Kako je Dodik i najavio: U RS-u u proceduru vraćen zakon o “stranim agentima”

Preporučujemo

Vlada entiteta Republika Srpska (RS) na dašanjoj je sjednici razmotrila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, a koji će biti upućen na usvajanje u Narodnu skupštinu RS-a.
Tekst ovog nacrta zakona gotovo je identičan onome koji je ranije povučen zbog “dorade”, a prethodno je izazvao brojne reakcije u javnosti. Predsjednik RS-a Milorad Dodik je prije nekoliko dana najavio da će u proceduru vratiti ovaj zakon, a entitetska Vlada je to danas i realizirala.

Ranije su protiv njega bila i “liberalna” i “tradicionalna” udruženja u ovom entitetu. Iznosili su brojne primjedbe na nacrt ovog zakona, od kada se prvi put pojavio u javnosti sredinom 2023. godine, i tražili njegovo povlačenje. Dok su prvi ocjenjivali da je zakon diskriminatorski, s ciljem stigmatizacije onih koji kritikuju vlast u RS-u i gušenje slobode izražavanja i udruživanja, drugi su strahovali da će “rodoljubiva i domoljubna udruženja, u slučaju da se financiraju iz Srbije kao matice, biti smatrani agentima stranog utjecaja”.
Ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović je nakon današnje sjednice Vlade potvrdio da nema “značajnijih izmjena” u odnosu na prethodnu verziju.

- -

Kao i ranije, NVO organizacijama se zabranjuje političko djelovanje i bilo kakve političke aktivnosti, a propisane su i kazne do 5.000 KM za određene prekršaje, do zabrane djelovanja ukoliko djeluju suprotno odredbama ovog zakona.
– Osnovni cilj zakona je povećanje transparentnosti i odgovornosti rada NVO koji se financiraju iz stranih država. Ovim zakonom se ne zabranjuje njihov rad, niti uvodi cenzura – rekao je danas Bukejlović.
Dodao je i da ovakav zakon već postoji u Federaciji BiH i mnogim zemljama poput SAD-a, Rusije, Mađarske, kao i da je Zakon o udruženjima i fondacijama BiH na snazi ​​deset godina i da se njime zabranjuje utjecaj i političko djelovanje “sa strane”.
– Nevladine organizacije koriste se kao instrument za određene ciljeve u smislu utjecaja na stavove javnog mnijenja i donošenje određenih zakona. RS pokušava, donošenjem ovog zakona, spriječiti zloupotrebe nevladinih organizacija u smislu političkog djelovanja – rekao je Bukejlović.
Podvukao je i da zakon “nije u suprotnosti sa Ustavom BiH i Europskom konvencijom o ljudskim pravima”.
Ponovio je i da termin “agent stranog utjecaja” koji se nalazi u ovom zakonu, postoji iu drugim zakonima.

Najnovije

Američka ambasada upozorila državljane BiH da sa turističkom vizom ne mogu raditi u SAD-u

Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini je upozorila da se sa turističkom vizom SAD-a ne može raditi, tj. da...