KJKP Rad izazvao bijes Sarajlija: Nazvali paljenje Vijećnice „tragičnim požarom koji ju je zadesio“

Preporučujemo

Objava KJKP Rad-a povodom obilježavanja godišnjice spaljivanja sarajevske Vijećnice izazvala je lavinu negativnih reakcija među građanima Sarajeva. U saopćenju koje je ovo preduzeće objavilo na društvenim mrežama, navedeno je da se 25. augusta obilježava „33 godine od tragičnog požara koji je zadesio Sarajevsku vijećnicu“, što je mnoge razljutilo jer se prešutjelo ko je odgovoran za to, piše “Oslobođenje”.

Podsjetimo, sarajevska Vijećnica je namjerno spaljena 25. augusta 1992. godine granatiranjem s položaja Vojske Republike Srpske, u jednom od najsramnijih primjera urbicida i kulturocida tokom opsade Sarajeva. U požaru je nestalo više miliona dokumenata, knjiga i spisa Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH. Iako je Vijećnica obnovljena i ponovo otvorena 9. maja 2014. godine, na Dan pobjede nad fašizmom, rana koju je taj čin ostavio u kolektivnom pamćenju građana još uvijek nije zacijelila.

- -

Građani su u komentarima ispod objave KJKP Rad-a jasno izrazili svoje nezadovoljstvo zbog načina na koji je događaj opisan. „Čuj tragičan požar, ovako ispade da su se knjige same zapalile. Stvari treba zvati pravim imenom: četnici je zapalili i uživali gledajući je kako gori. Briši ovo, ne brukaj se“, napisao je jedan korisnik.

“Dana 25. augusta 2025. godine obilježit ćemo 33 godine od tragičnog požara koji je zadesio Sarajevsku vijećnicu, simbol kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine. Ovaj strašan događaj rezultirao je gubitkom više miliona dokumenata, spisa i knjiga iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine”, napisano je na Facebook stranici KJKP Rad

Drugi komentari išli su u sličnom smjeru: „Tragičan požar je bio na pijaci Heco, ovo je agresorska granata, ili npr. čin kulturocida! Nemojte mi se igrati ublažavanja! Osjetljivi smo kad se zločini ublažavaju!“ Još jedan komentator je dodao: „Tragični događaj??? Bravo!!! Šta je sljedeća konstrukcija? Samozapaljenje!?“

Građani očekuju da javne institucije, posebno one koje djeluju u glavnom gradu, pažljivo biraju riječi kada se prisjećaju ovako bolnih trenutaka iz prošlosti. Neutralnim ili ublaženim izrazima, smatraju mnogi, ne samo da se vrijeđa žrtve nego se i doprinosi opasnom zaboravu.

- -

 

KJKP Rad je u objavi istakao da se prisjeća simbolične uloge stare cisterne iz njihove flote, koja je u dramatičnim trenucima pomogla u spašavanju dijela knjižnog fonda, a koja danas služi kao podsjetnik na hrabrost vatrogasaca, volontera i svih koji su se borili da očuvaju kulturnu baštinu. Međutim, građani poručuju da nijedna simbolika ne može izbrisati važnost istine: Vijećnica nije bila slučajna žrtva „tragičnog požara“, nego metodički odabrana meta.

Najnovije

Dodik prije putovanja u Moskvu: Velika Britanija je oronula dama, Putin je bio u pravu kada je napao Ukrajinu

Odmetnuti predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govorio je prije putovanja u Moskvu, gdje će prisustvovati paradi povodom Dana pobjede...