Karan: OSA se bori protiv RS

Preporučujemo

Generalni sekretar Vlade RS i predsjedavajući Savjeta za ustavni poredak RS Siniša Karan gostujući u emisiji ATV-a “Imate riječ” poručio je da je najveći udar “na naš bezbjednosni sistem bilo izopštavanje obavještajne službe RS”.

– Ne samo u smislu što je nemamo, nego zato što smo u Obavještajnoj službi BiH dobili protivnika RS. Oni se bore protiv RS – smatra Karan.

- -

On dodaje da je OSA van parlamentarnog nadzora.

– Oni informacije treba da dostavljaju svim onim nosiocima funkcija na svim nivoima a nikada ih nisu dostavili predsjedniku RS, ni predsjednicima Narodne Skupštine i Vlade – napominje Karan

Kadrovi MUP-a RS

Karan kaže da OSA smatra da je dio vanjske politike koja odgovara SDA zapravo njima uputa ko je protiv a ko je za BiH.

- -

– Najveći problem u BiH je kada se stave na stranu uglavnom bošnjačke političke elite zato je važno ko je na čelu te institucije – rekao je Karan.

Karan poručuje da se mora voditi računa da kadrovi iz RS zauzmu sve pozicije koje su im pripale po ustavnoj podjeli iz 1991. godine.

– Na nivou BiH nema opozcije. Nebitno gdje rade kadrovi iz RS i kojoj partiji pripadaju oni su partija RS na nivou BiH. To je problem opozicije”, naglasio je Karan.

Karan je rekao da je tokom proteklih godina bilo mnogo bezbjednosnih izazova u RS na koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS dobro odgovorilo.

– MUP RS je uradio nekoliko sjajnih stvari. Recimo podmlađivanje kadrova MUP-a. Milina je vidjeti te mlade momke. To je jedna velika stvar. Također opremanje, posebnih jedinica, potom obuka. Obuka mora biti stalna, svakodnevna – rekao je Karan.

Karan je naglasio da je odabir pripadnika u redove MUP-a jako bitan.

– Morate imati psihofizički zdrave osobe i mehanizme unutrašnje kontrole. Ne cijeni se neko društvo sa pozitivnog ili negativnog aspekta po tome da li se događaju ili ne negativne stvari, svuda se događaju, nego koliko imate snage i kapaciteta da ih riješite – poručuje Karan

Kriza na Kosovu

Karan je pojasnio da bezbjednosna situacija može biti narušena i politički, te raznim drugim krizama. On smatra da je to širok pojam i veliki broj ljudi je zadužen za bezbjednost i uključujući i političare.

– Ukoliko vi kažete “Idem da mitingujem pred RTRS” to je vjerovatno legitimno pravo. Ali ako kažete “Idemo na televiziju RTRS” vi direktno ugrožavate i ustavni poredak i tada ste u krivičnom djelu a ne u politici. Sve ono što pređe u rušilačko nema više politike, ušli ste u krivičnu sferu – poručuje Karan.

Karan smatra da svaka kriza, ma gdje u svijetu da se odvija, reflektuje na sve države u svijetu.

Kad je riječ o krizi na Kosovu, Karan smatra da je to pitanje koje jako dugo tinja na ovim prostorima.

– Pogotovo u BiH jer tri naroda i dva entiteta imaju drugačiji otklon prema kosovskoj krizi. To je dodatni element moguće nestabilnosti i tog pitanja na našim prostorima. Ovdje se ta refleksija multiplicira najmanje tri puta jer imao potpuno različite stavove prema toj krizi – napominje Karan.

Karan je poručio da je dobro što se čine svi diplomatski napori da se kosovska kriza riješi na taj način.

– Mislim da predsjednik Vučić i Srbija, a i Dodik je pružio podršku, sve čine da se sačuva mir. Mir nema cijenu – kaže Karan.

Najnovije

Radnici u obrazovanju HNK idu u generalni štrajk

Radnici u obrazovanju u Hercegovačko-neretvanskom kantonu odlučili su se na generalni štrajk a nakon što sa Vladom HNK niosu...