VIDEO Košarkaši BiH poraženi od Rusije, kobna treća četvrtina

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Permu od Rusije 70:53 u utakmici četvrtog kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2019. u Kini.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena, kobna je za izabranike Duška Vujoševića bila treća četvrtina u kojoj su ubacili svega šest, a primili 21 poen. Na semaforu je pisalo 57:38 i povratka u meč za BiH više nije bilo.

- -

Utjeha BiH je poraz Belgije u Francuskoj 49:64, čime su Belgijanci ostali zakovani za dno grupe E.

Odlično prvo poluvrijeme

BiH je kontrolisala utakmicu tokom prve četvrtine koju je dobila rezultatom 16:15. Miralem Halilović je u ovom periodu ubacio 6 poena, uz tri skoka, ali je i upao u probleme zbog tri lične greške zbog čega je do kraja presjedio prvo poluvrijeme.

FIBA

Igrači Duška Vujoševića nastavili su u istom ritmu i u drugoj četvrtini, prednost je uglavnom bila na strani Zmajeva, no u 16. minuti Rusi serijom 9:0 dolaze do 31:26. Nalet domaćina prekidaju Andrija Stipanović i Emir Sulejmanović koji vežu pet poena za 31:31 u 18. minuti.

- -

Poluvrijeme, u kojem je najefikasniji igrč BiH bio Džanan Musa sa 11 koševa, okončano je rezultatom 36:32 za Rusiju. Aktivan rezultat za nastavak, ali…

FIBA
FIBA

Napadačke muke

Krucijalnu prednost domaći su ostvarli početkom drugog poluvremena. Serijom od 7:2 po prvi put bježe na opipljivih 9 razlike (43:34), a napadačke muke Zmajeva nastavljene su do kroz cijelu treću četvrtinu u kojoj su ubacili samo dva poena iz igre.

Kritičnih deset minuta BiH Rusi su znalački iskoristili i nošeni atomsferom pune dvorane ostvarili nedostižnih 19 razlike (57:38).

Tračak nade BiH vratio je Musa koji sredinom posljednjeg perioda sa  osam uzastopnih koševa smanjuje rezultat na 59:48, no osim razigranog 17-godišnjaka u sastavu više nije bilo raspoloženih igrača sa neizvjesnu završnicu.

Musa je bio najefikasniji igrač na utakmici sa 26 poena i bio jedini dvocifeeni igrač u sastavu BiH, dok se kod Rusa istakao Fridzon sa  16 koševa.

BiH sada u grupi E ima omjer od dvije pobjede i dva poraza, kao i Rusi. Vodeća je Francuska sa 4:0 koja je praktično osigurala dodatne kvalifikacije, dok su Belgijanci na začelju tabele bez pobjede.

Kvalifikacije se nastavljaju na ljeto. BiH će 29. juna ugostiti Francusku, a Belgija Rusiju, dok u posljednjem meču 2. jula gostujemo u Belgiji, a Rusija dočekuje Francusku.