Ko je bio Paddy Ashdown: Visoki predstavnik kojem je BiH ušla pod kožu

Preporučujemo

Bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH i veliki prijatelj naše zemlje Paddy Ashdown preminuo je u subotu u 77. godini života. Ashdownu je prošlog mjeseca dijagnosticiran ozbiljan oblik raka mokraćne bešike. Informaciju njegvoj smrti potvrdio je za BBC glasnogovornik Liberalno-demokratske partije Velike Britanije, prenosi NAP.

Lider partije Vince Cable kazao je za BBC kako je Ashdownova smrt veliki gubitak za partiju.

- -

Paddy Ashdown smatra se jednim od najaktivnijih međunarodnih zvaničnika koji je radio u našoj zemlji, a posao visokog predstavnika obavljao je od 2002. do 2006. godine.

Ashdown je slovio za veoma principijelnog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, pokrenuo je mnoge reforme u BiH, a ostao je poznat po tome je što je smijenio najveći broj zvaničnika, mahom iz RS-a, koji su kršili Dejtonski sporazum.

Nedavno je zajedno s bivšim visokim predstavnicima Christianom Schwarz-Schillingom i Carlom Bildtom uputio otvoreno pismo šefici diplomatije EU Federici Mogherini u kojem upozoravaju na miješanje Hrvatske u unutrašnje stvari BiH.

Jeremy John Durham Ashdown, rođen 27. februara 1941. godine, poznatiji kao Paddy Ashdown, bio je britanski političar, lider liberalnih demokrata od 1988. do 1999.

- -

Ashdown je pripadao britanskom plemstvu kao baron Ashdown od Norton-sub-Hamdona (‘Baron Ashdown of Norton-sub-Hamdon). Ova titula nije nasljedna. Član je Najčasnijeg tajnog savjeta njenog veličanstva i vitez Britanskog carstva.

Ashdown je najstariji od sedmoro djece, rođen u New Delhiju u Indiji gdje je njegov otac bio kapetan u indijskoj vojsci. Odrastao je uglavnom u Sjevernoj Irskoj i učio je u Bedford školi u Engleskoj. Od 1959. do 1972. godine bio je mornar u Kraljevskoj mornarici i oficir u komandosima i specijalnoj brodskoj službi. Nakon što je napustio mornaricu, radio je u industriji i bio je mladi radnik dok nije izabran za član parlamenta iz Jeola ispred liberalne stranke.

U Domu naroda Ujedinjenog Kraljevstva bio je predstavnik SDP-liberalnog saveza za trgovinu i industriju, a kasnije i za obrazovanje. Nakon udruživanja koje je stvorilo liberalne demokrate, on je postao vođa stranke. Vodio je liberalne demokrate na izborima 1992. i 1997. godine.

Kao vođa bio je značajan predlagač za saradnju liberalnih demokrata i “Nove” Laburističke stranke i imao je redovne tajne sastanke sa Tonyem Blairom u kojima su planirali koalicijsku vladu. Nakon pobjede laburist 1997. godine, uspostavljena je “Jenkins komisija”, sa liberalnim demokratskim predsjednikom Royom Jenkinsom, da bi se razmotrilo izborno preustrojstvo, što je bio Ashdownov glavni zahtjev. Plan da liberalni demokrati čine što značajniji dio vlade bio je nastavljen, ali je bio neuspješan zbog opozicije starijih laburističkih ministara.

Ashdown je napustio vodstvo 1999. godine i nasljedio ga je Charles Kennedy. Postao je vitez 2000. godine i doživotni član Doma lordova Ujedinjenog Kraljevstva nakon što je napustio Dom naroda 2001. godine.

Nakon što je napustio britansku politiku, Ashdown, koji je uvijek podržavao međunarodnu intervenciju u Bosni i Hercegovini, postao je visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini 27. maja 2002. godine.

Tako je govorio Paddy

U intervjuu, koji je dao vodećem britanskom listu The Guardian 2. novembra 2005. godine, Ashdown je govorio o stvarima koje ga muče u vezi s BiH.

O krivici – Bosna mi je pod kožom. Imao sam taj osjećaj krivice i ljutnje, koja je postajala sve dublja zadnjih godina.

O pomirenju – Mislim da Bosna nije spremna za pomirenje, ali je spremna za istinu.

O pravdi – U ovoj zemlji sve se radi o historiji, i ako, pogotovo Srbi, iako su strašne stvari počinili i Bošnjaci i Hrvati, ne shvate tu historiju, nećemo moći graditi stabilnu zemlju. Glavni teret krivice leži na srpskim leđima i oni to moraju priznati, kao što su i Nijemci.

O popularnosti – Možda i nisam dao dovoljno pažnje onima s kojim dijelim prirodni afinitet kao liberal, i oni se osjećaju iznevjerenim. Ali nije moj posao da budem popularan – mene tjeraju ciljevi i moj posao je napraviti rezultate.

O svojoj vladavini u Bosni – Bilo je iritirajuće, frustrirajuće, depresivno, divno i ogromna privilegija. Ništa se ne može porediti s tim u mome dugom životu. Ne mogu ni zamisliti kakav bi mi život bio bez toga.

Cable: Bio je najiskrenija osoba koju sam ikad poznavao

Trenutni predsjednik Liberalno-demokratske partije, Vince Cable, je istakao da je danas izrazito tužan dan za ovu partiju i za svakog onog u politici ko je imao veliko poštovanje prema Paddyju.

Cable je istakao sljedeće:

“Bio je poznat po svojoj politici, ali njegovi talenti su prevazilazili politiku”.

Zatim je dodao:

“Bio je izvrstan autor i mnogo godina je služio zemlji prije nego što je postao članom donjeg doma Parlamenta. Malo ljudi zna koliko se trudio da poslije službe u mornarici i diplomatiji, bude dio politike. Za taj cilj je koristio svaku svoju osobinu. Bio je lični primjer meni i mnogim drugim ljudima”

Guardian podsjeća da nakon što je odstupio sa mjesta predsjednika stranke, imenovan je za visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini u maju 2002. godine.

Nick Clegg, čelnik Liberalnih demokrata u trenutku kada je ova poliitčka stranka bila u britanskoj vladi 2010. godine, naglasio je da je Ashdown bio razlog da i on bude dio politike i da postane liberal.

“Postao je moj životni uzor, prijatelj i vodič. U narednim danima će se s pravom o njemu govoriti. Bio je vojnik, diplomata, pisac, vođa, borac, neko ko je služio svojem narodu i međunarodni državnik“, rekao je Clegg koji je Ashdowna okarakterisao kao “najiskreniju osobu koju je ikad poznavao”.

Najnovije

Srbija i Rusija u združenom udaru na suverenitet BiH

U medijima je danas odjeknula izjava budućeg premijera Srbije Miloša Vučevića kako "duboko vjeruje da je historijski dogovor Srba...