Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo na današnjoj je sjednici jednoglasno usvojilo budžet za 2022. godinu u iznosu od 46.556.000 KM. Više od 50% budžetskih sredstava usmjereno je u kapitalna ulaganja, odnosno 22.633.000 KM, dok je za tekuće transfere planirano 10.882.000 KM.
Tokom razmatranja budžeta, istaknuto je da se u njegovo kreiranje uključio veliki broj građana i vijećnika, koji su tokom javne rasprave iznijeli svoje prijedloge i sugestije. Većina vijećnika mišljenja je da je budžet kreiran u skladu sa potrebama građana, te su pohvalili rad nadležne općinske službe za finansije koja je radila na izradi budžeta, kao i svih ostalih koji su učestvovali u kreiranju budžeta. Istaknuto je da je budžet rezultat dugogodišnjeg djelovanja i rada, ali i nastojanja da se sredstva usmjere u sve ono što je važno za život građana naše općine.
Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić zahvalio je svima koji su učestvovali u kreiranju budžeta i pozvao ih da se isto tako uključe i u njegovu realizaciju. „Prilikom realizacije naše Strategije razvoja za period 2016-2020. godina doprinjeli smo tome da ostvarimo cilj Strategije, a to je da smo najdinamičnija Općina u Kantonu Sarajevo. Početkom decembra ove godine Poreska uprava FBiH je objavila podatke o broju zaposlenih, to je prvi put da je Općina Novi Grad po mjestu prebivališta zaposlenika prešla 41.000 zaposlenih. Sljedeći je grad Tuzla sa 11.000 zaposlenih manje. To su zaista veliki brojevi daleko ispred svih drugih općina, iako je veliki broj ljudi koji rade u Novom Gradu iz drugih općina, ali i naših stanovnika koji rade u drugim općinama. Mi smo pratili ove podatke proteklih sedam, osam godina, broj zaposlenih 2012. godine sa sjedištem poslodavca u Novom Gradu bio je 22.000, a sada je oko 30.000 zaposlenih. Sve ono što se ulaže u infrastrukturu koja je važna za život stanovnika i privredu, to sve zajedno čini jedan ekonomski život naše općine, koji ima trendove rasta i broja stanovnika, upisane djece u prvi razred osnovne škole, što je danas rijetkost u BiH“, kazao je općinski načelnik Semir Efendić, ističući da bi volio da je takva situacija i u drugim sredinama.
Općina Novi Grad imala je trend rasta budžeta u proteklih nekoliko godina, do pojave korone, sada je on u jednoj ravnoj liniji, ali bez obzira na izazove pandemije, Općina je nastavila svoj razvoj i to bez kreditnog zaduživanja. Bez obzira na situaciju uzrokovanu pandemijom koronavirusa, i u godini koja je pred nama, na području općine Novi Grad Sarajevo bit će nastavljena realizacija kapitalnih projekata, ali i socijalnih programa. Ni i u idućoj godini neće izostati stipendiranje učenika i studenata, podrška sportskim klubovima, zatim pomoć porodiljama, jednokratna izdvajanja za borce i socijalno ugrožene stanovnike, penzionere, izdvajanja za poboljšanje uslova predškolskog i školskog odgoja i obrazovanja itd.
Planirana su i sredstva za dovršetak ranije započetih kapitalnih projekata, kao što su proširenje ulice Džemala Bijedića, naseljskih saobraćajnica, izgradnje vodovodne i kanalizacione mreže, dječijih i sportskih igrališta i drugih projekata.
Poboljšanje sigurnosti učenika na putu do škole
Vijećnici su razmatrali i rješavanje problema sigurnosti učenika u saobraćaju na putu od kuće do škole, sa posebnim akcentom na OŠ „Aleksa Šantić“, sa prijedlogom mjera Vijeća roditelja te škole za poboljšanje sigurnosti kretanja djece u saobraćaju. Prisutnima su se između ostalih obratili predsjednik Vijeća roditelja Ahmet Alibašić, dosadašnja direktorica škole Rasija Ibrahimović, novoizabrana direktorica Amina Delić- Zimić, te Željko Klisara, načelnik IV PU Novi Grad.
