Košarkašice BiH bolje od Hrvatske, protiv Francuske za polufinale Eurobasketa

Preporučujemo

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Hrvatsku sa 80:69 i tako ostvarila historijski rezultat, plasman u četvrtfinale Eurobasketa gdje je čeka selekcija Francuske.

Sredinom prve četvrtine Hrvatska je napravila seriju 9:0 i povela sa 11:5, a do ove prednosti Hrvatice su stigli zahvaljujući dobrim šutevima za tri poena.

- -

Hrvatska je prednost držala zahvaljujući dobrom vanjskom šutu, no u finišu prvih deset minuta sa četiri vezana poena smanjiti na 16:17.

Ipak, do kraja prve dionice naša selekcija je uspjela doći do minimalne prednost, pa je prva četvrtina okončana rezultatom 19:18 u korist naših košarkašica.

U drugu četvrtinu nismo ušli na najbolji mogući način. Dosta smo griješili, a kako smo igrali do tada možda najbolje govori i podatak da je Jones pogodila samo jedan šut od šest pokušaja.
Zmajice su dobrim drugog perioda bile u kontra ritmu, a šest minuta prije odlaska na poluvrijeme Hrvatska je vodila sa 27:21.

Mini-serijom (5:0) naša selekcijaj je istopila prednost Hrvatske na samo tri poena zaostataka, na neke nepune četiri minute prije kraja prvog poluvremena. Uprkos prilično slabom izdanju naše selekcije u drugoj četvrtini košarkašice Hrvatske su na poluvrijeme otišle sa tri poena prednosti (33:36).

- -

Iako ni početkom drugog poluvremena nismo briljirali, a Hrvatska bila u konstatnom vodstvu, poslije jedne male serije našeg tima hrvatski selektor je pozvao time-out, dok je na semaforu stajalo 44:33 za selekciju iz komšiluka.

Autor: FIBA

Do kraja trećeg perioda naše košarkašice ipak su uspjele doći do prednosti, a u odlučujuću dionicu ušle su sa vodstvom 52:50.
S dva promašena šuta za tri poena Hrvatice su ušle u posljednju četvrtinu, a Anđela Delić je sigurno izvedenim “penalima” donijela “plus četiri”.

U nekoliko navrata tokom odlučujućeg perioda igre BiH je imala četiri poena prednosti. S dvije trice (Jones i Babić) naša selekcija je povela sa 66:58 tri i po minute prije kraja utakmice.

Važan šut za ti poena pogodila je Melica Brčaninović za 69:61.

Nakon Melisine trice uslijedile su još dvije a pogađale su Džombeta i Babić, dok je Dojkić pogađala za Hrvatsku.

Na kraju su naše košarkašice zasluženo slavile sa 80:69 za historijski plasman u četvrtfinale gdje nas očekuje favorizovana Francuska.

Jonquel Jones je utakmicu završila kao prvi strijelac uprkos lošem izdanju u dobrom dijelu prvog poluvremena. Ubacila je 24 poena i uhvatila 17 lopti, uz pet asistencija i tri blokade. Nikolina Babić je postigla 16, a Miljana Džombeta 14 poena.

Ivana Dojkić sa 22 poena bila je prvo ime hrvatske selekcije.

Na Eurobasketu je sutra dan pauze, a šampionat se nastavlja 23. juna kada su na programu četvrtfinalne utakmice. Naša selekcija četvrtfinalni meč igra u Strasbourgu.

Inače, Francuska je uz Srbiju jedina selekcija koja je grupnu fazu okončala s maksimalne tri pobjede i jedan je od glavnih favorita za titulu prvaka Evrope

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...