Konaković i dalje obećava: Djeca sa poteškoćama u razvoju nisu krenula u škole i vrtiće, roditelji pripremaju tužbu

Preporučujemo

Iako se danas sva djeca školskog i vrtićkog uzrasta nakon zimskog odmora vraćaju u svoje ustanove, za preko stotinu djece sa poteškoćama u razvoju, ponavlja se slika sa početka školske godine – nemaju gdje.

“Iako su se sva djeca vratila u školske klupe, više od 100 djece s poteškočama u razvoju danas to nije učinilo. Građani KS-a su pokrenuli inicijativu Gdje je moja škola u kojoj se hitno želi riješiti ovakva situacija. Tužit ćemo nadležne i želimo da nas podrže svi građani, kako bismo se izborili za prava djece s poteškoćama u razvoju”, rekla je Fatima Insanić Jusufović, predsjednica Savjeta roditelja EDUS-a.

- -

Akcija je rezultirala izradom Elaborata za osnivanje Naučnog centra za podršku inkluziji kao dugoročnim rješenjem i prezentaciji istog na Skupštini Kantona Sarajevo u novembru mjesecu

“Kada smo tražili da se napravi registar djece s poteškoćama u razvoju kako bismo imali kvalitetnu informaciju, iz resornog ministarstva su nam kazali da inicijativu moramo uputiti formalno, a ne usmeno. Od ministarstva tražimo da u Zakonu o predškolskom odgoju uvedu klauzulu da za djecu kod koje je primijećeno odstupanje u razvoju, vrtić bude obavezan. Danas to nije iako bi bilo itekako korisno. To bi na određen način brisalo i administraciju da tu djecu što prije uključe u bilo kakav proces, pa makar to bio i samo redovan vrtić, međutim, kada im kažemo nešto takvo, oni kažu ‘dobro, vi morate poštovati poceduru i tako dalje’. Ovdje se između forme i suštine insistra na formi, s druge strane postoji neki značajan interes da se neka suštuinska pitanja riješe. Ja moram reći da kada govorimo odjeci sa poteškoćama u razvoju imamo tu dosta i stigme, stida i tako dalje, gdje bi nedvosmislena jedna takva izmjena zakona bila korisna prije svega za tu djecu”, rekao nam je Ferid Ajanović.

“Naš stav je da je najveća odgovornost na Ministarstvu obrazovanja KS jer u zadnja dva mjeseca nakon naših intenzivnih aktivnost, Skupštiuna KS je jednoglasno 15. novembra donijela odluku i tražila od vlade ministarstva da obezbijede neometan nastavak rada u drugom polugodištu za svu djecu sa poteškoćama u razvoju, nakon čega je vlada izdvojila određena finansijska sredstva u budžetu. Opština Novo Sarajevo već mjesecima pokušava da ministarstvu stavi na raspolaganje zgradu, međutim, ministarstvo ne zna kako da je preuzme. S treće strane, mi smo kao savjet sastavili imena 135 porodica koje žele da nastave ovaj program i da budu uključeni u njega, EDUS je ponudio svoj kadar i da budu uključeni u njega, međutim, ministarstvu nedostaje pola koraka i mrva inicijative da se te stvari riješe i da nastavak krene”, rekao je za Index.ba Ferid Ajanović, član savjeta roditelja EDUS.

Objekat koji je planiran za korištenje, iako ispražnjen još u junu 2017., još uviejk nije zvanično dodijeljen za ove svrhe niti pripremljen za nastavu, kao ni sredstva za kadar. Interresorna grupa je formirana tako da su roditelji djece sa oteškoćama u razvoju, kao glavni inicijatori Elaborata, zaobriđeni, a u grupi su netransparentno uključeni uglavnom predstavnici interesnih skupina.

- -

“Ova školska godina je izgubljena za djecu s poteškoćama u razvoju,a vlasti suj dozvolile takav “luksuz” djeci. Djeca su kući, nemaju strukturu i ne mogu napredovati. Ne postoji ministar i funkiconer koji nam može dati argumentirano opravdanje zašto se od septembra do danas ne može organizirati nastava za našu djecu”, kazala je članica Savjeta roditelja EDUS-a i majka četverogodišnjeg dječaka s poteškoćama u razvoju Senada Bajrović.

“Zaključak i zahtjev Skupštine KS je bio da vlada pod hitno obezbijedi sredstva za neoometan nastavak drugog polugodišta. Ne za 12 mjeseci nego za jedno polugodište i vlada je samostalno došla do cifre od 600.000 KM koja se nalazi u budžetu, nažalost, budžetska stavka je nazvana “Provedba inkluzije i zaključaka skupštine”, dakle, generički naziv koji može biti na različite načine interpretiran kada bude dolazilo do raspodjele tog novca”, kaže Ferid Ajanović.

Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju uputili su Otvoreno pismo Skupštini KS i Vladi KS kojim su upozorili na neizvršenje odluka Skupštine. Na upriličenom sastanku sapremijerom ELmedinom Konakovićem nakon toga obećano im je da će svi navedeniproblemi u potpunosti biti riješeni najkasnije do 1. marta ove godine. Predsjednica Vijeća roditelja Fatima Insanić-Jusufović istakla je da je ovo drugi put da djeca ostaju kućama i da će im trebati još najmanje 30 dana da krenu u vrtić.

“Jedni su trenutno sa nanama, dedama ili kako se ko snađe, a zaključak je da je ovo još jedna izgubljena godina za djecu sa poteškoćama u razvoju koja je ključna radi rane intervencija”, rekla je Insanić-Jusufović.

Iako je Konaković obećao da će do 1. marta biti riješen problem djece sa poteškoćama u razvoju, njihovi roditelji tvrde da ih je dosadašnje iskustvo nagnalo da otpočnu pripremati tužbu protiv nadležnih institucija na svi nivoima vlasti za diskriminaciju i nepoštivanje osnovnih ljudskih prava njihovih mališana.

(Merima Druškić)

Najnovije

Danas oblačno, moguća kiša i lokalni pljuskovi

Danas će u našoj zemlji preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme, najavljuju iz FHMZ. U jutarnjim satima na krajnjem sjeverozapadu...