Ima li se Trojka u Sarajevu bilo čime pohvaliti: Bager, EXPO i moral kao “fluidna kategorija”

Preporučujemo

Naša stranka, Narod i pravda, SDP i Nezavisna bosanskohercegovačka lista 5. januara preuzeli su vlast u KS-u. Čelnici ovih stranaka obećali su velike projekte koji će građanima Sarajeva omogućiti bolji život. Ne čuvenu seriju “Bolji život”, već kao pravi život. Rekoše, biće najtransparentnija Vlada. Samo rekoše… Jer toliko su bili transparentni da se, recimo, nikada nije znalo kada zasjeda Vlada i šta bi k’o biva moglo biti na dnevnom redu (izuzetak su vanredne sjednice vezane za koronavirus i epidemiološke mjere). Smijenili su sve moguće direktore preduzeća, ustanova, zavoda i “nije u tome problem”, jer, nažalost, navikli smo na to da svaka vlast dovodi svoje i rješava se onih drugih. Problem je što se to znalo tek ako se zaviri u Službene novine KS-a (koje su baš onako dostupne svima) i tamo vidi ko je novi direktor Vodovoda i kanalizacije ili, recimo, Sarajevogasa ili bilo čega. Tu informaciju ni u snu niste mogli pročitati na zvaničnoj stranici Vlade KS-a, gdje bi valjda trebala i biti, piše Oslobođenje.

TRZAVICE U RAJU

- -

Čak je i SDA kada je smjenjivala obavještavala koga je skinula s dnevnog reda, a koga postavila. Ali eto Četvorci je to promaklo. Vladu Četvorke vodi Edin Forto, premijer koji će vjerovatno ostati poznat po čuvenoj izjavi nakon sastanka u Vladi FBiH i drame oko nabavke vakcina – da osjeća susramlje. Šta reći…

Da ne bude da se samo kudi Vlada, red je spomenuti i šta je radila ili barem govorila da radi. Petnaestog januara potpisan je ugovor o nabavci novih 25 trolejbusa koji će građane koštati 28 miliona KM. Dvadeset sedmog januara 75. put je najavljeno da će se nova zgrada MUP-a graditi u Kolodvorskoj ulici, a dva dana kasnije 121. put da će Prva transverzala biti prioritet i ove vlade. Priča o trolejbusima za Vogošću opet se zakotrljala 9. februara, a 11. februara 564. put se lupilo šakom od sto i reklo – krećemo u reorganizaciju zdravstva. U martu je Vlada oštro poručila zaposlenima u KJKP Gras da će podnijeti krivične prijave protiv odgovornih za katastrofalno stanje u ovom preduzeću. I tako je Četvorka radila u idiličnoj atmosferi negdje do kraja marta. I onda počeše trzavice kada je došao red da se izaberu rukovodstvo Grada Sarajeva i gradonačelnik/ca. Još krajem 2020. se šuškalo da će novi gradonačelnik kojeg je predložio SDP biti Bogić Bogićević. Svi sretni, a najviše lideri Četvorke jer imaju kandidata, dokazanog patriotu, čovjeka koji je Slobodanu Miloševiću rekao NE i kojeg podržavaju svi građani. Hvalili su se da imaju većinu u Gradskom vijeću. Sve je završeno, govorili su tada uglas lideri stranaka Predrag Kojović, Elmedin Konaković, Nermin Nikšić i Ibrahim Hadžibajrić. A onda debakl.

Nakon što je konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća prekinuta zbog nedostatka kvoruma, Bogić Bogićević je pismom predsjedniku SDP-a Nerminu Nikšiću poručio da povlači svoje ime iz izborne utrke za gradonačelnika, kazavši da je sjednica Gradskog vijeća “pokazala evidentno nejedinstvo” u koalicionim odnosima. Uzalud su čelnici Četvorke, pardon Trojke jer je koaliciju nakon neuspjele sjednice napustio Ibrahim Hadžibajrić, lider NBL-a, odnosno sada NES-a, pokušavali vratiti Bogićevića. Čak su skupili kvorum, izglasali Bogićevića, ali on je ovaj put dostojanstveno NE rekao upravo Trojci.

