Građani Sarajeva od kako je krenuo oružani napad Rusije na Ukrajinu intenzivno se sjećaju na period opsade grada Sarajeva od 1992-1995.godine i agresije na Bosnu i Hercegovinu od strane Vojske RS. Ratni ožiljci poslije skoro 30 godina počeli su da krvare.
Na ratna dešavanja i agresiju na BiH podsjeća svaki pedalj zemlje, na hiljade šehidskih spomen-ploča, šehidska mezarja, spomen–ploče na kojima su ispisana imena ubijene djece, otisci granata u asfaltu koji su popunjeni crvenom bojom simbolizirajući prolivenu krv.
Sve to svjedoči da se u BiH desila agresija, a potvrđen je i genocid.
Simbolični podsjetnici na patnju sarajevskih civila su Sarajevske ruže. To je termin za opisivanje rupa u asfaltu nastalih od granata i gelera, poslije popunjenih crvenom bojom. Dok ih gledam vidim tu tijelo djeteta koje leži nepomično, krvari… Takve strahote preživili smo, vidjeli na hiljade takvih primjera, a svijet je njemo gledao dok su nas ubijali. Rat u Ukrajini mora se zaustaviti, ne smije se ponoviti BiH. Ovdje su ubijali žene, djecu, starce. Takve slike dolaze i iz Ukrajine. Neko mora reči da je dosta – kazala je za Index.ba Merima Dević iz Sarajeva.
Tokom opsade Sarajeva koja je trajala 1.425 dana na grad je u prosjeku svaki dan palo 329 granata od kojih je stradalo 11.541 civil, od čega 1.601 dijete, a povrijeđeno je najmanje 50.000 ljudi, podaci su Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo.
Grad sa pola miliona stanovnika, koji leži u dolini između planina, okružili su sa svih strana zločinci (četnici), prekinuli u grad dovod osnovnih životnih potrepština, i počeli gađati civile sa preko 300 tenkova i preko 100 minobacača, a na ubijanju civila bio je angažovan i veliki broj snajperista.
Dok prolazimo Sarajevom zastajemo pored Sarajevske ruže koja dostojanstveno podsjeća na građane Sarajeva, ubijene dok su išli po vodu, na posao, ili podsjeća na djecu ubijenu dok su se bezbrižno igrala.
– Zaustavite rat u Ukrajini. Želimo mir u svijetu. Dosta je prolijevanja krvi. Ukrajina ne smije doživiti sudbinu Sarajeva i BiH. Ovih dana priča se o nesigurnoj situaciji u zemlji. Onima koji to priželjkuju poručujem da nevina krv ne smije više biti prolivena. Želimo mir, ne rat – kazao je Adnan Kapidžić, iz Sarajeva.
Brojni građani drugih gradova Bosne i Hercegovine jednoglasni su u poruci: “Zaustavite zahuktalu mašinu krvoprolića, vartite ljudima život, dajte nam mir”.