INTERVJU Predrag Kojović za Index.ba: Novi premijer Kantona Sarajevo treba biti iz Naše stranke

Preporučujemo

Razgovarala: Edina LATIF

Predsjednik Naše stranke i novoizabrani državni zastupnik Predrag Kojović za Index. ba govorio je o izbornim rezultatima svoje stranke i konstituiranju vlasti na svim nivoima. Razgovarali smo i o Kantonu Sarajevo, rješavanju gorućih problema, iz koje stranke bi mogao biti novi premijer Kantona Sarajevo, te koga Naša stranka vidi kao koalicionog partnera na entitetskom i državnom nivou.

- -

INDEX: Da li ste zadovoljni izbornim rezultatom i da li je to rezultat koji je Naša stranka očekivala, odnosno imala u svojim predizbornim istraživanjima i projekcijama?

KOJOVIĆ: Statistička predviđanja, a i vi ste svjedok tih „istraživanja javnog mnijenja“, nam nisu davala nikakvu šansu na državnom, malu na federalnom i slabu na kantonalnom nivou. Time su samo potvrdila dvije stvari; rađena su i puštana u javnost onakva kakva odgovaraju naručiocu posla i, što je ipak po meni suština, Bosna je, u najpozitivnijem smislu, i dalje nepredvidiva. E sad, da li smo mi očekivali ovakav rezultat… Iskreno, nismo očekivali, ali se jesmo nadali i sve prethodne godine radili da tako bude. Naša kampanja je bila o zajedništvu, o bosanskom duhu i načinu života, o Bosni koja se, da tako kažem, povukla u sebe, u tišinu, pred agresivnošću i bahatošću nacionalista i koja proviri samo ponekad, kao što je to recimo bilo za vrijeme poplava 2014. ili u pričama pojedinaca u kojima se ona ukaže kao čudesno bratstvo u različitosti. Kad sam vidio rezultate izbora i kada sam shvatio da ta Bosna ne samo da nije nestala, nego je danas ima više nego jučer, moja sreća i ponos bila su neizmjerni.

To nije bilo samo zbog toga što smo mi dobili puno glasova, nego zbog toga što je to nesumnjivo pokazalo da onih koji žele miran i dostojanstven život, da onih koji žele da gradimo jednu normalnu, građansku, evropsku BiH ima jako puno i da ih ima sve više i da je tačno ono što je Mandela rekao neposredno prije pada aparthejda u Južnoj Africi a to je da nema jače sile na svijetu od ideje čije vrijeme je došlo. A ta ideja u BiH je da svi moramo biti ravnopravni na svakom pedlju ove zemlje i da budućnost pripada onim politikama koje nas neće dijeliti nego će nas okupljati, ujedinjavati i time snažiti našu državnost i pravo da sami upravljamo svojom sudbinom.

INDEX: Kakav je stav Naše stranke kada je riječ o Odluci o raspodjeli mandata u Domu naroda F BiH, a koju treba donijeti CIK? Vaši partneri SDP i DF smatraju da se treba koristiti popis iz 1991. dok sa druge strane HDZ smatra da je jedini relevantan popis iz 2013.

- -

KOJOVIĆ: To, suštinski, nije pitanje naših stavova, nego pitanje koje je regulisano Ustavom FBiH a i Aneksom VII dejtonskog sporazuma. HDZ, što je sasvim legitiman politički stav, smatra da je došlo vrijeme da idemo dalje, da prihvatimo da je etnička demografska karta BiH promijenjena ratom, da to nije više ona leopardova koža na koju smo stoljećima bili ponosni i koja je svjedočila o našoj etničkoj izmiješanosti. Oni smatraju da je ovo sadašnje stanje etničke demografije nova realnost i da to treba prihvatiti kroz CIK-ovu odluku.

