Kontrolori letenja dižu glas: Nećemo plaćati dugove koje su drugi napravili

Preporučujemo

Reprezentativni sindikati koji djeluju u okviru Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) oštro su reagovali na posljedice arbitražnog spora u kojem BHANSA, iako nije bila strana, trpi direktne posljedice.

Najavili su za sutra u 10 sati pres-konferenciju u hotelu Hills na Ilidži.

- -

Zbog presude u korist firme Viaduct d.o.o. Portorož, BHANSA je ostala bez sredstava iz Eurocontrol sistema, što ozbiljno ugrožava njen svakodnevni rad i finansijsku stabilnost.

– Nećemo vraćati dugove koje nismo napravili – poručuju sindikati, izražavajući duboku zabrinutost zbog blokade sredstava koja prijeti da paralizuje ključne funkcije ove institucije.

– Ovo nije samo pitanje plaća i budžeta, ovo je pitanje sigurnosti. Naš sistem mora funkcionisati 24 sata dnevno, sedam dana u sedmici. Bez sredstava, BHANSA neće moći održavati kritičnu tehničku opremu niti izmirivati osnovne operativne troškove poput goriva, režija, servisa i logistike – upozoravaju iz Sindikata kontrolora letenja u BiH.

Napominju da BHANSA godišnje uplaćuje desetke miliona konvertibilnih maraka u entitetske budžete, a da iz državnog budžeta ne uzima ni fening. Samo u 2024. godini, kroz razne doprinose, uplatili su više od 19,2 miliona KM, dok je projekcija za 2025. godinu veća od 20,3 miliona KM.

- -

U ovim okolnostima, kažu sindikati, stvoren je ambijent nesigurnosti koji ugrožava mentalno zdravlje i koncentraciju radnika, što u ovom sektoru direktno utječe na sigurnost zračnog saobraćaja.

– Naš posao je da čuvamo ljudske živote. Sada tražimo da neko konačno zaštiti naše – poručili su.

BHANSA i Sindikat su o cijelom slučaju već informisali međunarodne organizacije čiji su članovi, Evropski sindikat kontrolora letenja (ATCEUC) i Međunarodnu federaciju udruženja kontrolora letenja (IFATCA), koje su odmah reagovale i uputile dopise institucijama u Bosni i Hercegovini, uključujući i Ured visokog predstavnika (OHR) i ombudsmene za ljudska prava.

Sindikalni predstavnici podsjećaju na član 23. Zakona o BHANSA-i, koji jasno propisuje da institucije Bosne i Hercegovine snose troškove ukoliko Agencija ne može pokriti gubitke nastale pružanjem usluga. Stoga pozivaju Vijeće ministara BiH i Ministarstvo finansija BiH da hitno preuzmu odgovornost i osiguraju kontinuitet rada BHANSA-e.

Ukoliko se problem ne riješi u najskorijem roku, sindikati najavljuju pokretanje svih zakonom dozvoljenih mjera zaštite svojih članova, svjesni težine takve odluke i njenih mogućih posljedica po međunarodni zračni saobraćaj.

Najnovije

RTS podnio krivičnu prijavu zbog blokade

Radio-televizija Srbije (RTS) podnijela je krivičnu prijavu zbog višednevne blokade njenih zgrada na dvije lokacije u Beograd, koju sprovode...