Nakon blamaže koju su priredili Bogićeviću, SDP se malo povukao i onda kao iz vedra neba za gradonačelnicu predložio politički nepoznatu Benjaminu Karić, koja je 8. aprila i imenovana na ovu funkciju. Ispostaviće se da će baš ta gradonačelnica nekoliko mjeseci kasnije, odnosno njena odluka koju su podržali SDP i Narod i pravda da na spomeniku ubijenim građanima na Kazanima ne piše od čije su ruke stradali, dovesti do trzavica među partnerima. Uzaludan je bio trud Naše stranke jer na spomeniku ipak ne piše – Zauvijek ćemo se, s tugom i poštovanjem, sjećati naših komšinica i komšija za čija su ubistva osuđeni pripadnici 10. brdske brigade Armije RBiH. Kad smo već kod gradonačelnice, neke njene vizije i recimo nove projekte očekujemo u 2022. Bio bi red, jer do sada ništa konkretno nije uradila, osim što je podržala gradnju spomenika za Tvrtka I Kotromanića, za šta je planirano 250.000 KM i što će nekad ubrzo otvoriti Bistričku stanicu, projekt koji je započeo i gotovo do kraja doveo bivši gradonačelnik Abdulah Skaka.

- -

MORAL JE FLUIDNA KATEGORIJA

Ali vratimo se Vladi. Nakon što su ostali samo Trojka, krenuli su u akciju čišćenja. To je najavljivano kao da se sprema istraživanje Marsa i kao da će Trojka otkriti ima li života na tom istom Marsu. Ministrice i ministri su slikani kako vrijedno kupe smeće, a mediji su svakodnevno “bombardovani” pričom kako se jedino ova vlada potrudila i zasukala rukave da očisti KS. Selfijali su se ministrice i ministri pored svake gomile smeća, koju su k’o biva očistili, ali historijska akcija (koja se u KS-u najmanje 15 godina provodi) im se obila o glavu u junu, julu i augustu kada je Kanton Sarajevo bio među najprljavijim u BiH, a možda i šire. Kontejneri i 10 metara oko njih su bili zatrpani smećem koje se danima nije odvozilo, a za to su optužili SDA. Najdalje je otišao Srđan Mandić (Naša stranka), načelnik Općine Centar, koji je na svom Facebooku pisao da su im zapravo esdeaovci podmetali smeće tokom noći i punili kontejnere, sve kako bi ispali najgori i kako bi se javnost obrušila na njih, misleći na vladajuće. Da nije tragično, bilo bi smiješno.

Trojka je vodila računa i o visokom obrazovanju, pogotovo o studentima. Vladajućima su prije dolaska na vlast usta bila puna priče o tome da studentima treba osigurati bolje uslove, da su oni budućnost… i tako do besvijesti. Međutim, kad se zasjelo u fotelje, sve se zaboravilo. A studenti u međuvremenu ogladnjeli. Pa su tako 7. aprila, dok je po nesreći padao snijeg, došli pred zgradu Vlade ni manje, ni više nego sa krompirima, jer samo krompir su tih dana, ali i mjeseci mogli pojesti u studentskim menzama. Ministrica Melika Husić-Mehmedović nije izašla pred studente, već je s njima komunicirala saopštenjima. Čast Vlade branio je premijer Forto koji je studente tješio govoreći kako će Vlada pomoći u rješavanju studentskih problema. Nadati se da je nekad nakon ove umirujuće poruke u studentski ručak zalutao i poneki komad mesa, pogotovo otkako im je na čelu kadar Naroda i pravde Amar Dovadžija. Doduše, Dovadžija je htio brinuti brigu u Sarajevo-šumama, ali nije se moglo pa ga je stranka smjestila u JU Studentski centar. Osim krompira koji su ostavljeni pred zgradom Vlade, ostavljen je, odnosno sa sjednice Skupštine KS-a povučen Nacrt zakona o visokom obrazovanju. To je bio vruć krompir zbog kojeg je ministrica Husić-Mehmedović početkom jula podnijela ostavku. Nju je krajem oktobra zamijenila Aleksandra Nikolić. Trojku je napustila i Lejla Brčić (Naša stranka), ministrica pravde i uprave, žena koja je znala da radi posao, ali ipak nije opstala. Rečeno je da se povlači iz privatnih razloga. Bilo kako bilo, na njeno mjesto je došla Darja Softić-Kadenić. Došla i to je to.