Ja se ne slažem iz najmanje dva razloga. Prvi, dok god su na sceni politike koje u miru hoće da dovrše ono što nisu mogli u ratu, popis iz ’91. mora ostati referenca za formiranje zakonodavne i izvršne vlasti. A ako postoje kantoni u kojima je, da tako kažem, nemoguće proizvesti bar po jednog pripadnika Bošnjaka, Srba i Hrvata, onda je to nešto nad čim se ti kantoni trebaju zamisliti jer takvih teritorija nije bilo, ili je bilo vrlo malo prije rata. Drugo, da bi se to uradilo, da bi se prešlo u fazu u kojoj se vlast formira po posljednjem a ne po popisu iz ’91, PIC mora donijeti odluku da je povratak izbjeglica u najvećoj mjeri završen. Nakon te odluke PIC-a moramo mijenjati Ustav FBiH. Kada ta tema, promjena Ustava dođe na dnevni red, onda će i Naša stranka imati puno prijedloga jer imamo jako puno ozbiljnih zamjerki na sadašnji tekst Ustava. Pri tome, ne mislim samo na implementaciju presuda Sejdić, Finci, Pilav, Zornić i ostali, nego i na brisanje pojma konstitutivni narodi i sličnih ustavnopravnih izmišljotina te na bezpametnost ideje da zemljom od 3.5 miliona stanovnika upravlja 14 vlada i tako dalje. Dakle, ako odlučimo da je vrijeme da ostavimo 90-te i popis iz ’91. iza nas, onda ćemo mijenjati Ustav ali na način da idemo naprijed, ka građanskoj, a ne unazad ka još rigidnijoj etničkoj demokratiji.

INDEX: Koliko će sporenje oko ove odluke odložiti formiranje vlasti u F BiH?

KOJOVIĆ: Oko principa ravnopravnosti svih građana BiH nema rasprave i nema kompromisa, barem što se Naše stranke tiče. Ali, da se vratim na vaše direktno pitanje, CIK treba odluku donijeti što prije kako bi u slučaju da je neustavna o njoj mogao odlučiti Ustavni sud i kako bismo nakon toga išli što prije u formiranje vlasti. HDZ borbu za ideje za koje se zalaže treba, ako tako smatra, nastaviti iz parlamentarnih klupa, u skladu sa ustavima, zakonima, sudskim odlukama i demokratskim standardima EU. To je demokratija. To su jedini legalni i demokratski mehanizmi, sve drugo je neprihvatljivo i vodi ka rizicima koji su za BiH, a nadam se i za međunarodnu zajednicu neprihvatljivi.

INDEX: Prema onome što je Naša stranka do sada radila u svojim analizama, možemo li očekivati da će ovoga puta Klub Srba u Domu naroda F BiH biti popunjen?

KOJOVIĆ: I to je ustavno pitanje i veliki problem, ali je zanimljivo da ono nikako ne dolazi na dnevni red. Ja odgovorno tvrdim da svaki saziv Doma naroda u kojem nije bilo po 17 Bošnjaka, Hrvata i Srba i sedam Ostalih nije u skladu sa Ustavom i ne može donositi pravosnažne odluke. U zakonu o izbornim jedinicama koji smo, zajedno sa drugim građanskim strankama, predlagali to je pitanje bilo adekvatno riješeno, ali su HDZ i Drago Puzigaća bili mišljenja da to ugrožava vitalni etnički interes Hrvata i Drage. Cijeli koncept Doma naroda se, moram to priznati, pokazao kao besmislen i mi smo to glasno i stalno govorili. Košta jako puno, a stvarni efekti, ako je njegov cilj da institucionalno zaštiti ravnopravnost etničkih grupa i građana, su mali ili nikakvi. Dom naroda je mjesto za blokade. Ubjedljivo najveći dio vremena, ja bih rekao 98 posto, taj se dom ponaša kao dom kantona i raspravlja o etnički neutralnim zakonima i odlukama. Mi stojimo na stanovištu da ga treba ukinuti, da treba povećati broj zastupnika u Predstavničkom domu, propisati za konstitutivne i Ostale garantovane izborne kvote i takvim klubovima dati na raspolaganje mehanizam za zaštitu preciznije formulisanih vitalnih etničkih interesa. Dakle, sve bi u smislu zaštite ostalo isto kao u Domu naroda, ali bismo imali jedan jeftiniji, prohodniji, efikasniji zakonodavni sistem.

INDEX: Očigledno da Milorad Dodik ima već informacije da neće biti popunjen i stoga je najavio da se onda treba ukinuti Vijeće naroda RS. Šta bi to značilo, ako bi zaista došlo do ukidanja Vijeća naroda RS, za druga dva konstitutivna naroda u RS, Hrvate i Bošnjake i kakve političke posljedice može proizvesti takav jedan potez?

KOJOVIĆ: To se neće desiti jer se po ustavima naše zemlje ne može desiti i predstavlja samo još jednu izjavu Dodika koju ne želim ni komentarisati.