„Iz ljudske perspektive, sve nesreće mogu se podijeliti na one koje je bilo moguće spriječiti i one koje nisu mogle biti spriječene. Nesreća u kojoj je ugašen život rahmetli Alija Bečića mogla se spriječiti. Naime, trebali smo znati da ne može 1.000 učenika dolaziti svaki dan u školu tijesnim putevima bez totoara, bez dovoljno rasvjete, bez odgovarajućih saobraćajnih znakova, a da se ne desi nesreća. Nažalost nismo registrirali brojne znakove da će se nesreća desiti i zbog toga Alija nema. Njegov život su ugasili nepažnja, tjeskoba, nemar i inertnost“, kazao je Alibašić.
Direktorica Rasija Ibrahimović je istakla da je potrebno što prije riješiti problem uskih puteva, jer je svaki ulaz do škole uzak put. „Moramo riješiti trotoare i u toku mjeseca januara, ono što je već dogovoreno, napraviti pješačku stazu koja će zaista učenicima omogućiti prilaz kako ne bi imali slične stvari, jer tugu koju nosi 1.200 učenika OŠ ”Aleksa Šantić” i duplo više roditelja i mi svi ostali koji smo tu, ne bi željeli da se nikad više ponovi. Očekujem da će djeca 31. januara, krenuti u školu alternativnom ulicom, a ne onom u kojoj se dogodila nesreća. Vjerujem da je to izvodivo, jako je značajno za djecu i roditelje da će u drugom polugodištu imati bolji pristup školi, a kasnije treba raditi da se iz više pravaca može ući u školu, da se izgradi parking za nastavnike odvojen od parkinga za roditelje, pješačka staza za učenike kroz dvorište škole itd“, kazala je Ibrahimović.
400.000 KM za rješevanje prilaza osnovnim školama
U budžetu za 2022. godinu planirano je 400. 000 KM za rekonstrukciju prilaza osnovnim školama na području općine Novi Grad. Načelnik Efendić podsjetio je da je nakon nesreće koja se dogodila u blizini škole „Aleksa Šantić“ održano nekoliko sastanaka, na kojima je dogovoreno da je neophodno kontinuirano raditi na tome da bi se poboljšala sigurnost prilaska svim osnovnim školama, i rješavanju problema nepristupačnih prilaza svim osnovnim školama. On je rekao da je rast broja automobila u kombinaciji sa neplanskom izgradnjom u blizini škola i imovinskim odnosima stvorila teške uslove za pješake pa čak i tamo gdje su planski građena naselja, kao što je Alipašino Polje, gdje je također prisutan veliki problem prilaska školama. Dodao je da su predstavnici Službe za investicije sa upravom škole i predstavnicima roditelja, obišli sve pristupe osnovnim školama i definisali sve ono što bi trebalo raditi u narednom periodu. Pozvao je Službu za investicije da se što prije krene sa izgradnjom alternativnog pristupnog puta školi „Aleksa Šantić“ kako bi se novi ulaz prema školi izgradio do početka drugog polugodišta. „Moraćemo krenuti sa prilagođavanjem stanja onome kako je regulacionim planovima predviđeno, ali predstoji nam dugoročan posao eksproprijacije zemljišta. U većini slučajeva sa obje strane prilaza školskim objektima su kapije, garaže, ograde itd. Bit će potrebno raditi na proširenju saobraćajnica i otkupu zemljišta kako bi se osigurali bolji i sigurniji uslovi kretanja učenika. Osim toga radit će se elaborat za svaku školu pojedinačno“, kazao je načelnik.
Nakon diskusije donesen je sljedeći zaključak: Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo prihvata i podržava zahtjeve i mjere za poboljšanje sigurnosti učenika u saobraćaju predloženim od Vijeća roditelja OŠ ”Aleksa Šantić’ , kao i prijedloge nadležne općinske Službe koji se odnose na sve škole sa područja općine Novi Grad. Općinsko vijeće traži i zahtjeva od općinskih, kantonalnih i federalnih organa, da u cilju poboljšanja sigurnosti djece i učenika, pokažu veliki stepen odgovornosti i učine sve iz svojih nadležnosti, u skladu sa finansijskim mogućnostima, da se mjere za poboljšanje sigurnosti učenika izvrše, odnosno provedu i kada su u pitanju i druge osnovne i srednje škole na području općine Novi Grad Sarajevo, stoji u saopćenju.