Resor osnovnog odgoja i obrazovanja vodi Naida Hota-Muminović (Narod i pravda). Prije dolaska na mjesto ministrice, bila je direktorica Bošnjačke gimnazije pa se očekivalo da će, s obzirom na to da zna kakvi su problemi u obrazovanju, krenuti da ih i rješava. No, međutim… Ministrica je u žižu javnosti došla u julu i to ne zbog nekog značajnog projekta za djecu i škole, već kada je pokušala opravdati to što su se ministri i ministrice vakcinisali u tajnosti i što su im medicinski radnici došli na noge kako bi primili čuveni Pfizer. Problem je što tog jula nije bilo dovoljno vakcina za onkološke pacijente. Ili ipak nije… Taj čin Vlade KS-a svi su osudili i nazvali nemoralnim, ali ministrica je imala drugačije mišljenje.

– Moralnost je vrlo fluidna kategorija. Ono što je moralno vama, ne mora nužno biti moralno meni, izjavila je Hota-Muminović. Nije se proslavila ni sa Pravilnikom o zapošljavanju u školama, a ni sa školskim kalendarom. Šta tek reći za Ministarstvo saobraćaja. Kada bi neko ko ne živi u Sarajevu slušao ministra Adnana Štetu i projekte koje je najavio, mogao bi pomisliti da živimo, recimo, u Dohi jer drugačije se ne može opisati ministrov entuzijazam. Sve nešto tipa, imaćemo, biće, stići će, mi ćemo… Sve nekako u futuru I, a ništa sada. Lažem, sada imamo raskopane 73 ulice, famoznu rekonstrukciju pruge, odnosno ogromne rupe od Nedžarića do Ilidže i od Nedžarića do RTV doma. Na posao se putuje kao da u najmanju ruku vozarimo iz Zenice. Presjeda se iz autobusa u autobus kao da smo u nekom zabačenom selu u Indiji, a za potpun ugođaj i kao veliku podršku građanima ministar je uveo i voz za Hadžiće, a od 3. januara i za Podlugove. Gras neću ni spominjati i sve drugo što ide uz tu baladu koja traje dvadeset i kusur godina. Ali moram tramvajsko stajalište na Otoci. Samo 500 dana čekalo se da se ovaj gigantski projekt koji je koštao 230.000 KM završi i to se konačno desilo u julu 2021. To što ne funkcionišu čitač karata, skeneri i sigurnosne kamere i sva ona čudesa koja su trebala proraditi, nije bitno. A za kraj godine ministar je pozvao građane da isprobaju kvalitet stolica koje će biti ugrađene u tramvaje koji će nekad stići i glasaju za najbolju. Baš kao da se neko zeza s nama.

A tako nekako građani su razumjeli novu-staru priču oko nabavke helikoptera. Baš kao zezanciju. Ministar MUP-a KS-a Admir Katica je priču o tome da će za helikopter trebati 25 miliona KM pravdao govoreći da ne želimo više biti u civilizacijskom zapećku. To što policajci nemaju adekvatnu opremu, što su im kupljeni neki lijevi prsluci, što još nije završena procedura prijema 200 policajaca, što im je kao i profesorima, nastavnicima, državnim službenicima premijer Forto prvo ponudio povećanje plata za 5 KM, pa se ipak predomislio i ponudio 4,75 posto, nikom ništa.

