Ko onkološkim pacijentima u FBiH na teret Fonda solidarnosti može odobriti terapiju pametnim lijekovima?

Preporučujemo

U svijetu se sve više za liječenje oboljelih od karcinoma koriste pametni lijekovi, ciljana terapija, međutim ti lijekovi su izuzetno skupi. U Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja su nam pojasnili da li se kod nas koriste pametni lijekovi, na koji način oboljeli mogu doći do njih, a da troškove snosi Zavod, ko ih odobrava.

Vrlo skupi lijekovi

- -

– Pametni lijekovi, odnosno citostatici, u primjeni su u savremenim protokolima liječenja hematoonkoloških pacijenata, i nalaze se na Listi lijekova u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti koja se mogu koristiti i na teret sredstava Fonda solidarnosti. Navedeni, kao i svi drugi lijekovi, nabavljaju je putem Javnih nabavki, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Radi se o vrlo skupim lijekovima, koji na prijedlog nadležnog ljekarskog konzilija odobrava nadležna Komisija – navodi nam Vlatka Martinović, direktorica Federalnog zavoda za zdravstvno osiguranje i reosiguranje i dodaje:

– Svi pacijenti se putem web stranice Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH, mogu informirati o lijekovima i uslugama koji se finansiraju iz Fonda solidarnosti, na temelju Liste lijekova koju donosi Vlada Federacije BiH, na prijedlog resornog ministarstva, a pacijenti prava ostvaruju posredstvom kliničkih ustanova.

Haruna Drljevića, onkološkog hirurga, načelnika Odjela za bolesti dojke u Kantonalnoj bolnici Zenica, upitali smo zašto se kod nas onkološkim pacijentima uglavnom za liječenje propisuje hemoterapija, a rjeđe pametni lijekovi.

– Ja sam onkološki hirurg, bavim se operacijama kod onkoloških pacijenata, ja ne propisujem terapiju. Moja terapija je nož, grubo rečeno. Po zakonu o zdravstvenoj zaštiti i po našem kodeksu medicinske etike, ljekar je obavezan pacijentu preporučiti, pružiti, najoptimalniju terapiju bez obzira na cijenu lijeka. U ovom slučaju onkolog je taj koji procjenjuje koja vrsta terapije je potrebna, najučinkovitija za pacijenta. Naš zadatak je da pacijentu ponudimo najbolji način liječenja. U Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja postoji komisija koja odlučuje o pametnim lijekovima, a na preporuku ljekara onkologa – kazao nam je Drljević.

- -

Terapija je jednog pacijenta koštala oko 87.000 KM

On je dodao da su pametni lijekovi izuzetno skupi. Kaže kako je poznavao pacijenta koji je bio obolio od karcinoma pluća, a kojeg je terapija pametnim lijekovima koštala oko 87.000 KM i da su mu upomoć kod prikupljanja novca pritekle kolege.

– On se pridigao od tih lijekova, ali uskoro nakon toga potonuo i izgubio bitku sa bolesti. Dotakao bih se i lijeka Herceptin kod liječenja karcinoma dojke. Za čitav ciklus potrebno je izdvojiti oko 50.000 KM po pacijentu. Dakle, ekstremno skup lijek – kazao nam je Drljević, piše Faktor.

Najnovije

Šok u Tel Avivu: Američke vlasti prvi put zaustavile isporuku municije u Izrael

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena prošle sedmice zaustavila je isporuku američke municije u Izrael, izjavila su za...