Kineski investitori sve više kupuju dionice kompanija koje su povezane s Rusijom

Preporučujemo

Kineski maloprodajni investitori kupuju dionice koje imaju čak i najmanju vezu s trgovinom s Rusijom, jer se klade na bliže ekonomske veze između dviju zemalja nakon zapadnih sankcija Moskvi bez presedana.

Od brodarskih kompanija do lučkih operatera, dionice više od deset kineskih kompanija koje imaju trgovinske veze s Rusijom ili su blizu njenih granica, porasle su u protekloj sedmici, iako su neke od njih upozorile investitore da su njihove dionice precijenjene.

- -

Ruska imovina postala je toksična za mnoge zapadne investitore, koji ne vide razlog da se izlože ekonomiji koja bi mogla biti slomljena sankcijama. Analitičari kažu da će prednost kinesko-ruske trgovine biti ograničena potrebom Pekinga da zaštiti postojeće poslovne veze sa Zapadom.

Ranije ove sedmice dionice u luci Jinzhou, najsjevernijoj kineskoj morskoj luci s direktnim brodskim rutama za Rusiju, porasle su za 94 posto na Šangajskoj berzi od 24. februara, kada je Rusija napala Ukrajinu. Dionicama u Kini je dozvoljeno da rastu ili padaju do 10 posto u dnevnom trgovanju. To znači da su dionice lučkog operatera porasle skoro za dnevni limit za sedam uzastopnih sesija.

Luka Jinzhou je u više navrata upozoravala investitore da je njena cijena dionica previše promjenjiva i da je njena vrijednost previsoka u poređenju s konkurentima.

“Cijena dionica kompanije ozbiljno je odstupila od osnovnih podataka. Posebno podsjećamo investitore da obrate pažnju na rizike transakcija i donose racionalne odluke”, rekli su iz kompanije.

- -

Dionice u luci Jinzhou povukle su se u utorak i srijedu, ali su i dalje u porastu od 60 posto za dvije sedmice.

Dionice Xinjiang Tianshun Supply Chain, logističke kompanije za glomaznu robu na krajnjem sjeverozapadu Xinjianga, koja direktno dijeli granicu od oko 96 kilometara s Rusijom, također je skočila za 95 posto na Shenzhen berzi u posljednjih sedam sesija do ponedjeljka. Dionice su se povukle u utorak i srijedu, ali još uvijek su u porastu za skoro 60 posto od početka rata u Ukrajini.

Čak su i dionice operatera na cestama i željezničke kompanije za prijevoz tereta porasle od početka rata. Dionice Heilongjiang Transport Developmenta, glavnog operatera naplate putarine na autoputu u sjeveroistočnom Heilongjiangu, koji dijeli granicu s Rusijom od oko 2.977 kilometara, porasle su za 21 posto.

Dionice Changjiu Logistics, čija matična kompanija upravlja direktnim teretnim vozovima između sjeveroistočne Kine i Rusije, također su skočile za 14 posto u istom periodu.

“Neki kineski investitori vjeruju da Rusija sada nema kome drugom da se obrati osim Kini. Dakle, oni vjeruju da Kina može imati koristi od svoje trgovine s Rusijom”, rekao je Hao Hong, generalni direktor i šef istraživanja u BOCOM International.

Čini se sasvim moguće da će se trgovina između Kine i Rusije povećati nakon zapadnih sankcija Rusiji, posebno u robi, dodao je.

“Kini je potrebna roba i Rusija će je možda morati jeftino prodati. Jedan drevni kineski idiom je da, kada se dvije školjke bore, ribar ima koristi”, rekao je Hong.

Krajem prošlog mjeseca Kina je ukinula ograničenja na uvoz ruske pšenice, što je potez koji bi mogao riješiti probleme sigurnosti hrane u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji.

Uprkos entuzijazmu koji pokazuju mali trgovci, stručnjaci upozoravaju da je prerano kladiti se na povećanje trgovine između Rusije i Kine. Peking nije požurio da pomogne Rusiji nakon što je njena ekonomija pogođena sankcijama iz cijelog svijeta te će biti oprezan da rizikuje svoje mnogo veće trgovinske veze s Evropom i Sjedinjenim Američkim Državama.

Iako je Kina odbila da direktno osudi rusku invaziju, neke kineske banke su navodno ograničile finansiranje kupovine ruske robe, u strahu od kršenja potencijalnih sankcija. Prošle sedmice Azijska infrastrukturna investiciona banka, razvojna banka koju podržava Peking, rekla je da obustavlja sve svoje aktivnosti u Rusiji zbog rata u Ukrajini.

Stručnjaci kažu za CNN Business da mali investitori u Kini možda nisu svjesni dugoročnih implikacija zapadnih sankcija.

Jeffrey Halley, viši tržišni analitičar za Aziju i Pacifik u Oandi, kaže kako postoji nepovezanost između legije maloprodajnih investitora koji posluju u ograničenom informacionom okruženju i vladinih ograničenja u prijateljstvu s Rusijom.

-Jasno je da čovjek s ulice vjeruje da na trgovinu Kine i Rusije neće utjecati američke sankcije, posebno u svjetlu nedavnog dubokog sporazuma o partnerstvu između dvije zemlje. Nažalost, Kina također ima ogroman posao s ostatkom svijeta, a možda postoje ograničenja čak i za kinesku diplomatsku velikodušnost, rekao je on.

Prema podacima kineske carine, robna razmjena između dvije zemlje dostigla je 147 milijardi dolara prošle godine. Druga najveća svjetska privreda je ruski trgovinski partner broj 1, sa 16 posto vrijednosti njene vanjskotrgovinske razmjene.

Međutim, za Kinu je Rusija mnogo manje bitna: trgovina između dvije zemlje činila je samo 2 posto ukupnog obima kineske trgovine. Evropska unija i SAD imaju mnogo veće udjele, sa 13,7 posto, odnosno 12,5 posto, prema statističkim podacima kineske carine za prošlu godinu.

Kina se također suočava sa sopstvenim ekonomskim izazovima, što bi moglo otežati Pekingu da znatno poveća trgovinu s Rusijom.

Najnovije

Vučić dobacivanjem pokušao omesti predsjedavajuću Fraizer, uslijedio je ŽESTOK ODGOVOR, odmah je ušutio…

Na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija raspravlja se o novom šestomjesečnom izvještaju generalnog sekretara Antonija Guterresa o radu...