Širenje koronavirusa već je poprimilo pandemijske razmjere i zahvatilo je preko 100 zemalja svijeta u samo nekoliko sedmica.
Nijedan od pacijenata koji su umrli u Italiji od koronavirusa nije starosti ispod 50 godina. Analiza koja je objavljena u priznatom britanskom časopisu “The Lancet”, a koju su radili italijanski doktori, mogla bi pomoći političkim liderima i zdravstvenim vlastima da izdvoje dovoljno resursa, uključujući osoblje, krevete i ustanove intenzivne njege za upravljanje situacijom u narednih nekoliko dana i sedmica.
Analiza pokazuje da je prosječna starost umrlih osoba 81 godina, a dvije trećine umrlih je bolovalo od srčanih bolesti, dijabetesa, ili je imalo karcinom. Stopa smrtnosti je veća kod muškaraca koji čine 4 od 5 umrlih.
Autori analize poručuju da je globalni odgovor na pripremu zdravstvenih sistema širom svijeta imperativ. Iako su mjere zaštite u Kini smanjile nove slučajeve za više od 90%, to nije slučaj u drugim zemljama, a Italija je posebno pogođena, broj oboljelih od 21. februara prati eksponencijalni rast.
Nakon što su provedene mjere zabrane u Kini, broj novih slučajeva je smanjen za 90%. Međutim, ovo smanjenje nije slučaj u drugim zemljama, uključujući Italiju i Iran.
Dakle, istina je da su ovi pacijenti imali teža zdravstvena stanja, ali također je vrijedno napomenuti da su imali akutni respiratorni distres sindrom (ARDS) uzrokovan teškim akutnim respiratornim sindromom koronavirus, te im je potrebna respiratorna podrška da ne bi došlo do smrtnog ishoda.
U analizi su predstavljeni sljedeći podaci: od umrlih bolesnika 42,2% je bilo u dobi od 80 do 89 godina, 32,4% u dobi od 70 do 79 godina, 8,4% u dobi od 60 do 69 godina, a 2,8% u dobi od 50 do 59 godina. Stariji od 90 godina čine 14,1%.
OVDJE možete pročitati cijelu analizu.
Index.ba