Krug 99: Dejtonski sporazum gurnuo u stranu sve što nije nacionalno

Preporučujemo

Dejtonski sporazum je gurnuo u stranu sve što nije nacionalno u Bosni i Hercegovini i u tom pravcu je usporio i onemogućio djelovanje lijeve i građanske misli, poručeno je s današnje sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99” na kojoj se govorilo o temi “Ljevica u omči etnonacionalizma”, javlja Anadolija.

Akademik Mirko Pejanović je, govoreći o etničkom pluralizmu u BiH, kazao da stranke koje zastupaju kolektivne interese nisu uspjele u cijelom postdejtonskom periodu izgraditi međustranački konsenzus o državnom razvoju BiH.

- -

“Etnički politički pluralizam je na djelu i sceni u BiH već 22 godine. U te 22 godine etničke stranke su vladale 16 godina, a opozicione, koje su činile građanske i ljevičarske stranke bile su na vlasti šest godina”, kazao je Pejanović.

Dodao je da etničke stranke ni u jednom mandatu nisu formirale sporazum o koalicionom vršenju vlasti i nisu formirale stabilnu parlamentarnu većinu.

“Zbog toga su parlamenti BiH, posebno Parlamentarna skupština BiH, u nekoj vrsti periferije. Odlučuju liderstva stranaka i to se u ovoj politološkoj analitici zove partitokratija”, kazao je Pejanović.

Zaključio je da uslijed nepostojanje međustranačkog konsenzusa u Parlamentarnoj skupštini BiH, bh. društvo i država egzistiraju u nekoj vrsti stalne krize.

- -

“Ove stranke sa svojim etnonacionalnim politikama i stalnim političkim sukobima drže zemlju u nekoj vrsti stalne krize koja ima dvije dimenzije – političku i ekonomsku. Politička kriza, najkraće rečeno, znači nestabilnost društva i države, izolacija države i odustanje inostranih investitora da ulažu u ovu zemlju. Drugi aspekt krize, ekonomski i socijalni, je potpuno eskalirao, potpuno je produbljen i radi se o masovnom odlasku mladih ljudi iz naše zemlje u potragu za egzistencijom”, dodao je sarajevski profesor.

Prema njegovim riječima, stranke ljevice i građanske stranke stoje pred istorijskim izazovom da “na temelju programske vizije, budućnosti države BiH, unutar integracija u EU i NATO savez zaustave rast siromaštva, rast nezaposlenosti građana i da zaustave političke procese koji vode etničkoj teritorijalizaciji i destrukciji BiH”.

Besima Borić, članica Predsjedništva SDP-a BiH, je u tom kontekstu dodala da je Dejtonski sporazum “gurnuo u stranu sve ono što nije nacionalno”.

“On je zapravo usporio i onemogućio lijevu i građansku misao i u tom smislu, na neki način, čitavo naše djelovanje svih ovih 20 i nešto godina se doima dosta blijedo. Mislim da je i u našim strankama i u javnosti zazrela ideja da se moramo ujediniti, da moramo okrupniti svoje snage i pokazati građanstvu koje također treba probuditi i osvijestiti na tu temu, pokazati da BiH ne može na ovaj način na zelenu granu, da aktuelne podjele po nacionalnim i etničkim granicama koje su jako došle do izražaja u posljednje vrijeme, da ne vode nikuda BiH, da su rascijepile bh. društvo i dovode u pitanje uopće integritet cijele države”, kazala je Borić.

(Oslobođenje.ba)

Najnovije

Oglasila se PU Foča: Intenzivno tragamo za nestalim Dragom Tanaskovićem

Policijska uprava Foča objavila je da pripadnici policij intenzivno tragaju za Dragom Tanaskovićem (1994) iz Čajniča čiji je nestanak...