Izvještaj o obaranju malezijskog aviona MH17 stavlja Srbiju u neprijatan položaj

Preporučujemo

Međunarodni istražni tim objavio je u četvrtak, prvi put zvanično, da je malezijski putnički avion oboren ruskom raketom koju su sa ukrajinskog tla ispalili pobunjenici, piše BBC.

Mada zvaničnih reakcija još nema, očekuje se da će Zapad, a prije svega Brisel i Vašington, zatražiti od Srbije da im se pridruži u osudi Rusije, dok će Rusija, kao i do sada odbijati odgovornost.

- -

Uprkos ruskim demantima, dokazi koje je istražni tim prikupio izgledaju dovoljno ubjedljivo da pokrenu inicijativu za novi paket sankcija Rusiji – evropskih, a možda i američkih.

Ovo će Srbiju veoma brzo staviti pred staru dilemu: podržati EU, u koju želi da se učlani, ili se svrstati uz Rusiju? Obje varijante imaju dobre i loše strane.

Usput, raketni sistem „Buk“, za koji se u izvještaju tvrdi da ga je ruska vojska „pozajmila“ separatistima u Donjecku je isti onaj o čijoj je nabavci srbijanski predsjednik Vučić nedavno pregovarao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi.

Šta sa Ukrajinom?

- -

Da nije jedne stvari, Srbija bi prirodno trebalo da stane uz Ukrajinu. Riječ je o prijateljskoj zemlji koja nije priznala Kosovo i od koje se jedan dio – Krim – otcijepio uz pomoć strane vojne intervencije. Problem je što je ta jedna stvar Rusija, piše dalje u svom tekstu BBC.

Srbija je od dvostruko zavisna od Rusije: energetski, zbog vlasništva ruskog „Gazproma“ nad Naftnom industrijom Srbije; i diplomatski, zbog ruske podrške spriječavanju univerzalnog priznanja nezavisnosti Kosova.

Zbog toga je Srbija prinuđena da balansira.

Vučić je još prije više od godinu dana, u martu 2017. iznio zvaničan stav: „Srbija poštuje teritorijalni integritet i suverenitet svake zemlje, pa i Ukrajine“, rekao je odgovarajući na novinarsko pitanje.

On je dodao i da i da je „Krim dio Ukrajine, jer bi svaki drugačiji stav imao teške posljedice po Kosovo i Metohiju“.

Sa druge strane Srbija je:

– Odbila da u međunarodnim institucijama osudi pripajanje Krima Rusiji i da se pridruži sankcijama EU.

– U decembru 2017. glasala protiv rezolucije Generalne skupštine UN u kojoj se osuđuju kršenja ljudskih prava u Donbasu

– Propustila (prema tvrdnjama ukrajinske vlade) da zaustavi stotine srpskih dobrovoljaca koji su se pridružili pobunjenicima i zaprijetila ukrajinskom ambasadoru protjerivanjem zato što je javno govorio o tome..

Cijena prijateljstva

Ukrajinsko pitanje nije jedino u kome Srbija, uprkos zvanično proklamovanoj politici, naginje ka Rusiji, a nasuprot Zapadu.

U slučaju trovanja bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćeri Julije u Engleskoj, Srbija se jasno priklonila ruskom stavu da nema dokaza da iza toga stoji Moskva.

Sve zemlje EU podržale su optužbe Londona da je Rusija odgovorna za taj napad, kao i sve zemlje iz regiona – osim Srbije i BiH (zbog Republike Srpske).

Iako je iz EU, kao i iz pojedinih zemalja članica bilo pritisaka da Srbija „harmonizuje“ svoj stav sa EU ako zaista želi članstvo i pridruži se sankcijama prema Rusiji, u Briselu su, bar dosad, pokazivali razumijevanje za Srbiju i njen jedinstven položaj.

Na kraju krajeva, Srbija svoju vanjsku politiku mora sasvim da uskladi sa EU tek nakon pristupanja, a dotle ima dosta vremena.

Ali umjesto da se postepeno približava politici EU, Srbija se udaljava, jer je stepen usklađenosti prošle godine bio 50 posto, a prije pet godina 80 posto, prema izvještaju Evropske komisije.

Ovaj put bi pritisak na Srbiju mogao da bude jači nego u ranijim slučajevima, jer je među stradalim putnicima – njih 298 – bilo mnogo Holanđana, tj. građana EU. Uzdržanost možda neće biti dovoljna.

Mnoge članice ionako sumnjiče Srbiju da je ruski „trojanski konj“ i da je ne treba puštati u EU.

Tek ćemo vidjeti kako će se Srbija opredijeliti u ovom slučaju, ali možda ne bi bilo loše uzeti u obzir sljedeće pitanje:

– Šta bi bilo da je u avionu bilo građana Srbije? – navodi se u tekstu BBC-a.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...