Kolektivni centar Mihatovići u Tuzli pred zatvaranjem: U toku izgradnja 150 socijalnih stanova

Preporučujemo

 U sklopu projekta zatvaranja kolektivnih centara – CEB II, u Tuzli su trenutno u izgradnji dvije zgrade za socijalno stanovanje, u kojima će u 120 stanova biti smještene raseljene osobe iz Podrinja, dok će u preostalih 30 stanova biti domicilno stanovništvo koje je u stanju socijalne potrebe, javlja Anadolu Agency (AA).

 Investicija košta 8,5 miliona KM, a tim povodom, ministrica za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Semiha Borovac, federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Edin Ramić i gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović danas su posjetili kolektivni centar Mihatovići u Tuzli, odakle će korisnici po okončanju gradnje biti preseljeni u zgrade koje se grade u naselju Miladije i u Solini. Sedija Salihović iz Liplja je kod Zvornika, a sa porodicom 20 godina stanuje u kolektivnom centru Mihatovići i kaže da im tu nije loše, ali sve ove godine, navodi ona, na taj smještaj gledaju kao neko privremeno rješenje.

- -

˝Čula sam za te stanove. U to se baš uzdamo. Dobro bi nam došlo, krov nad glavom, normalniji život. Ne može se reći da je ovdje totalno loše stanje, ipak smo ovdje proveli mnogo godina, družimo se, imamo komšiluk˝, kazala je Salihović. Midhat Vrabac, upravnik kolektivnog centra Mihatovići navodi da će izgradnjom novih objekata problem raseljenih osoba u značajnom obimu biti smanjen.

˝U Mihatovićima trenutno boravi oko 210 porodica ili 535 stanovnika. Status raseljenih osoba imaju 124 porodice, a razlika su lica u stanju socijalne potrebe koji žive ovdje, imamo i beskućnika˝, rekao je Vrabac. Ministrica Borovac ističe opredijeljenost države da stambeno zbrine korisnike iz kolektivnih centara, a Mihatovići, koji djeluju od 1995. godine, jedan su od najvećih u Bosni i Hercegovini.

˝Za rješavanje ovog pitanja obezbijeđena su finansijska sredstva u vrijednosti od 120 miliona KM za zatvaranje 121 kolektivnog centra. Konkretno, zgrade u Tuzli koštat će oko 8,5 miliona KM i to će biti prema našim evidencijama dovoljno da se riješi stambeno pitanje stanovnika ovog kolektivnog centra˝, kazala je Borovac.

Osim što rješavanje pitanja kolektivnog stanovanja na ovaj način dugoročno osigurava i kvalitetniji život raseljenim osobama i izbjeglicama, to, prema riječima Ramića, olakšava upravljanje tim centrima lokalnoj zajednici. Lokalne su zajednice, ističe Ramić, prilično uključene u ovaj proces.

- -

 ˝Tuzlanski kanton je zapravo bio jedan od prvih lidera u procesu zbrinjavanja raseljenih osoba i kasnije u procesu podrške projektu onih koji su se željeli vratiti na svoje. Nažalost, značajan broj lica nije riješio stambeno pitanje u mjestima odakle su porijeklom 1990-godina, niti do dan-danas, tako da je to rješenje koje će pomiriti te dvije strane˝, izjavio je Ramić.

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović podsjetio je da je 2016. godine Grad Tuzla usvojio strategiju neprofitnog stanovanja. Putem Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH dobili su 5,5 miliona KM iz sredstava fondova Evropske unije, a iz budžeta Grada u realizaciju projekta uloženo je 2,5 miliona KM.

˝Naš cilj je 226 stanova. To je prvi i najveći korak i ostat će vrlo malo neriješenog problema˝, rekao je Imamović. Inače, uz novih 150 stanova, koji bi trebali biti useljeni iduće godine, do sada je na području Tuzle u do sada izgrađene socijalne stanove useljeno 40 porodica.

Najnovije

Otrovani psi u Mostaru, otrov postavljen i u samom centru grada

Posljednjih dana nepoznati počinitelji na više lokacija u Mostaru postavili su otorov i otrovali pse. Otrovana su tri štenca haskija...