Između pandemije i politikanstva: Ima li smisla pacijente iz Kiseljaka liječiti u Mostaru, a ne u Sarajevu

Preporučujemo

Pandemija koronavirusa nije u Bosni i Hercegovini zakopala ratne političke sjekire, nego im je izgleda samo dala tragičniji okvir. Ionako rastrgani zdravstveni sistem pandemije je dodatno stavila pod žestok pritisak, a politika bi ga mogla dokrajčiti.

Jučerašnja izjava predsjednika HDZ-a i HNS-a Dragana Čovića u Vitezu da će najteže slučajeve zaražene koronavirusom, one koji imaju potrebe za intezivnim liječenje iz Srednje Bosne, bez izuzetka primati u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) Mostar, mogla bi otvoriti pandorinu kutiju nepotrebnih nacionalnih podjela, prepucavanja i svojatanja.

- -

Prije pojavljivanja prvog slučaja zaraze koronavirusom u našoj zemlji zapitali smo se da li će on dovesti do općeg ujedinjenja ili biti iskorišten za politička prepucavanja, a znali smo da je to sigurna opklada. Potreba naših političara za prepucavanjem i crtanjem nepotrebnih granica jača je od potrebe da se globalnoj opasnosti država odgovori sistemskim rješenjima.

Iako se u osnivačkom aktu najveće hercegovačke bolnice nalazi da joj je jedan od pet osnivača Srednjobosanski kanton, pitanje koje se nameće je da li ima smisla pacijenta iz Kiseljaka ili Viteza liječiti u stotinjak kilometara daljem Mostaru, nego u mnogo bližem i vjerovatno bolje kapacitiranom Sarajevu.

Tvrdnja da Vlada SBK-a nije dobila zvaničan odgovor na dopise upućene kliničkim centrima u Mostaru i Sarajevu, kojima je zatražila pojašnjenje u vezi s eventualnim prijemom pacijenta s težim vidom oboljenja covid-19 možda i najbolje ilustrira stanje u kojem se zdravstveni sistem kod nas nalazi, a koji je u nekoliko tragičnih slučajeva već pao na ispitu.

Zdravstvo u Bosni i Hercegovini decenije poraća opustošile su kao i druge važne sektore kao što su obrazovanje ili pravosuđe, samo što su greške u zdravstvu obično tragičnije i nominuju se brojem mrtvih.

- -

Stanje u zdravstvenim institucijama u Hercegovini, time i u najznačajnijoj bolnici SKB Mostar, onoj kojoj Čović otvara vrata i za pacijente iz Srednje Bosne, za koje ta bolnica i onako ne bi trebala biti zatvorena, daleko je od idealnog.

Brojni zdravstveni radnici su zaraženi ili u izolaciji, kanton se prvi zatvorio, a sve upućuje da mu je potrebnije rasterećenje, nego političko prepucavanje i dalje usložnjavanje.

Klix.ba

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...