Kako su nastali borački spiskovi?

Preporučujemo

Registar pripadnika oružanih snaga koji je objavljen na web stranici Federalnog ministarstva za boračka pitanja, a u kojem je 593.597 imena, i dalje je u središtu pažnje boračke populacije. U registru je evidentirano koliko je ko od pripadnika oružanih snaga bio u ratu. U razgovoru za Faktor Salko Bukvarević, federalni ministar za boračka pitanja, pojasnio nam je proceduru evidentiranja boračke populacije. Kaže da je među borcima bilo i njih 16.000 koji su odbili čak i vojne certifikate.

Kako su pravljeni spiskovi

- -

– Objavom registra ispunili smo svoju obavezu koja proizilazi iz Zakona o pravima demobilisanih boraca. Sljedeća obaveza je da u ovaj registar pored imena unesemo i podatak ko je bio u borbenom dijelu Armije RBiH, HVO-a i MUP-a BiH, a ko je bio u pozadinskom dijelu, odnosno, logističkim bazama, civilnoj zaštiti, namjenskoj industriji… To su borci tražili jer žele da se zna ko je bio na prvoj borbenoj liniji – govori nam Bukvarević.

Dodaje da su borački registri komplikovana oblast.

– Imate 16.000 ljudi koji nisu htjeli da uzmu vojne certifikate na osnovu učešća u oružanim snagama. Odrekli su se toga. Dakle, ima i onih koji su odradili svoj posao čestito i pošteno prema ovoj državi, a nisu tražili ništa – govori nam Bukvarević.

Od Bukvarevića smo zatražili da nam pojasni proceduru nastanka boračkih spiskova.

- -

– Federalno ministarstvo odbrane, kako je rat završio, preuzelo je od svih jedinica spiskove. Znači, komandanti brigada su bili dužni da potpišu spiskove i predaju u Federalno ministarstvo odbrane, ko je bio pripadnik te brigade i u kojem vremenskom periodu. Na osnovu toga je sačinjen spisak i dato je Agenciji za privatizaciju koja je podijelila certifikate za neisplaćene plaće za provedeno vrijeme u oružanim snagama – pojašnjava Bukvarević i dodaje:

– U našem registru se nalaze svi oni koji su bili pripadnici oružanih snaga od jednog dana do ukupnog perioda koji je oko 55 mjeseci. U Registru pripadnika oružanih snaga trenutno se nalazi 593.597 ljudi. Od toga u Armiji RBiH 382.263, HVO-u 194.815 i MUP-u RBiH 19.923. U tom registru je 167.058 osoba koji su bili do godinu dana u oružanim snagama – govori Bukvarević.

Patriotska liga od 18. septembra 1991. godine

Bukvarevića smo upitali da li postoje zvanično utvrđeni datumi od kojih se vode pripadnici Armije RBiH, Patriotske lige…

– Postoje, pa tako je 18. septembra 1991. godine početni datum za pripadnike Patriotske lige, Zelenih beretki i MUP-a, do 22. aprila 1996. godine. Početni datum Teritorijalne odbrane je od 8. aprila 1992. godine, a taj datum uglavnom važi i za pripadnike Armije Republike Bosne i Hercegovine pa na ovamo – rekao nam je Bukvarević, piše Faktor.

Najnovije

Od 1. maja počinje sa radom GRAS-ova autobuska linija Ilidža – Vrelo Bosne

GRAS je povodom obilježavanja Međunarodnog praznika rada, koji se obilježava 1. i 2. maja, obavijestio korisnike o tome kako...