I dalje nije potpuno jasno kako imuni sistem čovjeka odgovara na koronavirus.
Naučnici iz 17 istraživačkih centara u Velikoj Britaniji pokušavaju da odgovore na pitanja koliko traje imunitet poslije infekcije i zašto ima toliko težih slučajeva zaraze.
Novi Imunološki konzorcijum koji se bavi koronavirusom kaže da će izučavanje imuniteta pomoći u borbi protiv epidemije.
Dobili su 6,5 miliona funti od Britanskog centra za istraživanje i inovacije i Nacionalnog instituta za medicinska istraživanja.
Virusolog i imunolog sa Univerzitetskog koledža u Londonu Mala Maini, koja je na čelu tima istraživača, kaže da „odgovor našeg imunog sistema na virus određuje kako ćemo reagovati kada se zarazimo”.
„Od toga zavisi koliko teško ćemo se razboljeti kad dobijemo akutnu infekciju, koliko dugo ćemo biti zaštićeni poslije infekcije i kako bismo mogli da reagujemo na vakcinu.
„Imuni sistem je ključan za odgovor na virus”, kaže Maini.
Otkako se virus pojavio naučnici se utrkuju da saznaju kako naše tijelo odgovara na infekciju.
Profesorka Maini blage do umjerene slučajeve Covida-19 ocenjuje kao „primjere iz knjige”, kada se radi o odgovoru imunog sistema.
„Tu djeluje da su svi ključni dijelovi složenog imunog sistema radili usaglašeno”.
Ali konzorcijum stručnjaka se nada da će otkriti ulogu imunog sistema u težim slučajevima zaraze.
Traže i odgovor koliko traje imunitet poslije preležane infekcije. Ove sedmice istraživači iz Hong Konga su zabilježili prvi slučaj da se pacijent ponovo zarazio.
Profesor Pol Mos, istraživač sa Univerziteta u Birmingemu i član konzorcijuma, kaže da je „to prvi slučaj među milionima, tako da je potrebno da budemo svjesni razmjera”.
Postoji zabrinutost da imunitet na koronavirus nestaje tokom vremena.
Međutim, činjenica da čovek iz Hong Konga nije imao simptome tokom druge infekcije ukazuje da stečeni imunitet može biti efikasan u zaustavljanju bolesti.
Konzorcijum će ispitivati i da li neki ljudi imaju imunitet na virus, iako mu nikad nisu bili izloženi.
Nekoliko studija je pokazalo da prethodna izloženost nekom od koronavirusa koji izazivaju običnu prehladu omogućava imunom sistemu da prepozna i novi koronavirus.
Profesor Mos kaže da je ključno pitanje na koje treba pronaći odgovor – da li će infekcije drugim, blagim koronavirusima spriječiti da obolite od Covida-19 ili će zbog toga bolest biti teža.