Enver Hadžiahmetović prihvatio se u svakom smislu najvećeg ministarstva. On je ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS-a. Nije da nije radio svoj posao, ali… Možda ima neke skrivene supermoći pa stigne da obiđe i vidi kakvi su problemi u Vodovodu i kanalizaciji, Radu, Parku, pa malo trkne do Sarajevogasa, Toplana, Tržnica-pijaca… Pa onda izda neku građevinsku dozvolu, pa sjedne i razmišlja gdje mladima da gradi stanove i na kraju koji bi to objekt trebao utopljavanje. I tako ukrug. Što je previše, previše je.

BAGER I EXPO

Njegov kolega Adnan Delić, inače ministar privrede, osim što se sa Elmedinom Konakovićem i Elvedinom Okerićem za vrijeme neviđenih poplava u novembru u KS-u vozikao u bageru (nikome nije jasno zašto su sjeli na taj bager i šta je ta vožnja značila dok su građani s mukom gledali uništene domove), u decembru je odletio na EXPO Dubai. Ceh za, kako tvrde, predstavljanje BiH u svijetu od 3,9 miliona KM platili su građani, a to što su, recimo, i Kuntu i Pantu poveli na put, a nisu čelne ljude Turističke zajednice, nije ni važno. Treba reći da je Delićevo ministarstvo izdvajalo pare privrednicima, ugostiteljima i obrtnicima, isplaćivalo i sufinansiralo plate u privredi i kada se to pročita, nema mjesta zamjerkama. Ali ako se malo bolje udubite, ipak ima praznog hoda. Čovjek bi pomislio da je ministar samo dijelio pare privrednicima i da je privreda u KS-u brat bratu negdje u rangu sa Njemačkom. Iz Ministarstva su svaki javni poziv koji je objavljen za bilo kakvu pomoć slali po 15 puta. Prvo najave da će biti objavljen, pa sedam dana pred objavu to ponove sa svim sredstvima koja su planirana, pa dan pred objavljivanje, pa dan kada je objavljen, pa onda kad ostane sedam dana do isteka, pa pet, tri i na kraju da je završen. Kao da se milijarda KM izdvojila za privredu koja je i prije korone klecala i padala u kolaps, a sada je u dubokoj komi.

Ministar je čak i ružio privrednike jer se na neki javni poziv nije javio dovoljan broj, a para k’o biva ostalo viška. Ispade da je ministar molio privrednike da uzmu silne novce, a oni ga ignorisali jer im ne trebaju. Kamo sreće da je tako, ali nije. Dovoljno je, nažalost, pogledati spisak firmi koje su zatvorene u KS-u.

O tome šta i kako radi ministar zdravstva Haris Vranić javnost ima priliku čitati, gledati i slušati svaki dan, jer, nažalost, korona i dalje traje. Omer Osmanović, ministar za boračka pitanja, bez velikog mudrovanja pokušavao je i donekle uspio u godini koju ispraćamo, prije svega, riješiti krov nad glavom boračkim porodicama i brojne druge probleme s kojima se ova populacija svakodnevno suočava. A mnogo ih je. Ni ministar finansija Davor Čičić nije previše izlazio u javnost. Jednom ili dva puta. Zna se da bi budžet KS-a trebao biti usvojen nekad u januaru 2022. Nije malo 1.101.295.480 KM. O kulturi i sportu nekom drugom prilikom. Ministar Samir Avdić, što je logično, više je stručan za sport, ali ruku na srce budžetska sredstva proslijeđena su i kulturnim radnicima.

Ipak, da ne bi bilo da je sve crno, za kraj 2021. pobrinula se ministrica za rad Ivana Prvulović, odnosno Vlada KS-a koja je Skupštini KS-a predložila amandman koji je usvojen da se svim porodiljama od 1. januara 2022. mjesečno isplaćuje po 1.000 KM. Za ovu odluku kapa dolje i svaka čast.

Najnovije

Nizozemska obavještajna služba vidi ratove u Gazi i Ukrajini i uništavanje Kur’ana kao okidač za terorističke prijetnje

Nizozemska nacionalna obavještajna agencija saopštila je u utorak da su prijetnje usmjerene na Nizozemsku sve više povezane sa svjetskim...