INDEX: Prvi ste krenuli u političku ofanzivu okupljanja stranaka lijevog bloka u Kantonu Sarajevo, ne dajući prostora SDA koja je osvojila najviše, 10 mandata da to uradi. Po svemu sudeći, prateći dosadašnje pregovore šest stranaka vaša je ofanziva gotovo dovela do stvaranja skupštinske većine i Vlade KS. Kako ste se odlučili na ovo ofanzivno djelovanje, s obzirom da ste u bh. javnosti prepoznatljivi već 10 godina kao jaka opoziciona stranka uz ranije poruke da vas vlast ne zanima? Da li je inicijalna kapsla možda bila što se prvi put imali kandidata za člana Predsjedništva BiH?

KOJOVIĆ: Ne, mi smo uvijek govorili da nas vlast zanima isključivo kao alat da mijenjamo, popravljamo sistem. Mi nismo nikome, a pogotovo ne partiji koja je pojedinačno osvojila najviše glasova, uskratili ili ograničili prostor da povede proces formiranja skupštinske većine, kao što smo mi uradili. Oni su to mogli i, iskreno, ja sam očekivao da će to uraditi. Ja ih pozivam da pozovu na razgovore one partije sa kojima bi željeli praviti vlast. Međutim, meni se čini, na osnovu razgovora koje imam sa drugim predsjednicima stranaka i svega što čitam u medijima da partije koje su imale priliku biti u koaliciji sa SDA to više ne žele. Mi nismo nikad bili sa SDA u koaliciji iz ideoloških razloga. Nismo niti bi bili u koaliciji sa HDZ-om ili SNSD-om, da ne ispadne da imamo pik samo na SDA. Oni smatraju da je BiH država koja pripada samo tzv. konstitutivnim narodima, mi mislimo da je BiH država koja pripada svim njenim građanima ravnopravno.

Mi smo građanska, socijal-liberalna stranka i ove pobrojane smatramo nacionalistima, ili još gore, kriminogenim udruženjima koja nacionalizam koriste kao paravan za ono čime se zapravo bave. Dakle, ja znam zašto mi nećemo, a druge treba pitati zašto oni neće. Ali je svakako zanimljivo da SDA, HDZ i SNSD mogu i uvijek hoće zajedno.

INDEX: Vaši partneri iz DF-a, a čini mi se i SDP-a, su stajališta da premijer KS treba biti iz Naše stranke. Vi? Edin Forto? Damir Marjanović? Boriša Falatar? Ili možda neko nestranački…

KOJOVIĆ: I ja smatram da novi premijer KS treba biti iz Naše stranke.

INDEX: U kojim ministarstvima u Vladi KS Vaši kadrovi mogu dati najveći doprinos?

KOJOVIĆ: U svim, zaista.

INDEX: Bili ste najžešći kritičar prethodnog saziva Vlade na čelu sa Elmedinom Konakovićem, koja nije uradila ništa da se riješe problemi vodosnabdijevanja Grada, GRAS-a, zagađenja zraka, sigurnosna situacija…. Da li imate pripremljene planove za rješavanje ovih problema i ukoliko imate da li su oni realno provodivi?

KOJOVIĆ: Imamo planove, imamo i inicijalne razgovore o finansiranju velikih infrastrukturnih projekata, obnove vodovodne mreže, renoviranja kompletne tramvajske pruge… Ukoliko do dogovora u KS dođe, javnost će taj dokument dobiti na uvid i moći će pratiti njegovo izvršenje. Mi smo svjesni da će konačni dokument nekome možda izgledati kao preambiciozan, ali mislim da tako i treba biti jer građani zaslužuju više i bolje od onoga što im je vlast nudila do sada.

Koalicije na federalnom i državnom nivou 

INDEX: Ko su koalicioni partneri Naše stranke na federalnom i državnom nivou?

KOJOVIĆ: Razgovori o tim nivoima vlasti će početi kada CIK donese već spomenutu odluku. Upravo ta odluka može biti ideološki filter za formiranje koalicija.

Zakon o porijeklu imovine 

INDEX: Ostajete li pri uslovu izrečenom tokom kampanje, da će zakon o porijeklu imovine morati biti izglasan u Skupštini Kantona Sarajevo i prije izbora premijera?

KOJOVIĆ: To je ono na čemu će Naša stranka insistirati u pregovorima. Taj zakon i efikasan skupštinski organ za borbu protiv nezakonitosti, korupcije i neetičkog ponašanja je, na neki način, za nas crvena linija ispod koje nećemo ići.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...