Kuda i zašto odlaze mladi: Više nije riječ o segmentu zaposlenja, već o perspektivi

Preporučujemo

Brojke pokazuju da je 6.688 upisanih studenata manje u 2017/2018. školskoj godini u odnosu na prošlu – pa sve do više od 19,000 manje unatrag pet godina.

Statistika je alarmantna ističu oni koji se bave kvantitativnom metodologijom. Iz nadležnih ministarstava poruka – činimo sve da stimuliramo upis studenata. Kuda onda i zašto odlaze mladi?Prvi cikuls studija Almir je završio u Sarajevu.

- -

Paralelno, i na javnom i privatnom univerzitetu. Stekao je zvanje – bachelor psihologije i genetike. No, Bosna i Hercegovina više nije bila dovoljno naučno i institucionalno kapacitirana za njegovo interesovanje u rijetkoj oblasti – neuronauka. To ga je odvelo put Francuske.

“Moja znatiželja ne bi bila zadovoljena ukoliko bih ja ostao ovdje. Drugi razlog jeste vjerovatno taj ekonomski. Ukoliko želim da ostanem i da se bavim naukom ne postoji dovoljno instituta, ne postoji dovoljno pozicija koji bi pomogli mladim ljudima da se bave naukom i istraživanjem, a da od toga mogu da žive”, poručio je Almir Aljović, magistar neuronauka.

Naš sagovornik je u kratkotrajnoj posjeti Sarajevu sa tek stečenom diplomom magistra neuronauka Univerziteta u Strazburu, piše N1.

Istraživanje je radio na minhenskom univerzitetu gdje sada ostaje na doktorskom studiju. Komentarisao je broj od 16.733 studenta manje u ovoj školskoj godini u odnosnu na period od prije četiri godine. Razlog nije samo nemogućenost adekvatnog zaposlenja, smatra Almir.

- -

“Što se tiče teoretskog znanja ja ne mislim da mi imamo problem kao univerzitet, međutim postoje i određeni praktični razlozi gdje – ukoliko mi studiramo određenu nauku ili se bavimo određenim oblašću ne postoji mogućnost da se ta teorija primjeni u praksi.

”Statistika je alarmantna, smatra dobar poznavalac kvantitativne metodologije i jedan od autora Studije o mladima u Bosni i Hercegovini. A brojke pokazuju da je 6.688 upisanih manje u ovoj školskoj godini u odnosu na prošlu – pa sve do preko 19 hiljada manje unazad pet godina.

“Ključni faktor po mom mišljenju jeste taj sociološki, društveni faktor – elementarna nesigurnost u svakom društvenom segmentu. Dakle, mi ovdje više ne govorimo o segmentu nezaposlenja, nego bukvalno o svakom segmentu u kojem mlada osoba ne može i ne vidi perskpektivu u narednih 5-10 godina da će biti bolje, da će on ovdje moći imati neki siguran posao, da će on ovdje moći na osnovu svog rada, vještina, kompetencija koje je stekao na visokom obrazovanja da se zaposli i da od tog rada zaista živi prikladno, osnuje porodicu i poveća stopu nataliteta. I sve to što smo mi odškolovali u primarnom i sekundarnom nivou školovanja onda odlučuje da ponudi na tržištu rada ondje gdje je to, po njihovom mišljenju, cjenjenije nego što je kod nas”, poručuje Amer Osmić sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.

 “U školskoj 2017/2018. godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući i integrisane studije, u zimski semestar upisano je 94.827 studenata, od toga je 83.027 studenata upisano na sve godine studija, a 11.800 su apsolventi. U 2017. godini diplomiralo je / završilo akademske ili strukovne studije 14.583 studenata, što je za 4,5 % manje u odnosu na školsku 2016. godinu”, informacije su koje smo dobili iz Agencije za statistiku, statistika obrazovanja – visoko obrazovnaje.

 U nadležnom ministarstvu u Republici Srpskoj navode da na razne načine nastoje stimulisati upis novih studenata.

“Evidentno je samnjenje broja studenata na dva javna univerziteta u Republici Srpskoj, ali razlog je smanjen broj svršenih srednjoškolaca i njihov odlazak na studije u inostranstvo. Studenti u Republici Srpskoj plaćaju najnižu cijenu školovanja, smještaja i ishrane u okruženju. Budžetom za 2018. za ishranu i smještaj predviđeno je 4,8 miliona maraka. Za studentske stipendije studija u Republici Srpskoj planirano je oko dva miliona maraka”, stav je Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

Kada je u pitanju Federacija BiH, podaci govore da je samo Univerzitet u Sarajevu od 2010. do danas izgubio 20 odsto onih koji upisuju prvi ciklus studija, dok je Univerzitet u Bihaću i Tuzli izgubio svakog trećeg potencijalnog studenta.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...