U toku je hapšenje grupe studenata koje, kako se sumnja, terete da su 20. i 21. juna dogovarali i...