Kako su kazali, “predmet kontrole bile su poduzete sanitarno-hogijenske mjere u operacionim i porođajnim salama, odjeljenjima gdje se vrši obrada novorođenih beba, kao i postupci Komisije za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija KCUS-a”
Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, na upit novinarke, potvrdili su Faktoru da je njihova Sanitarna inspekcija proteklog petka (7. mart), u skladu sa svojim nadležnostima, izvršila inspekcijski nadzor po službenoj dužnosti u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Kako su kazali, “predmet kontrole bile su poduzete sanitarno-hogijenske mjere u operacionim i porođajnim salama, odjeljenjima gdje se vrši obrada novorođenih beba, kao i postupci Komisije za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija KCUS-a”.
– Pojačan sanitarno-inspekcijski nadzor u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu i dalje će biti nastavljen u koordinaciji sa zavodima za javno zdravstvo, a kako bi se uspostavila što efikasnija kontrola u pogledu intrahospitalnih infekcija. Dodajemo da je usvajanje i poštivanje programa za kontrolu i sprečavanje širenja bolničkih infekcija uvijek od iznimnog značaja, kao i kontinuiran timski rad i nadzor nad uposlenicima, bolesnicima, bolničkom sredinom, sterilnošću materijala, upravljanju medicinskim otpadom itd., a što sanitarna inspekcija konstantno potencira u svim zdravstvenim ustanovama – navodi se u odgovoru iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS.
O kojoj infekciji je riječ
Protekle subote u Klinici za ginekologiju i akušerstvo ponovo hospitalizirana beba: Evo šta kažu u KCUS-u
Posjetimo, Faktor je jučer (10. mart) objavio tekst nakon što se redakciji 8. marta javilo nekoliko sugrađana navodeći “da je jedna beba na Klinici za ginekologiju i akušerstvo (GAK) ponovo zaražena i da roditelji traže izmiještanje svih beba sa Klinike”.
Kako je kazao jedan od građana “beba je rođena prije sedam dana u Klinici za ginekolgiju i akušerstvo i prije dva dana otpuštena kući, a onda je sinoć (petak uvečer – 7. mart) hispitalizirana na Pedijatrijskoj klinici visoko febrilna, i da je u pitanju sepsa”.
– Nije još ništa izolovano, sada su svi u Klinici od v. d. generalne direktorice prof. dr. Hajrije Maksić, inspekcije… – ispričao je izvor za Faktor.
Iz KCUS-a, od kojih smo zatražili informaciju, kazali su “da se u ovom slučaju radi o neonatalnoj infekciji, koja je česta u tom uzrastu”.